Jak zmienić zawód w czasie pandemii? Podpowiadamy!

Pandemia koronawirusa przewróciła rynek pracy do góry nogami. Jedne firmy upadają lub zwalniają pracowników, inne potrzebują od zaraz nowych specjalistów. Aby dziś utrzymać źródło dochodu, często trzeba być kreatywnym i odważnym. Wbrew pozorom może to być doskonały moment, by zmienić swoje życie zawodowe, a może nawet spełnić zepchnięte w kąt marzenia.

Czasy są niepewne - to fakt. Ale tak naprawdę nigdy nie ma idealnego momentu na podejmowanie kluczowych, życiowych decyzji, takich jak np. zmiana pracy. Przyszłość i bez pandemii kryła w sobie wiele tajemnic. Ostatnie wydarzenia tylko potwierdziły, że niczego nie możemy być w życiu pewni, dlatego warto zawsze mieć plan B. A najlepiej nawet C i D...

Rozwijaj pasje i umiejętności

Im więcej potrafisz i im więcej  różnorodnych kwalifikacji posiadasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że poradzisz sobie nawet w trudnych czasach . Warto mieć wiele opcji, zamiast kurczowo trzymać się jednej. Pomyśl, co lubisz robić? Co sprawia ci przyjemność? Gdzie widziałabyś siebie za 5 lat?

Rozwijanie nowych umiejętności, nabywanie wiedzy i poszerzanie sieci kontaktów to wspólne i ważne drogi do nowej kariery. Jednak zamiast skupiać się na jednym konkretnym pomyśle, rozważ kilka, aby porównać zalety i wady każdego z nich. Nie wszystkie mogą być bezpośrednio związane z twoją nową ścieżką kariery, niektóre pomogą ci dowiedzieć się, gdzie są twoje mocne strony. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi - może oni dostrzegają pewne twoje cechy lub talenty, których ty nie widzisz lub je bagatelizujesz.

Myśl kreatywnie

Na pewno istotne jest twoje doświadczenie zawodowe . Jakakolwiek nie byłaby to praca, zawsze czegoś nas uczy, np. obsługi sprzętu biurowego, wystąpień publicznych czy współpracy w grupie. Nie ograniczaj się jednak do umiejętności, których nauczyłaś się w pracy. Jeśli na przykład pracowałaś pro bono jako skarbnik w lokalnej organizacji, potrafisz zarządzać finansami i budżetem. Jeśli wychowujesz dzieci, rozumiesz, czym jest harmonogram i multitasking. Jeśli opiekowałaś się chorym członkiem rodziny  być może musiałaś być pielęgniarką, szoferem, kucharką, sprzątaczką i... rzecznikiem praw pacjenta. Każda sytuacja i życiowa rola czegoś nas uczy i daje wgląd w siebie. Korzystaj z tego.  

Przygotuj się na trudności

Nawet w "szczęśliwych" czasach zmiana pracy czy przebranżowienie się nie jest łatwe. Musisz pogodzić się z tym, że to pewnego rodzaju podróż - będziesz odkrywać nieznane lądy, poznawać nowych ludzi i nowe zasady. A co najważniejsze - będziesz musiała naprawdę wiele się nauczyć. Jak widać, cały proces wymaga nie tylko samozaparcia i wiary w siebie, ale także pokory. Pamiętaj, kształcić warto się przez całe życie, nikt na starcie nie jest w czymś mistrzem. Ale nauczenie się czegoś nowego daje dużo satysfakcji.

Pomyśl, co lubisz robić

Kochasz gotować? Znajomi zawsze z chęcią przychodzą do ciebie na kolację? Z przyjemnością oglądasz programy kulinarne? Może warto przekonać się, czy mogłabyś wykorzystać te umiejętności w pracy zawodowej. Obecnie, dzięki funkcjonującemu już w Polsce Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji, możesz uzyskać wartościowy certyfikat, potwierdzający twoje umiejętności. Żeby go zdobyć, wystarczy udowodnić, że potrafisz coś robić, nie musisz kończyć żadnego kursu. Twoje umiejętności zostaną sprawdzone  podczas tzw. walidacji. Może ona odbywać się w różny sposób, ale jej celem jest po prostu przekonanie się, czy dana osoba posiada wymaganą wiedzę, umiejętności i kompetencje, które potrzebne są do uzyskania kwalifikacji i otrzymania certyfikatu. Wymagania są jasno określone, dlatego łatwo się dowiesz, czy umiesz wszystko, czy może z jakiegoś obszaru powinnaś się jeszcze doszkolić.

Zastanów się na przykład, czy jesteś gotowa do zdobycia kwalifikacji: "Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia"? Osoba posiadająca taką kwalifikację potrafi samodzielnie zaplanować i przygotować potrawę według podanej receptury, z zastosowaniem zasad zdrowego żywienia i nowoczesnych technik kulinarnych. W swojej pracy wykorzystuje typowy sprzęt kuchenny oraz urządzenia stosowane w przygotowaniu posiłków zgodnie z trendami rynkowymi. Nie brzmi to strasznie. Może warto zdobyć taką kwalifikację? Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.kwalifikacje.edu.pl.

Z takim certyfikatem możesz znaleźć pracę na stanowisku kucharza w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych: restauracjach, pizzeriach, hotelach. Możesz również założyć własną działalność gospodarczą, np. popularny food truck. Zainteresowana?

Jeśli masz predyspozycje do bycia liderką, potrafisz zarządzać ludźmi i jesteś typem kobiety, której niestraszne wyzwania, możesz dodatkowo sięgnąć po certyfikat z zakresu zarządzania pracą restauracji. Co trzeba umieć, żeby go zdobyć? Zarządzać personelem, rekrutować pracowników, tworzyć system motywacyjny, delegować zadania i rozliczać personel. Jeśli to potrafisz, pomyśl o zdobyciu certyfikatu. Połączenie tych dwóch kwalifikacji daje ogromne możliwości zawodowe.  

Zarabiaj na swojej pasji

W ofercie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest także szereg innych propozycji, które mogą przypaść ci do gustu. Lubisz podróże, zdjęcia i Instagrama? Oto coś dla ciebie - zdobądź kwalifikację  "Pilotowanie imprez turystycznych" i zarabiaj na swoim hobby. Branża turystyczna chwilowo przycichła, ale należy przypuszczać, że jak tylko skończy się pandemia, odrodzi się z całą siłą. Z racji pandemii koronawirusa szeroko rozumiane zdrowie też cieszy się popularnością, dlatego warto zdobyć również kwalifikację "Obsługa w turystyce zdrowotnej".

Myślisz o pracy w sklepie? Masz już doświadczenie jako sprzedawczyni? Pomyśl o zdobyciu kwalifikacji "Obsługa klienta i sprzedaż w punkcie handlowym - sprzedawca". Dzięki temu udowodnisz pracodawcy, że znasz tajniki sprzedaży, nawiązywania i podtrzymywania relacji z klientami, a także wiesz, jak identyfikować potrzeby klientów, prezentować ofertę i finalizować sprzedaż. Może rozpoczniesz pracę w ekskluzywnym sklepie, w którym ostateczna pensja zależy od twoich wyników?

A może szukasz sposobu, by wieczorami sobie dorobić? Masz dużo energii i lubisz kontakt z ludźmi? Pomyśl o pracy w klubie w charakterze barmanki. Znalezienie pracy ułatwi ci kwalifikacja "Serwis napojów mieszanych i alkoholi". Może już to umiesz, a może warto zapisać się na kurs? Kiedy przedstawisz taki certyfikat, twój pracodawca będzie miał pewność, że potrafisz przyrządzić mieszane napoje alkoholowe oraz bezalkoholowe (soft drinks) według gotowych lub autorskich receptur, a także przygotować drobne przekąski na życzenie gości.

To jak - gotowa na zmiany?

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy