Reklama

Operacja brzucha

Po ciąży została mi wisząca skóra na brzuchu. Mięśnie są ok, bo zawsze dużo ćwiczyłam i ćwiczę nadal, ale z tą skórą nie da się nic zrobić. Trzeba ją po prostu wyciąć. Jak wygląda taka operacja? Czy efekty są zadawalające?

Po ciąży została mi wisząca skóra na brzuchu. Mięśnie są ok, bo zawsze dużo ćwiczyłam i ćwiczę nadal, ale z tą skórą nie da się nic zrobić. Trzeba ją po prostu wyciąć. Jak wygląda taka operacja? Czy efekty są zadawalające?

IQ Medica radzi

Plastyka powłok brzucha lub zwana inaczej abdominoplastyką jest zabiegiem korygującym deformację powłok brzucha. Pozwala na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących, efektów szczególnie u pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha. Efekt jest tym lepszy, im bardziej jest wspomagany odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym.

Jedyną pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod kostiumem kąpielowym, bielizną lub w "starej" bliźnie np. po "cesarskim cięciu".

Reklama

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 2 do 4 godzin. Po zabiegu pacjent jest hospitalizowany dwie doby. W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej dla uzyskania lepszego efektu. W każdym przypadku konieczność taką ustala się indywidualnie w trakcie konsultacji z lekarzem.

Poważne powikłania po tych zabiegach zdarzają się wyjątkowo rzadko. Większość pacjentów ma niewielkie zasinienia w okolicach operowanych, które ustępują po 2 - 3 tyg. Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. Co roku, na świecie tysiące pacjentów poddaje się operacji abdominoplastyki. Jeśli wykonywana jest ona przez chirurga z bogatym doświadczeniem w dziedzinie modelowania sylwetki, wówczas jej wyniki są satysfakcjonujące. Nie zmienia to faktu, że operacja ta obarczona jest ryzykiem powikłań związanych z istotą samej procedury.

Takie powikłania jak zakażenie czy zmiany zakrzepowo-zatorowe mimo rzadkiego występowania muszą być brane pod uwagę. W leczeniu zakażenia stosuje się najczęściej drenaż rany i podaje antybiotyki. Prowadzi to najczęściej do wyleczenia ale może przedłużyć pobyt w szpitalu i powrót do pełnej aktywności. Ryzyko zakrzepów zmniejsza się podając rutynowo przed operacją leki zmniejszające krzepliwość krwi. Również sam pacjent może pomóc w walce z tym powikłaniem poprzez jak najszybszą aktywność ruchową po operacji.

Zaburzenia w gojeniu się rany pooperacyjnej mogą spowodować powstanie brzydkiej blizny, która będzie wymagała wtórnej korekcji. Osoby palące winny zaprzestać palić co najmniej na miesiąc przed operacją bowiem nikotyna zwiększa ryzyko powikłań i opóźnia gojenie się ran.

Ścisłe przestrzeganie zaleceń przed- i pooperacyjnych znacznie zmniejsza ryzyko powikłań. Jeśli pacjent w pełni rozumie istotę zabiegu, akceptuje wszelkie niedogodności związane z jego wykonywaniem i czynnie włącza się w program rehabilitacyjny, wówczas uzyskany efekt stanowi dla niego powód do sporej satysfakcji.

Zadaj pytanie ekspertowi

IQ MEDICA
Ul. Ostrobramska 101
04-041 Warszawa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | operacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy