Reklama

Co lepsze - rozwód czy separacja?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pamiętaj, że orzeczenie sądu o rozwodzie jest nieodwołalne, z separacji natomiast można się wycofać.

Zdjęcie

Gdy trudno się dogadać, może warto pomyśleć o rozstaniu /Chwila dla Ciebie
Gdy trudno się dogadać, może warto pomyśleć o rozstaniu
/Chwila dla Ciebie
Zastanawiasz się nad rozstaniem z mężem? Masz zatem do wyboru separację lub rozwód. Sprawdź, czym się różnią.

Kiedy separacja?

Wtedy, gdy nie jesteś pewna, czy chcecie się rozstać na zawsze.

Reklama

- O separację może wystąpić każdy z małżonków. Nawet ten winny rozkładowi małżeństwa.

- Separacja to nie zniesienie małżeństwa, ale "zawieszenie". Możecie się z niej wycofać (patrz poniżej).

- Od momentu uprawomocnienia się separacji, następuje między wami rozdzielność majątkowa.

- Aby sąd orzekł separację, musi dojść do zupełnego rozkładu pożycia między wami. Nie musi być on jednak trwały (tak jak przy rozwodzie). Między wami powinny wygasnąć więzi: duchowa, fizyczna i ekonomiczna. Mogą one jednak zostać ponownie nawiązane (czyli jest szansa na pogodzenie).

- Jeśli to się nie uda, można złożyć wniosek (pozew) o rozwód.

Kiedy rozwód?

Uzyskanie rozwodu zazwyczaj jest trudniejsze.

- Trzeba bowiem wykazać w sądzie, że rozkład pożycia między wami jest zupełny i trwały.

- O rozwód nie może wystąpić małżonek winny rozkładowi małżeństwa. Chyba że małżonek "niewinny" wyrazi na to zgodę.

- Podobnie jak przy separacji, sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli ucierpiałoby na tym dobro dzieci.

- Sąd, zarówno orzekając o separacji, jak i o rozwodzie, zdecyduje również m.in. o ewentualnych alimentach. Także o kontaktach z dziećmi, sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. I o tym, czy i który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia.

Jakie formalności?

Pozew o separację lub rozwód składa się do sądu okręgowego, właściwego ze względu na zamieszkanie małżonków.

- Separacja może być orzeczona w tzw. trybie nieprocesowym. Stanie się tak, gdy oboje małżonkowie zgodnie wystąpią z wnioskiem o nią i nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Opłata stała wynosi wtedy 100 zł. W pozostałych przypadkach orzeczenie separacji odbywa się w trybie procesowym. Opłata stała wynosi 600 zł.

- Od pozwu o rozwód pobierana jest opłata stała 600 zł.

Zniesienie separacji przez sąd

O zniesieniu separacji decyduje sąd. Aby do tego doszło, małżonkowie muszą złożyć zgodny wniosek do sądu okręgowego (właściwego ze względu na zamieszkanie). Sąd rozpatruje sprawę w trybie nieprocesowym. Zniesienie separacji powoduje ustanie jej skutków, m.in. ustanie rozdzielności majątkowej i powstanie wspólności małżeńskiej. Od wniosku pobierana jest opłata 100 zł.

Izabela Rogowska mgr ekonomii, absolwent Studium Prawa Handlowego

Artykuł pochodzi z kategorii: Archiwum

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:pozew | separacja | rozwód

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Co lepsze - rozwód czy separacja?

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (53)

Dodaj komentarz
adsedgy

~adsedgy -

Zależy kto jest w jakiej sytuacji , ja chciałam rozwód a adwokat link przekonał mnie do separacji i nie żałuję bo z mężem znowu jesteśmy razem :)

Załączniki:
mar

~mar -

A w moim przypadku to teściowa jest głównym problemem.szalenie zakochany uwierzyłem żonie ze nie chce żyć jak jej rodzice no ale po kilku latach nasze małżeństwo wygląda tak samo oczywiście dzięki radom szanownej mamusi.mam nadzieje ze kiedys zona przejrzy na oczy i wszystko będzie jak dawniej.czyli separacja

mama

~mama -

pewnie nieliczni tylko wiedzą, że separacja dokonuje rozdzielność majątkową w czasie jej trwania, ALE ściąganie urzędowych danin takich jak należność podatku dochodowego, vat, opłata zus podatek od nieruchomości i ruchomości następuje z majątku obojga małżonków, więc UWAGA, to zależy z jakiego powodu chcemy się rozwieźć. Jeśli żona rozwodzi się bo ma dość wizyt komornika i długów męża to od razu rozwód, sentymenty za dużo nas kosztują.

iva

~iva -

zawsze winna kobieta bo gada, wymaga, prosi i nie daje świętego spokoju...tylko że nie musiałaby tego robic gdyby ta rozwinięta PONOĆ druga połowa wyykazywała jakaś inicjatywe...i myślała wielopoziomowe tak jak ona, nie dziwota że to geje zaczynaja być najlepszymi kumplami kobiet ma to swój sens.....wiekszośc facetów to egoiści, chcialiby żeby kobieta ładnie wyglądała, zadbała o dom, urodziła dziecko, poszła do pracy, wychowała to dziecko, urodziła kolejne... i uwaga zajęła się jeszcze facetem bo przeciez musi czuc sie dobrze, tylko skąd na to brać czas...smiesza mnie wypowiedzi facetów a szczególnie tych WOLNYCH, zreszta szkoda moich wypociń każda z nas wie że co 8 facet mysli że w domu wszystko robia krasnoludki!!!

Grzesiek.

~Grzesiek. -

Byłem w związku 8 lat. Jest dwoje dzieci. Pani stwierdziła iż małżeństwo jest toksyczne. Pani znudziła się życiem byciem matka i żoną . Pani zachciała być wolna bez zobowiązań lecz tylko w separacji dla dobra dzieci. Nic z tego albo się rozchodzimy z pełnymi konsekwencjami albo niech pani ogarnie się i spełnia rolę przynajmniej matki. Sprawa ciągnęła się dwa lata bo pani i sad trwali przy swoim. Wreszcie rozwód. I tu problemy bo podział majątku. Zażądałem równego podziału na cztery osoby. Do dzieci zażądałem kuratora aby czuwał nad ich częścią. Była bardzo niezadowolona z tego faktu jak i jej pani mecenas. To co dostały dzieci zostało sprzedane i wpłacone na ich osobiste konta z możliwością wypłat po ukończeniu matury. I tak przeszła kasa koło nosa. A przy separacji? Dzieciaki już po maturach . Mają za co studiować i wynajmować lokum. W moim mieście nie ma uczelni. A starczy im na wiele lat. Są bardzo dojrzałe i mądre. Z mamusią jakoś nie koniecznie chcą się kontaktować. Mamusia lubi kasę Jej adoratorzy nie byli w tej materii zbyt wylewni. Jest sama. Ja mam nową rodzinę.

x

~x -

Rozwiodlam sie i wreszcie zobaczylam kim jest kochanka meza,ktora wlasnie rozbila nasze malzenstwo.Maz nie wytrzymal tych zmian,miotal sie miedzy mna a kochanka az w koncu po 2 latach zmarl.Byly sytuacje ,ze mieszkajac juz u niej ,zdradzal ja ze mna .To byla istna PATRANOJA ,ktora rozlozyla nas wszystkich a najbardziej zal mi moich dzieci i jest mi przed nimi wstyd ,ze to wszystko tak sie potoczylo.Gdyby to trwalo dluzej,pewnie ja tez bym zmarla.WSZYSKIM ODRADZAM ROZWOD!!!

facet

~facet -

W 99% winne sa kobiety to one sa ta gorsza polowa.Takie sa fakty wlasnie w kuchni potwor robi obiad.

Roman

~Roman -

Gdy zdecydujecie się już na rozwód wyprowadźcie się z domu o ile możecie a jeżeli WASZE to ją wyeksmitować wszelkimi możliwymi sposobami, ja swojej nigdy w domu nie zameldowałem!!! Aby nie było w przyszłości problemów przesyłajcie pocztą lub wpłacajcie na konto byłej pieniądze z dopiskiem NA UTRZYMANIE DZIECI !! o ile takowe są tak aby nie miała powodów do żądania alimentów wstecz lub nie mówiła iż została bez grosza na dzieci. NIC DO ŁAPY !!!!!!. Rozwód i tylko rozwód. W separacji dalej jesteście w związku i wszelkie kredyty jakie zaciągnie jedna strona przechodzą automatycznie na drugą stronę. I tak może być że kupi samochód a wy będziecie go spłacać. Bez sentymentów. Rozwód to kasa a jak jest kasa nie ma sentymentów o czym się przekonałem sam. Tylko ja miałem większe pazury. Jak przyszła tak i poszła . W gaciach. Gdybym ją zameldował u siebie sprowadziła by całą swoją rodzinę czyli brata, matkę ojca i swoją szwagierkę do czego przez cztery lata dążyła jak mogła.

JerzyK

~JerzyK -

któż przeciwko? Walczcie o siebie, w Waszą zapomnianą miłość, nie bądźcie egoistami! Pogubiliście się ... uklęknijcie razem i poproście Chrystusa o pomoc. Małżeństwo jest tym rozwiązaniem, a nie rozwód, ale popatrzcie na drugiego człowieka i o niego się troszczcie. Nie kierujcie się pychą, proszę dla waszego dobra!

max

~max -

O rozwód nie może wystąpić małżonek winny rozkładowi małżeństwa. Chyba że małżonek "niewinny" wyrazi na to zgodę.A skąd wiadomo kto winny jak jeszcze nie bylo rozprawy...

Reklama

Reklama