Reklama

Małżeństwo w islamie

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

W mediach stale pojawiają się doniesienia o tragediach spotykających muzułmanki- kamienowaniu za cudzołóstwo, paleniu za odmowę zamążpójścia. Jednak źródłem tych ekstremalnych zachowań nie są zalecenia Koranu, ale tradycja Półwyspu Arabskiego.

Zdjęcie

Szczelnie załonięte muzułmanki podczas święta Aszura /Getty Images/Flash Press Media
Szczelnie załonięte muzułmanki podczas święta Aszura
/Getty Images/Flash Press Media
W czasach dżahilijji, bezpośrednio poprzedzającej narodziny islamu, na południu Półwyspu Arabskiego panował matriarchat. Kobiety mogły same wybierać kandydatów na męża, a nawet wchodzić w związki poliandryczne, w których na jedną żonę przypadało dziesięciu mężczyzn. Pozamałżeńskie kontakty seksualne były akceptowane, a dzieci pochodzące z nieprawego łoża były uznawane za pełnoprawnych członków rodziny. Jeśli mąż nie wywiązywał się dobrze ze swoich obowiązków kobieta mogła rozwieść się z nim, fakt ten manifestując zmianą położenia wejścia do namiotu.

Śmierć dziewczynkom

W tym samym czasie w innych częściach Półwyspu panował patriarchat. Rodziny cieszyły się wyłącznie z narodzin synów, w czasach wielkiego głodu, kiedy przez dłuższy czas brakowało żywności, ojciec rodziny mógł nakazać zakopanie żywcem noworodka płci żeńskiej (wa'du).

Reklama


Kobiety nie mogły same decydować o zamążpójściu, odpowiedniego kandydata wybierał ojciec dziewczyny. Pod uwagę brał zamożność przyszłego zięcia oraz koligacje rodzinne. Najbardziej pożądanym mężczyzną był cioteczny lub stryjeczny brat dziewczyny. Po śmierci współmałżonka wdowa nie dziedziczyła po mężu, wraz z całym dobytkiem stawała się własnością brata zmarłego.

Prostytutka żoną

Istniało kilka typów małżeństw. Przyjaciółki chorągwi były legalnymi prostytutkami, z których usług korzystali mężczyźni służący w armii. Jeśli "przyjaciółka" zaszła w ciążę, wzywała wszystkich mężczyzn z którymi współżyła, a następnie wskazywała tego, którego wybrała na ojca. Dziecko stawało się w ten sposób pełnoprawnym członkiem rodziny mężczyzny.

Z powodu wysokiego mahru czyli podarunku ślubnego dla rodziny żony (traktowanego jako zadośćuczynienie za synów, których kobieta urodziny dla innej rodziny), wśród biednych popularne były małżeństwa zamienne. Mężczyźni poślubiali wzajemnie swoje siostry lub córki tak, że rodzina jednocześnie traciła i odzyskiwała żeńskiego członka.

Równie pomysłowym rozwiązaniem było małżeństwo zwane zawadż al-istiba. Niepłodny małżonek udzielał żonie pozwolenia na stosunek z innym mężczyzną, który miał ją zapłodnić. Za ojca uznawano wtedy męża matki.

Istniały także krótkotrwałe małżeństwa, które zawierano na określony czas, zazwyczaj wtedy, kiedy mężczyzna przebywał w dłuższej podróży. Nazywane były zaważ al-muta czyli małżeństwami dla przyjemności. O rozwodzie decydował wyłącznie mężczyzna. Wypowiadając trzykrotnie słowa " ja ciebie nie chcę", "daję ci wolną rękę" czy "jesteś dla mnie jak brzuch mojej matki" oddalał żonę.

Wiele żon proroka

Islam wprowadził wiele regulacji, niespotykanych wcześniej na Półwyspie Arabskim. Całkowicie zakazał wa'du (zabijania dziewczynek), nakazał ojcom ich edukację "kto ma córkę, niechaj wychowuje ją jak najlepiej, niechaj ją kształci i obdarza tymi Boskimi łaskami, które sam posiadł".

Dziewczęta mogły poznawać narzeczonych przed ślubem (do tej pory przyszli małżonkowie poznawali się w dniu ślubu), a wdowy dziedziczyć po mężu połowę majątku zmarłego.

Z czasów dżahilijji przetrwała zgoda na małżeństwa poliandryczne, Koran dopuszcza posiadanie czterech żon, jednak wszystkim należy zapewnić takie same warunki życia i przywileje. Wielożeństwo wprowadził sam prorok, chcąc w ten sposób uchronić wdowy żołnierzy walczących za islam od ubóstwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Archiwum

Więcej na temat:zalecenia | mąż | Islam | małżeństwa

Zobacz również

  • W sezonie grzewczym warto zadbać o prawidłową wilgotność w mieszkaniu. Pomogą w tym specjalne urządzenia lub jeden z domowych sposobów: więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Małżeństwo w islamie

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (25)

Dodaj komentarz
POLKI

~POLKI -

tez znam duzo Polek,ktore wyszly za Turkow czy Arabow,wyjechaly do Egiptu,nosza chusty.ah..nie rozumie tego..

ja

~ja -

Przeczytajcie Koran poznajcie ludzi nie z marginesu społecznego a potem piszcie

koieta

~koieta -

Ten artykul dajcie na pierwa strone jako przestroge dla Polek ,ktore zadawaja sie z arabami.Moze im to przeczysci mozgi,bo niektore juz sa po muzulmanskim praniu i przeszly na islam.Ratujcie Polki,a zwlaszcza teraz w dobie wielkiej emigracji.Prosze dajcie to na pierwsza strone i to ze zdjeciami i ostrzezeniami.

:)

~:) -

...a wiele wyjasnia...dziekuje autorce...

ja

~ja -

koran zawiera całe mnóstwo fragmentów wręcz nakazujących bicie kobiet i inne obrzydliwe praktyki, ale o tym to już autorka pamiętać nie chciała.

tortugas

~tortugas -

O tym już nikt nie mówi. Przecież w Islamie małe dziewczynki się torturuje wycinając im łechtaczkę i wargi sromowe mniejsze, oczywiście bez znieczulenia. Bo kobiety nie mają prawa tam odczuwać przyjemności. Są tylko narzędziem do rozrodu. Natomiast o możliwości odsłaniania twarzy decyduje i tak mąż albo ojciec. Śmieszne jak się próbuje wybielić tych barbarzyńców...

kasik

~kasik -

A ja mam kolege z Iranu,w sumie to traktowal mnie o wiele lepiej niz Polacy,zawsze moglam na niego liczyc,nigdy mi nie odmowil,zawsze czulam sie przy nim kobieta,znam go okolo 6 lat i nie pozwolilabym na niego zlego slowa powiedziec. Jednak szczerze to balabym sie z nim pojawic w Iranie,wiele sie na ten temat slyszy.

ayatollah

~ayatollah -

Wiedzą jak wybić z głowy kobiecie takie fiu-bździu..

Licealistka.

~Licealistka. -

nie dopuścić tego pospólstwa do Europy.

magda

~magda -

ja naprzykład keidyś czytałam artykuł w którym mowa była o tym że islamskie kobiety w dzisiejszych czasach żyją w bardziej rygorystycznych ramach zachowań niż jeszcze na początku ubiegłego wieku. Autor tamtego artykułu ponąć jakiś doktor z zakresu historii krajów muzłumańskich twierdził ,że duży wpływ na pogorszenie się warunków zycia tanmtejszych kobiet ma właśnie wpływ zachodu i zachowań europejek. No coż jak patrzą co białe kobiety robią:) to swoich chca bardziej "pilnować"

Reklama

Reklama