Reklama

W ciąży za kierownicą

Do początku szóstego miesiąca ciąży możesz bezpiecznie dla siebie i dziecka prowadzić samochód, pod warunkiem oczywiście, że wystrzegać się będziesz jazdy brawurowej.

Przez ostatni trymestr ciąży lepiej poruszać się samochodem na fotelu dla pasażera. Zawsze pamiętaj o zapinaniu pasów. Umieszczaj je tak, aby pas biodrowy przebiegał pod brzuchem, powyżej ud i nie uciskał zbyt mocno. Pas piersiowy powinien być dość luźny i przechodzić między piersiami, nad brzuchem oraz przylegać do barku, a nie do szyi.

Zapinaj pasy

Co prawda przepisy ruchu drogowego zwalniają kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów bezpieczeństwa, ale jeśli tylko nie przeszkadzają ci one, nie rezygnuj z ich stosowania. Do ich używania przekonują m.in. amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem obawy, że może to zaszkodzić dziecku, są nieuzasadnione, a statystyki pokazują, że warto znosić związany z tym dyskomfort.

Reklama

Najnowsze wyniki badań wskazują, że ciężarne kobiety, które uczestniczą w wypadku samochodowym bez zapiętego pasa, prawie trzykrotnie częściej odnoszą obrażenia zagrażające życiu i dwukrotnie częściej doznają rozległego krwawienia wewnętrznego, niż kobiety, które były zapięte. Co chyba najbardziej znaczące w tych badaniach, kobiety ciężarne, zapięte pasami i uczestniczące w wypadku, nie miały procentowo większego zagrożenia ciąży, niż kobiety, które w ogóle w wypadkach nie uczestniczyły. To zdecydowanie wskazuje, że pasy nie są tu czynnikiem ryzyka.

Naukowcy twierdzą, że przepisy drogowe, pozwalające kobietom ciężarnym na niezapinanie pasów - np. w Polsce, Japonii czy Hiszpanii - nie mają uzasadnienia. Co więcej, sugerują, że kobiety ciężarne, jadące na fotelu pasażera, nie powinny wyłączać poduszek powietrznych. Co najwyżej odsunąć fotel jak daleko to możliwe i oczywiście - zapiąć pasy.

Rób przerwy w czasie jazdy

Podczas dłuższej podróży rób przerwę co godzinę - wysiądź, rozprostuj nogi i wykonaj kilka głębszych wdechów. Siedzenie w jednej pozycji nie jest wskazane ze względu na obciążony kręgosłup. Pierwszym sygnałem, że w naczyniach krwionośnych krew zaczyna wolniej krążyć a tym samym pojawia się ryzyko zakrzepu jest ból łydek.

Prowadź spokojnie

Podczas ciąży (i nie tylko wtedy!) lepiej być kierowcą przesadnie ostrożnym. Staraj się jeździć spokojnie, bez przyspieszania i gwałtownego hamowania.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: ciężarne | pasy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy