Reklama

Podwyżka czynszów w kamienicach - możliwa

Dotychczasowe zasady regulowania czynszów w prywatnych kamienicach są niezgodne z konstytucją ? uznał Trybunał Konstytucyjny. Od grudnia w prywatnych kamienicach czynsze mogą wzrosnąć nawet o 200 procent.

W myśl przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, podwyższenie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu nie może być dokonywane częściej niż co pół roku. Ustawa reguluje również dopuszczalne górne limity tych podwyżek. Ta sama ustawa nakłada jednak na właścicieli kamienic szereg obowiązków dotyczących utrzymywania i remontowania budynków. A przez odgórne ustalanie czynszu, wpływy z tytułu wynajmu nie pokrywają tych kosztów.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że właściciele nieruchomości mogą podnieść wysokość czynszu nawet dwukrotnie. Nie będzie to jednak - przynajmniej na razie - wzrost bez ograniczeń - uspokajał wiceprezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Właścicieli Nieruchomości Tomasz Urbaś.

Reklama

Według Alicji Sarzyńskiej z Polskiego Zrzeszenia Lokatorów, wielu ludzi nie będzie stać na płacenie wyższych czynszów. Ci ludzie często przez 50 lat nie widzieli właścicieli posesji. Przez ten czas zajmowali się tymi nieruchomościami i remontowali je na własny koszt - podkreślała Sarzyńska.

Po 1 grudnia właściciele czynszówek mogą podnieść opłaty do wysokości 3 procent tzw. wartości odtworzeniowej czyli kosztów budowy mieszkań w danym powiecie. Może to wynieść od 4 do 7 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. Obecnie czynsze w poszczególnych miastach z reguły nie przekraczają 2 procent wskaźnika, czyli średnio 2- 3 złotych za metr.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: procent | podwyżka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy