Reklama

Foteliki samochodowe dla dzieci

Foteliki samochodowe nie są w stanie w pełni uchronić dzieci od obrażeń w trakcie wypadków, ale zmniejszają prawdopodobieństwo obrażeń lub powodują, że są one lżejsze.

Foteliki samochodowe nie są w stanie w pełni uchronić dzieci od obrażeń w trakcie wypadków, ale zmniejszają prawdopodobieństwo obrażeń lub powodują, że są one lżejsze.

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym, od maja tego roku każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku ochronnym lub w innym urządzeniu ochronnym, np. na specjalnej podkładce. Dzieci starsze niż 12 lat, lub mające wzrost powyżej 150 cm, muszą używać pasów bezpieczeństwa, tak jak dorośli.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą sankcje w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu lub gdy policjant uzna, że kara możliwa do nałożenia mandatem jest za niska w stosunku do rozmiaru zagrożenia, sprawa może zostać skierowana do sądu grodzkiego. Może on orzec karę grzywny nawet do 3 tys. zł.

Reklama

Dziecko siedzące na kolanach dorosłej osoby także nie jest bezpieczne w czasie jazdy, gdyż w chwili zderzenia z jakąkolwiek przeszkodą na skutek przeciążenia masa jego ciała dochodzi nawet do kilkuset kilogramów.

Dzieci, które były przewożone samochodami bez odpowiednich zabezpieczeń, a zostały ofiarami wypadków, często doznają ciężkich urazów wielonarządowych, dużego stłuczenia centralnego układu nerwowego oraz złamań wielokrotnych. Wymagają trudnego i często wielotygodniowego leczenia szpitalnego. Niektóre z nich nie odzyskują w pełni zdrowia.

Fotelik samochodowy musi być dobrany do rozmiarów ciała dziecka, lecz przede wszystkim do jego okresu rozwojowego. Przy doborze fotelika należy wyraźnie rozgraniczyć trzy etapy rozwoju dziecka i do nich stosować odpowiednie modele fotelików. Dla dzieci od drugiego miesiąca życia - takie foteliki, które utrzymują dziecko w pozycji leżącej. Od drugiego miesiąca życia do momentu osiągnięcia przez dziecko pozycji siedzącej - foteliki, które zapewniają pozycję półleżącą. Można stosować w tym wieku jeden typ fotelika, ważne jest jednak jego prawidłowe umocowanie uwzględniające pozycję w jakiej powinno znaleźć się dziecko. Od opanowania przez dziecko siedzenia samodzielnego - foteliki z regulowanym oparciem w granicach zapewniających prawidłowy kąt między osią kręgosłupa a stawami biodrowymi.

Noworodki i niemowlęta należy przewozić tyłem do kierunku jazdy.

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór urządzeń do przewożenia dzieci - zarówno fotelików, jak i podwyższeń tzw. siedzisk lub podkładek. Kupując fotelik należy zwrócić uwagę, czy posiada on oznaczenie międzynarodowej homologacji, świadczące że przeszedł odpowiednie badania. Musi to być litera B w odwróconym trójkącie lub umieszczona na pomarańczowym tle litera E z oznaczeniem cyfrowym. Liczba oznacza kraj, w którym dokonano homologacji, jeśli to miało miejsce w Polsce, wówczas będzie to napis E20.

Po fotelik najlepiej pojechać z dzieckiem i przed zakupem po prostu go przymierzyć. Dobrze jest także przymierzyć go w samochodzie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: fotelik | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy