Reklama

Masaże – coraz bardziej popularne

Masaż nie musi kosztować wiele, aby znacznie poprawić nam samopoczucie, a nawet pomóc z niektórymi problemami zdrowotnymi. Dzięki coraz większej dostępności masaże stają się coraz bardziej popularne. Warto poznać kilka porad, jak znaleźć dobrego masażystę.

Masaż to nie luksus

Korzystam z usług masażystów od dawna. Moim pierwszym kontaktem była rehabilitacja. Jak wiele dzieciaków w Polsce cierpiałem na skrzywienie kręgosłupa (tornistry!). W ramach leczenia finansowanego z Kasy Chorych (czy co wówczas tam pełniło jej rolę) oprócz innych zabiegów - korzystałem właśnie z masaży. Na początku podchodziłem do tego z rezerwą - masaż kojarzył mi się z czymś bardzo ekskluzywnym. Okazało się, że wcale tak być nie musi. Po prostu zabieg, w nieco przaśnym wnętrzu przychodni. Oczywiście przyjemny, ale też po prostu skuteczny.

Reklama

Teraz już chodzę na masaże raczej dla przyjemności niż w celach leczniczych. Wybór jest szeroki. W Warszawie za dobry, 45-minutowy masaż pleców można zapłacić 50-80 PLN. Taki zabieg daje już dużą ulgę przy bolących plecach, pomaga pozbyć się stresu itp. Oczywiście to nie jedyna oferta - za masaż można zapłacić i nawet 250 PLN. Ale warto wiedzieć, że za podobną samą kwotę można też pozwolić sobie na cotygodniowy masaż przez miesiąc.

Jak dobrać odpowiedni masaż?

Najpierw należy określić, czy zależy nam po prostu na relaksie, czy mamy jakiś trwały problem z plecami, kręgosłupem itp. Można wcześniej porozmawiać z lekarzem, czy nie ma żadnych przeciwskazań do masażu, ale dobry masażysta też przed pierwszym masażem zrobi z nami wywiad. Niektóre sytuacje wcale nie muszą wykluczać możliwości masażu. Można np. korzystać z masażu będąc w ciąży, oczywiście uprzedzając o tym masażystę i upewniając się, czy ma odpowiednie kompetencje.

Na początku dobrze jest zacząć od typowego masażu pleców - zwykle trwa on ok. 45 minut i kosztuje 40-80 PLN (w zależności od miasta). Czasem wystarczy jeden zabieg, czasem warto umówić się na serię zabiegów.

Jeżeli się przekonamy do niego - warto "poeksperymentować" i  zafundować coś więcej. Dla mnie odkryciem był masaż twarzy - to, jak szybko po tym zabiegu człowiek się rozluźnia i znika stres było dla mnie niesamowite. Oczywiście wachlarz możliwości jest o wiele szerszy - masaże całego ciała, masaże tajskie, chińskie, japońskie, z użyciem gorących kamieni itp.

Innym ciekawym pomysłem na urozmaicenie jest nauka masażu relaksacyjnego dla par. To świetny pomysł na prezent urodzinowy czy na walentynki dla partnera czy partnerki.

Jak znaleźć dobrego masażystę?

Właśnie: skąd wiadomo, że masażysta jest dobry? Po pierwsze: polecenia. To jeden z częstszych sposobów znalezienia dobrego masażysty. Porozmawiaj ze znajomymi, zadaj pytanie na swoim Facebooku.

Warto też się przyjrzeć doświadczeniu masażysty. Czy ma kierunkowe wykształcenie? Czasem można trafić na samorodny talent, ale lepiej nie ryzykować. Ukończenie kierunkowego technikum i/lub studiów (magister lub licencjat fizjoterapii) to większa pewność, że masażysta zna praktyczne i teoretyczne podstawy swojego zawodu - i nie zrobi nam krzywdy. Należy też z dystansem podchodzić do "cudotwórców" - masaż na pewno nie wyleczy raka (trudno w to uwierzyć, ale taką ofertę też spotkałem), a w przypadku poważniejszych problemów ortopedycznych powinien służyć jako wsparcie dla innych metod a nie samodzielny sposób na wyleczenie.

Oprócz wykształcenia można zwrócić uwagę na to, jakie kursy ukończył dany masażysta. Ma to szczególne znaczenie w nietypowych przypadkach (np. masaż dla osoby w ciąży).

Ale umiejętności masażysty to nie wszystko. Lokalizacja masażysty też ma spore znaczenie, zwłaszcza, jeżeli chcemy korzystać z niego regularnie. Masaż ma przynosić ulgę, być przyjemny - a jazda w korkach samochodem lub autobusem przez pół miasta w obie strony do przyjemnych nie zawsze należy. Warto więc wybrać takie miejsce, które jest niedaleko naszego domu lub miejsca pracy. Może nam w tym pomóc np. serwis mZebra.pl - jest tam możliwość znalezienia masażysty wg odległości od aktualnego adresu. Warto też pamiętać, że niektórzy masażyści często dojeżdżają do klienta - co może rozwiązać nasze problemy z długim dojazdem. Zwykle wtedy cena masażu jest nieco wyższa.

Podsumowanie

Masaż pozwala "zdjąć" z siebie stres po ciężkim tygodniu, ale też pomóc z niektórymi problemami zdrowotnymi (np. bólami kręgosłupa). Zupełnie wystarczający może okazać się masaż już za 50-80 PLN (jeśli trzeba - powtarzany kilka razy w miesiącu).

Przydatne linki:

·         mZebra.pl - Katalog Masażystów, który pozwala znaleźć najbliższego masażystę

.
Dowiedz się więcej na temat: masaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy