Co zamiast czopków? Podaj lek w płynie!

Artykuł sponsorowany

Czopki stosowane są od wielu lat, również w przypadku gorączki u dziecka. Jednak obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje wiele równie skutecznych alternatyw na zwalczanie gorączki u dzieci. Czy wiesz, jakich?

article cover
.

Bardzo popularną alternatywą są leki w płynie, które są zdecydowanie wygodniejsze do stosowania niż czopki. Rodzice, którzy chcą pomóc swoim maluchom, mogą zasięgnąć porady specjalisty w tej kwestii. Lekarz może zalecić stosowanie takiego leku jak Pedicetamol®, który zawiera skoncentrowaną dawkę paracetamolu, dzięki czemu dziecko połyka mniej płynu , co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu. Jak aplikuje się leki
w płynie? I dlaczego są tak skuteczne i bezpieczne dla maluchów?

Jakie lekarstwa warto stosować przy gorączce u dziecka?

Leki przeciwgorączkowe powinny zawsze znajdować się w domowej apteczce. Mimo, że stan podgorączkowy
u maluchów pobudza tworzenie się przeciwciał odpornościowych, gdy temperatura ciała przekroczy poziom 38 stopni C, należy zacząć zbijać gorączkę.

Paracetamol, jako jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwgorączkowych, występuje zarówno w formie czopków, jak i w płynie. Można go stosować już od pierwszych dni życia. Paracetamol zalecany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako lek podawany w pierwszej kolejności w leczeniu gorączki i bólu
u dzieci1-2.

Leki w formie czopków - co należy wiedzieć?

Podczas gorączki u małych dzieci i niemowląt najważniejsze są bezpieczeństwo i szybkość działania. Leki przeciwgorączkowe dla dzieci dostępne w formie czopków trudno jest dobrać do wagi dziecka oraz są niewygodne w aplikacji. Podając lek w formie czopku powinniśmy mieć świadomość, że substancja czynna wchłania się wolniej - maksymalne stężenie w organizmie osiąga po 2-4 godzinach3-4. Ponadto nie ma możliwości stosowania czopków gdy gorączce towarzyszy biegunka.

Lekarstwa w płynie - dobra alternatywa dla czopków

Czopki należy podawać dziecku gdy przy gorączce występują wymioty. Natomiast w przypadku biegunki zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekarstwa w płynie. Najlepszym rozwiązaniem są leki w postaci płynnej z dołączonym kroplomierzem z podziałką lub strzykawką. Dzięki nim można bardzo precyzyjnie dawkować substancję zależnie od masy ciała i wieku dziecka.

Warto pamiętać, aby powoli i stopniowo aplikować dziecku płyn. Jeżeli okaże się, że nie chce przyjąć całej dawki, można sięgnąć po skoncentrowany formę leku, np. Pedicetamol® - lek zawierający najwyższą stężoną dawkę paracetamolu na rynku. Dzięki temu dziecko połyka mniej płynu, co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu. Dedykowany jest dzieciom już od pierwszych dni. Lek na gorączkę może występować w różnych formach, warto więc dostosować je do wieku i potrzeb dziecka.

Bibliografia

  1. Sullivan J. i wsp. Raport kliniczny. Pediatrics 2011;127:580-7
  2. WHO Technical Report Series 958. The Selection and Use of Essential Medicines. 2009
  3. Mrozińska M. Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci. Lek w Polsce 2004;10(166).
  4. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. NPOA 2010;11;95-110

Informacja o produkcie PEDICETAMOL®

Nazwa produktu leczniczego: Pedicetamol®, paracetamol 100 mg/ml, roztwór doustny. Wskazania do stosowania: leczenie objawowe gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na paracetamol, substancję pomocniczą azorubinę lub inną wymienioną w składzie produktu. Podmiot odpowiedzialny: "Polski Lek - Dystrybucja" Spółka z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas