Reklama

Życie może zacząć się po 40.

Są dobrze wykształcone, z doświadczeniem i często ze stabilną sytuacją rodzinną, a mimo to kobietom powyżej 45. roku życia trudno zmienić pracę, w obawie przed bezrobociem.

Ponad 15 proc. bezrobotnych w woj. śląskim stanowią panie, które po urodzeniu dziecka nie podjęły pracy. 22,1 proc. bezrobotnych stanowią osoby powyżej 50 lat. Ogółem bez pracy pozostaje 53,6 proc. kobiet w woj. śląskim, o 30 tyś. więcej w porównaniu z 2008 rokiem. Nie lepiej jest wśród kobiet pracujących. Aż 60 proc. boi się zmienić pracę, w obawie, że nie znajdzie nowego zajęcia z powodu swojego wieku.

W przekwalifikowaniu się i znalezieniu nowego zajęcia mają pomóc projekty UE skierowane do pracujących kobiet, mających powyżej 45 lat. Od czerwca 72 z nich będą mogły wziąć udział w projekcie, które nauczy je zawodu lektora j. angielskiego.

Reklama

Trudno zmienić pracę, bo grozi bezrobocie?

70 proc. Polaków uważa, że najczęstszym przejawem dyskryminacji kobiet jest niezatrudnianie pań w starszym wieku - Podaje Instytut badawczy AMS. Aż 57 proc. kobiet czuje się dyskryminowana na rynku pracy z powodu płci, ciąży, niskich zarobków i trudności w awansie, a także wieku, który zniechęca wielu pracodawców do zatrudnienia. 6 proc. kobiet jest zdania, że stoi za tym otwarta niechęć do zatrudniania kobiet na określone stanowiska - dane CBOS.

- Pracodawcy potrafią znaleźć dziesiątki powodów, dla których wolą zatrudnić 20 lub 30-latkę. Wiele z nich jest nieracjonalna i nie ma nic wspólnego z kwalifikacjami. Osoba w wieku 45 lat, często z ogromnym doświadczeniem, opanowana, potrafiąca znaleźć się w każdej sytuacji, jest o wiele wartościowszym pracownikiem od świeżo upieczonej absolwentki uczelni wyższej. Taka pracownica, oczywiście będzie droższa dla firmy, ceniąca swoje doświadczenie - mówi Wojciech Kostecki z Lander's education & services w Tychach. - Wiele firm powinno także docenić fakt, że kobiety w Polsce w tym wieku mają często ustabilizowaną sytuację rodzinną doskonale, więc sprawdzają się w pracy, która absorbuje czas, wymaga koncentracji i ogromnego zaangażowania - dodaje.

W efekcie panie boją się zrobić krok w kierunku nowej pracy, a nawet zawodu. - Wiele kobiet pracujących po 20 lat na jednym stanowisku dusi się na nim. Chciałoby zmian, ale zdaje sobie sprawy, z trudnej sytuacji, a więc dalej tkwi, z myślą - byle do emerytury. Tymczasem do zmiany zawodu dziś można się przygotować. Temu służą np. projekty unijne, które dostarczają nowych kwalifikacji i potrafią ukierunkować kobiety na zmiany - mówi Wojciech Kostecki.

Nauczycielka biologii, może uczyć angielskiego

Jeden z projektów skierowanych do kobiet 45+ właśnie wystartował w województwie śląskim. Skierowany jest on przede wszystkim do nauczycielek, ale nie tylko. W ramach projektu "Akademia Trenerów Języków Obcych" panie będą mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, które przygotują je do prowadzenia warsztatów językowych np. w szkołach podstawowych, szkołach językowych i przedszkolach. - Projekt w dużej mierze skierowany jest do kadry nauczycielskiej, ale nie ma tutaj znaczenia obecnie wykonywany zawód. W kursie może wziąć każda pani, która ukończyła 45 lat, ma minimum wykształcenie licencjackie i udokumentowana znajomość języka obcego na poziomie B2. Projekt skierowany jest do kobiet pracujących, chcących zmienić zawód lub podnieść swoje kwalifikacje nauczycielskie - wyjaśnia Kostecki.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się także mężczyźni. - Udział w projekcie ma podnieść naszą wartość na rynku pracy, poprzez szereg kwalifikacji, które dziś są wymagane nie tylko w pracy lektora, ale także w pracy managera, sprzedawcy czy przedstawiciela handlowego - mówi.

Podczas szkolenia, panie będą uczyły się doskonalić swoje zdolności interpersonalne, trenerskie, a także językowe. Efekty sprawdzi test Cambridge - Teaching Knowledge Test. - oprócz wiedzy uczestniczki kursu otrzymują także dokument potwierdzający umiejętności w prowadzeniu zajęć z języka angielskiego np. w szkołach językowych czy przedszkolach - tłumaczy Kostecki. Akademia Trenerów języków obcych jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zapisy na pierwszą turę szkoleń potrwają do czerwca, druga tura rusza w listopadzie 2011. Więcej informacji o projekcie www.landers.pl oraz www.akademia-trenerow.eu

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama