Reklama

Warto wiedzieć

Czy to prawda że noworodki także mogą mieć biegunkę?

Czy to prawda że noworodki także mogą mieć biegunkę?

Tak. Biegunka u nowo narodzonego dziecka występuje zwykle w 5. dobie życia. Jest to tzw. przejściowa biegunka noworodków. Choć jej nazwa brzmi jak jednostka chorobowa, jest to przemijający stan fizjologiczny, który wynika z tego, że przewód pokarmowy maleństwa uczy się trawienia zawartej w mleku mamy laktozy. Dlatego u dziecka można zauważyć rzadkie i pieniste kupki.

Czy dziecko, które ma rozwolnienie musi być na diecie?

Nie. Jeszcze do niedawna lekarze zalecali, by dziecko z biegunką przez kilka dni było na ścisłej diecie. Okazało się jednak, że normalne odżywianie przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko znacznej utraty masy ciała. Dlatego po krótkim, zwykle 4-godzinnym pojeniu dziecka, można wrócić do normalnego karmienia. Jedyne zalecenie brzmi: potrawy powinny być lekkostrawne.

Reklama

Czy na problemy z brzuszkiem rzeczywiście pomaga marchwianka?

Tak. Gotowana marchew dzięki obecnym w niej pektynom, działa łagodząco na błonę śluzową jelit i przyczynia się do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Przetartą marchewkę trzeba podawać dziecku wraz z wodą, w której się ugotowała. Sole mineralne zawarte w przecierze uzupełniają utracone przez maluszka podczas biegunki mikroelementy.

Czy brzdącowi który ma biegunkę można podać słodzoną herbatę?

Nie. Dzieci, które oddają luźne stolce, nie powinny w ogóle spożywać cukru, gdyż nasila on fermentację w jelitach, co może jeszcze potęgować dolegliwości. Dlatego maluch nie powinien ani jeść, ani pić niczego, co zawiera cukier.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: biegunka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy