Jak szybko działają leki przeciwbólowe?

Artykuł sponsorowany

Leki przeciwbólowe są bardzo popularne i często stosowane w sytuacji, gdy pojawia się ból, dyskomfort bądź choroba. To, jak szybko działają, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma zarówno ich forma (tabletka, proszek), jak i rodzaj substancji czynnej.

Na rynku najpopularniejsze są leki z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem oraz paracetamolem
Na rynku najpopularniejsze są leki z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem oraz paracetamolem.

Działanie leków przeciwbólowych

Profesjonalne leki przeciwbólowe na receptę, podawane w przypadku niektórych schorzeń, najczęściej działają ogólnie, czyli centralnie. Wpływają na cały układ nerwowy i hamują proces analizy sygnałów bólowych. Druga grupa leków to te o działaniu miejscowym, dostępne najczęściej bez recepty. Zapobiegają one uwrażliwieniu receptorów bólowych, hamując syntezę prostaglandyn, czyli hormonów. W ten sposób można powstrzymać nie tylko ból, ale także rozwój przeziębienia lub wzrost temperatury ciała w czasie choroby.

Od czego zależy szybkość działania leków przeciwbólowych?

Szybkość działania leków przeciwbólowych zależy od wielu czynników, do których można zakwalifikować między innymi postać leku oraz rodzaj substancji czynnej.

Jak szybko działają leki przeciwbólowe? Ogromne znacznie ma forma leku, ponieważ w zależności od niej różnie uwalnia się substancja czynna. Zdecydowanie najszybciej działają leki w formie rozpuszczalnej oraz pod postacią miękkich kapsułek, gdyż umożliwiają one szybkie przyswojenie medykamentu. Istotny jest również rodzaj samej substancji. Nie bez znaczenia jest ponadto przyjmowanie leków zgodnie z drabiną analgetyczną. Chodzi o to, aby na samym początku zażywać te ze słabszymi substancjami czynnymi, w najmniejszych skutecznych dawkach.

Substancje czynne w lekach

Na rynku najpopularniejsze są leki z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem oraz paracetamolem. Kwas acetylosalicylowy jest bardzo wszechstronny, ponieważ ma zarówno działanie przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Ibuprofen można stosować w przypadku różnych stanów zapalnych. Zwiększa on także krzepliwość krwi. Paracetamol ma natomiast działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ta substancja jest najsłabsza ze wszystkich wymienionych.

Działanie leków a ich interakcja

Warto wiedzieć o tym, że przez połączenie ze sobą niektórych leków lub konkretnych substancji możliwe jest zmniejszenie skuteczności ich oddziaływania. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby nie zażywać kilku leków przeciwbólowych na raz, zwłaszcza jeśli zawierają te same substancje, ponieważ może to doprowadzić do przedawkowania. Leków przeciwbólowych nie należy także łączyć z alkoholem.

Po jakim czasie zaczynają działać leki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe dostępne w aptekach zaczynają działać po około 15-30 minutach. Zdecydowanie najszybciej działają preparaty rozpuszczalne. Warto pamiętać o tym, że leki są najskuteczniejsze, jeśli zostaną przyjęte od razu po pojawieniu się pierwszych objawów. Jeśli chodzi o częstotliwość przyjmowania, to najlepiej kierować się zaleceniami lekarza bądź farmaceuty, ewentualnie skorzystać z danych zamieszczonych na ulotce.

W sytuacji, gdy dany lek jest nieskuteczny, może pojawić się konieczność zażycia produktu z inną substancją czynną lub w innej formie, na przykład rozpuszczalnej. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas