Reklama

Odprężająca sauna

Masz dość już tej szarej i przygnębiającej zimy. Marzysz o wyższych temperaturach i słońcu. Może spróbuj odprężyć się w saunie. Nie znajdziesz tu wprawdzie słońca, ale na pewno wysoką temperaturę.

Masz dość już tej szarej i przygnębiającej zimy. Marzysz o wyższych temperaturach i słońcu. Może spróbuj odprężyć się w saunie. Nie znajdziesz tu wprawdzie słońca, ale na pewno wysoką temperaturę.

Sauna relaksuje, odpręża, zmniejsza napięcie. Jest dobrodziejstwem dla naszej skóry. Gorące powietrze rozszerza naczynia krwionośne, organizm oczyszcza się z toksyn.

Skóra pozbywa się zrogowaciałego naskórka i już po pierwszej wizycie w saunie jest miła w dotyku. Zimny prysznic ją hartuje. Sauna wzmacnia układ odpornościowy i organizm skuteczniej walczy z wirusami.

Jeśli to twój pierwszy raz, to nie możesz w saunie przebywać dłużej niż 10 minut. Kolejne wizyty możesz przedłużać o kolejne 5 minut. W sumie nie powinno się w saunie przebywać dłużej niż 40 minut.

Reklama

Przed wejściem weź prysznic i dokładnie wytrzyj skórę, nie może być mokra. Chroń włosy, owiń je ręcznikiem albo posmaruj oliwką. Ściągnij biżuterię, bo może cię ona poparzyć. Najlepiej wejdź tam nago lub owinięta ręcznikiem. Jeśli jednak to niemożliwe, ubierz strój kąpielowy.

Uważaj, drewniane ławeczki mogą być bardzo gorące, więc połóż na nich ręcznik. Po wejściu usiądź na najniższym poziomie. Po kilku minutach poczujesz kropelki potu. Jeśli zbyt gorąco ci w twarz, po prostu zakryj ją rękami. Jeśli czujesz, że możesz przesiąść się na wyższą ławeczkę, gdzie jest jeszcze cieplej, to spróbuj. W trakcie seansu wychodź kilka razy z sauny i bierz zimny prysznic. Najlepiej od dołu do góry, przez kilka minut. Potem z powrotem wróć do kabiny.

Po saunie należy się schłodzić, najczęściej bierzemy prysznic, ale bardziej odważne kobiety mogą wskoczyć do śniegu. Pod prysznicem możesz nałożyć na ciało peeling. Potem połóż się, odpocznij, uzupełnij płyny - wypij najlepiej wodę mineralną lub sok. Na skórę nałóż nawilżający krem, wchłonie się jak nigdy.

Sauny:
•sucha - temperatura powyżej 70 st. C, niska wilgotność - około 10 proc.,
•parowa - temperatura około 50 st. C, duża wilgotność - około 60 proc., w takiej saunie korzysta się z inhalacji ziołowych
•na podczerwień - źródłem ciepła są promienniki podczerwieni, temperatura około 50 stop.. C, ciepło wnika głębiej w ciało niż w innych saunach

Musisz mieć ze sobą:
•ręcznik
•klapki
•wodę mineralną lub sok do picia
•mydło
•szampon

Uwaga: Wiele chorób eliminuje korzystanie z sauny. Najlepiej zanim zdecydujesz się na pobyt w saunie, poradź się lekarza. Z sauny nie mogą korzystać osoby cierpiące m.in. na: nadciśnienie, choroby serca, skóry, nowotwory. Jeśli możesz z sauny korzystać wsłuchaj się w swoje ciało, ono da ci znać, kiedy wyjść i odpocząć. Korzystaj z niej z umiarem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciało | temperatura | prysznic | sauna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy