Reklama

Kim byli Trzej Królowie?

W tradycji biblijnej, Trzej Królowie zjawili się z darami: złotem, mirrą i kadzidłem, by złożyć hołd dzieciątku Jezus.

Postaci Trzech Królów pojawiają się tylko w jednej ewangelii, według św. Mateusza. Nie wiadomo ilu ich było i nie podano ich imion. Wiemy, że przynieśli dary: złoto, mirrę i kadzidło. Dziś bez Kacpra, Melchiora i Baltazara nie wyobrażamy sobie bożonarodzeniowego żłóbka.

Kacper, Melchior i Baltazar


Ich przybycie zapowiadały proroctwa Starego Testamentu: "Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę i oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły" ( Ps 72(71) 10-11) Ewangelista nazywa ich magami, mówi się także o trzech mędrcach lub królach.

Magowie, bo tak określa przybyłych ewangelista, interpretowali sny, sprawowali kult a także wyjaśniali zjawiska przyrody. Ich przybycie do Betlejem również wiąże się ze zjawiskiem astronomicznym - gwiazdą, która miała pojawić się na nieboskłonie i prowadzić mędrców.

Bezimienni przybysze w VI w. zyskali imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Reklama

W kościele syryjskim tradycja głosi, że przybyłych złożyć pokłon magów było... dwunastu.

Skąd przybyli królowie?

Nie wiadomo dokładnie, skąd przybyli królowie. Ewangelia mówi jedynie, że podążali za światłem gwiazdy ze wschodu. Uważa się, że magowie, czyli biegli w astrologii, przybyli z Persji bądź Babilonii, gdzie rozwinięta była astrologia.

W średniowieczu trzej mędrcy stali przedstawicielami trzech kontynentów: Europy , Azji i Afryki.

Ich relikwie, odnalezione w VI w., znajdują się dziś w katedrze w Kolonii. kościół katolicki obchodzi 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez kościół.

Od XVIII w. powszechny jest zwyczaj święcenia w tym dniu kredy, która na drzwiach katolicy kreślą litery K+M+B. Zwyczaj ten jest błędną interpretacja łacińskiego CMB Christus Multorum Benefactor ( Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jezus | zwyczaj | dary | trzej królowie | Boże Narodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy