​Infekcje intymne - jak je rozpoznać i leczyć?

Artykuł sponsorowany

Wiele kobiet, co jakiś czas odczuwa dolegliwości ze strony okolic intymnych. Choć nie zawsze zwiastują poważną chorobę, warto wiedzieć w jaki sposób rozpoznać infekcję i podjąć odpowiednie działania, jeszcze zanim skonsultujesz się z lekarzem.

Infekcja pochwy powstaje zwykle w wyniku zaburzenia równowagi flory bakteryjnej
Infekcja pochwy powstaje zwykle w wyniku zaburzenia równowagi flory bakteryjnej123RF/PICSEL

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuć nieprzyjemne dolegliwości ze strony miejsc intymnych, prawdopodobnie miałaś do czynienia z zakażeniem pochwy. Może się ono objawiać swędzeniem, pieczeniem, nieprzyjemnym zapachem, upławami, a nawet bólem. Jak rozpoznać z jakim rodzajem infekcji masz do czynienia?

Infekcja bakteryjna czy grzybicza?

Dla wielu osób infekcje miejsc intymnych to temat tabu. Kobietom dbającym o swój wygląd ciężko jest się pogodzić z wystąpieniem w okolicach pochwy objawów chorobowych, które powszechnie kojarzą się z niedostatecznym poziomem higieny. Zapominają, że na zakażenia intymne ma wpływ mnóstwo czynników.

Infekcja pochwy powstaje zwykle w wyniku zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Dzieje się to głównie na skutek antybiotykoterapii, zmian hormonalnych, a także po zastosowaniu perfumowanych produktów do higieny intymnej, które niszczą naturalnie występujące w pochwie bakterie wytwarzające kwas mlekowy odpowiedzialny za naturalne, kwaśne pH chroniące przed infekcjami. Również używane środki piorące oraz noszenie syntetycznej bielizny mogą mieć wpływ na podrażnienia, które sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii.

Na skutek niedostatecznej ochrony dochodzi do bakteryjnego lub grzybiczego zakażenia pochwy. Różnią się one przede wszystkim objawami i sposobem leczenia. Infekcja bakteryjna, występująca równie często, co infekcja grzybicza, charakteryzuje się szarą lub białą, wodnistą wydzieliną o specyficznym rybim zapachu. Zwykle towarzyszy jej podrażnienie i ból okolic intymnych.

Nie zaleca się również zbyt częstego podmywania oraz noszenia bielizny ze sztucznego materiału
Nie zaleca się również zbyt częstego podmywania oraz noszenia bielizny ze sztucznego materiału123RF/PICSEL

W przypadku infekcji grzybiczej wydzielina z pochwy jest biała, gęsta, a strukturą przypomina serek. Brakuje charakterystycznego, mocnego zapachu, jednak często pojawia się nieprzyjemne swędzenie, któremu może towarzyszyć ból podczas stosunku lub przy oddawaniu moczu.

Leczenie infekcji intymnych

Oprócz objawów infekcje różnią się także sposobem leczenia. Bakteryjne zakażenie pochwy leczy się za pomocą antybiotyków lub chemioterapeutyków. Niestety, mają one bardzo negatywny wpływ na mikroflorę bakteryjną, ponieważ wyniszczają zarówno złe, jak i dobre dla organizmu bakterie. Powoduje to serię nieprzyjemnych działań niepożądanych, w tym także częste nawroty infekcji.

W leczeniu grzybicy pochwy stosuje się środki przeciwgrzybicze, jednak coraz większą popularnością cieszą się preparaty naturalne, które nie naruszają równowagi flory bakteryjnej, a wręcz ją odbudowują. W ich składzie znajdują się prebiotyki, stymulujące rozwój dobrych bakterii lub probiotyki, które zawierają drobnoustroje produkujące kwas mlekowy. Taka metoda leczenia sprawdza się zarówno w przypadku infekcji grzybiczej, jak i bakteryjnej, dzięki czemu często nie ma potrzeby sięgania po ciężkie środki przeciwgrzybicze i antybiotyki.

Niestety, większość środków zwalczających infekcje grzybicze pochwy jest w formie globulek lub kapsułek dopochwowych. Ich minusem jest bardzo niewygodna aplikacja oraz intensywne plamienie po ich zastosowaniu, co zniechęca wiele kobiet do korzystania z tej metody leczenia. W takich przypadkach warto sięgnąć po preparaty w formie żelu, których aplikacja jest bardziej komfortowa i nie wiąże się z brudzeniem bielizny.

Profilaktyka

Jeśli dokuczają ci częste nawroty infekcji intymnych, powinnaś pamiętać także o profilaktyce. W jaki sposób? Przede wszystkim unikaj perfumowanych produktów do pielęgnacji okolic intymnych. Mogą one uszkadzać naturalną florę bakteryjną pochwy i prowadzić do rozwoju infekcji. Dobre kosmetyki do higieny intymnej powinny mieć pH 5,5, które jest obojętne dla skóry i śluzówki. Śmiało możesz także korzystać z metod naszych babć, czyli naparu przygotowanego  na bazie rumianku.

Nie zaleca się również zbyt częstego podmywania oraz noszenia bielizny ze sztucznego materiału oraz tej, która jest zbyt mocno dopasowana (np. stringów) Syntetyczne włókna mogą przyczynić się do szybszego rozwoju infekcji, a opinająca bielizna powoduje otarcia. Jeśli prawidłowa higiena nic nie daje, rozważ skorzystanie z naturalnych preparatów zawierających prebiotyk, który wspomoże odbudowanie uszkodzonej flory bakteryjnej.

Pamiętaj także o regularnej obserwacji wydzieliny z pochwy. Jeżeli jej kolor, konsystencja lub zapach odbiegają od normy, to znak, że dopadła cię infekcja.  Podejrzane upławy wymagają wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Bakteryjne i grzybicze infekcje pochwy to problem, z którym zmaga się coraz więcej kobiet. Leczenie dolegliwości za pomocą silnych środków przeciwgrzybiczych czy antybiotyków nie jest obojętne dla organizmu i może powodować częste nawroty nieprzyjemnych objawów. Sposobem na zapobieganie zakażeniom jest stosowanie naturalnych preparatów, takich jak np. Multi-Gyn ActiGel, w leczeniu oraz w ramach profilaktyki. Jeśli mimo stosowania takich preparatów objawy wciąż się utrzymują, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas