Reklama

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej stresujący okres w całym roku. Zakupy, prezenty, gotowanie i sprzątanie - cała masa obowiązków. Na szczęście są sposoby na uniknięcie świątecznego stresu!

Na sklepowych półkach już dawno zagościły czekoladowe Mikołaje oraz świąteczne dekoracje. Dostrzegasz je podczas codziennych zakupów czy na spacerze z rodziną. Myślisz wtedy: "Paranoja! Do świąt przecież jeszcze sporo czasu!" A potem...

W biegu kupujesz byle jakie prezenty, z których twoi bliscy na pewno nie będą zadowoleni, latasz z ciężkimi siatkami po zatłoczonych sklepach, marnujesz czas w kolejkach, denerwujesz się, bo kolejne potrawy ci nie wychodzą. Najgorsze jednak jest to, że w całym tym świątecznym zamieszaniu nie masz ani chwili dla siebie!

Reklama

Efekt? Zamiast się wysypiać, jesteś wykończona sprzątaniem, wydajesz o wiele więcej niż powinnaś i najgorsze: chodzisz podenerwowana i wyładowujesz się na mężu czy dzieciach. A przecież wystarczy tak niewiele, by cieszyć się tym wyjątkowym czasem!

Plan na święta

Sposób na spokojne i radosne Święta Bożego Narodzenia jest banalnie prosty: aby uniknąć stresu i chaotycznej bieganiny, wystarczy przygotować odpowiedni plan. Zastanów się więc, gdzie i z kim spędzisz Wigilię. Najtrudniejsze zadanie czeka cię wtedy, kiedy wieczór organizujesz u siebie w domu, a liczba gości ma znacznie przekroczyć krąg domowników.

Dalsza rodzina przy wigilijnym stole to radość, ale też dodatkowy kłopot dla zabieganej pani domu. Dlatego jeśli zapraszasz spore grono, ustal wcześniej z gośćmi podział obowiązków. Zaproponuj, by każda z zaproszonych osób przygotowała jakąś potrawę. Nie wstydź się o tym jasno mówić, przecież żyjemy w czasach kryzysu, więc ciężar świątecznych przygotowań nie może opierać się wyłącznie na twoim portfelu! Możesz poprosić ciocię, by przygotowała śledzie, a kuzynkę, by upiekła makowiec.

Musisz też zapanować nad zakupami. Święta to okres, kiedy bardzo łatwo wydajemy pieniądze. A potem? Rozpoczynamy Nowy Rok z pustym portfelem i niewesołą miną. Tymczasem wcześniejsze planowanie wydatków pozwoli uniknąć zapożyczania się.

Jeśli idziesz do sklepu zrobić zakupy spożywcze na święta, wcześniej przygotuj listę. Staraj się nie kupować rzeczy spoza niej. W praktyce jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ale nie zaszkodzi spróbować, prawda?

Pozwól dzieciom nacieszyć się świętami!

Dla dzieci święta to bajkowy czas! Staraj się tego nie zniszczyć nawet wtedy, kiedy padasz ze zmęczenia. Najprościej wyrobić właściwe nawyki, związane ze świątecznymi przygotowaniami, także u małych szkrabów.

Na pewno znajdziesz dla nich coś do roboty: układanie zabawek na półce, wycinanie foremkami ciasteczek czy ozdabianie choinki. Starsze dzieci mogą pomóc przy zakupach czy prostych pracach kuchennych.

Pomoc dzieci jest może niewielka, ale ma jeszcze jedną ważną zaletę: zajęte jakimiś czynnościami nie przeszkadzają ci w wypełnianiu przedświątecznych obowiązków.

12 magicznych potraw

Nie ma nic gorszego niż stres w kuchni: przypalone ciasto, zbyt blady barszcz czy rozpadająca się na patelni ryba potrafią doprowadzić do furii każdą gospodynię! Aby uniknąć stresu, lepiej wszystko przygotować w odpowiednim czasie - wiele wigilijnych potraw można przecież przygotować kilka dni przed świętami.

Uszka, krokiety, pierogi czy kapusta z grochem - te potrawy zrób z wyprzedzeniem, a następnie włóż do zamrażarki. Pamiętaj też, że piernik również możesz upiec kilka dni przed świętami: nabierze wtedy smaku i aromatu!

Gdy nie wszystko lśni...

Świąteczne porządki też mogą zestresować. A to znajdzie się jakiś pyłek na meblach, a to zawiodą lampki choinkowe... Utrzymanie idealnego porządku może być trudne zwłaszcza wtedy, kiedy w domu są małe dzieci.

Przepisy na uniknięcie nerwów w takiej sytuacji są dwa: wpajaj domownikom szacunek dla czyjejś pracy, a także... wyluzuj się. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. Nieumyte okno czy paproch na dywanie nie powinny popsuć świątecznej atmosfery!

Zakupowe szaleństwo

Samo planowanie nie wystarczy. Trzeba jeszcze kupować z głową. Staraj się więc ograniczyć liczbę sklepów, w których dokonujesz zakupów świątecznych. Nie ma sensu jeździć od sklepu do sklepu, stać w korkach, biegać po zatłoczonym hipermarkecie i stać w kilometrowych kolejkach. Dlatego kupuj wtedy, kiedy w sklepach jest niewielki ruch. Wybieraj te dni i godziny, kiedy ludzi jest najmniej. Przykładowo: najwięcej ludzi pojawia się w sklepach po godzinie 15 (kończą pracę) i tłumy są tam zwykle do 22.

Najlepiej jest zatem udać się do sklepu rano lub w nocy (całodobowe hipermarkety). Na szczęście prezenty możesz kupić nie tylko w tradycyjnym sklepie, ale też za pośrednictwem internetu. Skorzystaj z tej opcji i nie zapomnij, że kupując w sieci (oczywiście z głową i na wypróbowanych portalach) możesz sporo zaoszczędzić! Powodzenia!

Joanna Bielas

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: gotowanie | potrawy | zakupy | prezenty | Boże Narodzenie | zwyczaje | święta | choinka | tradycja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy