Reklama

Kiedy Bóg śpi

Czy Dekalog to system uniwersalnych wartości obecnych w życiu każdego człowieka? Nawet tego, który deklaruje, że jest niewierzący?

Marek Edelman spytany kiedyś przez grupę uczniów o to, czy wierzy w Boga, odpowiedział: "Dajcie mu spokój. On śpi". Dziennikarze Witold Bereś i Krzysztof Burnetko rozmawiając z Edelmanem, dociekają, jakie jest miejsce Dekalogu w życiu człowieka, który przeżył Zagładę, zdeklarowanego ateisty.

"Bóg śpi" to zapis ostatnich rozmów dziennikarzy z Markiem Edelmanem. Burnetko i Bereś dociekają znaczenia systemu wartości, jakim jest Dekalog, w warunkach ekstremalnych a także w życiu ateisty. Edelman, z właściwą sobie swadą, odrzuca te "dyrdymały" o Bogu i duszy, dając jednocześnie wyraz wartościom uniwersalnym, pozbawionym religijnego zabarwienia, które według niego ludzkość wypracowała w procesie ewolucji moralnej.

Reklama

"Komendant zawsze będzie wiązany z tym, co współcześni zwą prawami człowieka. Te prawdy zostały skodyfikowane już po wielkim dramacie naszej cywilizacji i w dużej mierze to skutek tego dramatu. On tego dotykał bezpośrednio. Te prawa rozpoczynają się od zasady - że godność osoby ludzkiej jest źródłem wszelkich praw i obowiązków. Godność ta jest niezbywalna. To jedne z ostatnich rozmów z Edelmanem.(?) Myślę, że w tych Jego surowych słowach (?) wszystko się odnosiło do tych praw i do tych obowiązków, które wypływają właśnie z tej godności"(Krzysztof Piesiewicz).

Kolejne przykazania Dekalogu zilustrowane są rozmową z Edelmanem i komentarzem przyjaciół i znajomych Doktora.
Marek Edelman: Bóg śpi
Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
Świat Książki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy