Na co zwrócić uwagę przy zakupie laktatora?

Artykuł sponsorowany

Zakup laktatora to często ważny element wyprawki przyszłej mamy. Na rynku jest wiele modeli, dlatego mogą pojawić się wątpliwości, który z nich będzie faktycznie najlepszy. Oto 5 cech, na które warto zwrócić uwagę, aby użytkowanie laktatora było wygodne i bezbolesne, a sprzęt – najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Czego unikać? Pytamy o to eksperta marki Simed.

article cover
Adobe Stock

Kiedy jest dobry moment na zakup laktatora?

Wiele kobiet kupuje taki sprzęt, jeszcze będąc w ciąży i kompletując wyprawkę dla maluszka. Niektóre pnie odwlekaj jednak taką decyzję, ponieważ przed porodem nie są pewne, czy taki sprzęt się przyda. Oczywiście są kobiety,  które w swej "mlecznej drodze" obywają się bez laktatora.

Jednak są sytuacje, w których z pewnością podziękujesz sobie za decyzję o jego wcześniejszym zakupie. Jedną z nich jest tzw. nawał mleczny. To moment intensywnej nadprodukcji pokarmu, który występuje na kilka dni po porodzie (w 2.-5. dobie). W tym okresie - gdy gruczoły mleczne dopiero adaptują się do nowej roli - nadmiar mleka może powodować bolesny zastój i obrzmienie piersi. Produkują one bowiem więcej mleka, niż jest w stanie zjeść Twój maluszek. Laktator pomaga wówczas odciągnąć nadmiarowy pokarm i poczuć ulgę (pamiętaj, że jego długotrwały zastój może doprowadzić np. do bolesnego stanu zapalnego).

1.  Rytm ssania dziecka

Czy odciąganie pokarmu przy pomocy laktatora jest bolesne lub powoduje dyskomfort u mamy? Oczywiście nie, ale zależnie od wyboru urządzenia odciąganie pokarmu może być mniej lub bardziej "naturalne". Istotną funkcją laktatora jest bowiem tzw. naśladowanie rytmu ssania dziecka, które przebiega dwufazowo (dzieli się na tzw. fazę stymulacji pokarmu i fazę głębokiego odciągania). Dobrze, jeśli laktatora posiada także regulację poziomu mocy. Takie funkcje znajdziesz m.in. w laktatorze Lakta Zoe marki Simed (dwufazowy, z pięcioma poziomami mocy). Dzięki tego rodzaju regulacji odciąganie pokarmu będzie dostosowane do Twojego naturalnego rytmu karmienia i wyjątkowo komfortowe.

https://www.simed.pl/e-sklep/laktatory/laktator-elektryczny-2-fazowy-lakta-zoe/
https://www.simed.pl/e-sklep/laktatory/laktator-elektryczny-2-fazowy-lakta-zoe/.

2.  Anatomiczny kształt

Ważne również, aby laktator posiadał anatomiczny kształt, dobrze dopasowujący się do piersi (np. elastyczny, silikonowy lejek). Warto również zwrócić uwagę, czy wybrane przez Ciebie urządzenie został ponadto wyposażone w nakładkę masującą (tę funkcję posiada m.in. wspomniany wyżej model). Dzięki niej odciąganie pokarmu będzie jeszcze bardziej komfortowe i bezproblemowe.

3.  Cichy i poręczny

Laktatora z pewnością nieraz będziesz używać przy śpiącym maluszku lub podczas oglądania ulubionego serialu. Warto więc sprawdzić, czy włączone urządzenie pracuje w sposób cichy (niektóre laktatory wydają stosunkowo dość głośny dźwięk). Dobrze również, aby laktator był lekki i mieścił się w dłoni (odciąganie pokarmu może trwać dłuższą chwilę, przez co ciężkie i nieporęczne urządzenie z pewnością da Ci się we znaki).

4.  Uniwersalne zasilanie: wbudowany akumulator

Laktator z wbudowanym akumulatorem to najwygodniejsza forma zasilania, ponieważ możesz łatwo naładować urządzenie z dowolnego gniazdka przy pomocy przewodu USB (ładowarka do laktatora jest zawsze dołączona do urządzenia w zestawie). Umożliwia to pracę urządzenia, gdy jesteś z dala od źródeł prądu; np. w podróży i poza domem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby używać laktatora "na kablu" - cały czas podłączonego do zasilacza.

5.  Bezpieczeństwo mamy i dziecka

Sprawdź, z czego wykonany został laktator, a w szczególności, czy w jego składzie nie znajdują się potencjalnie szkodliwe materiały lub substancje. Zwróć także uwagę na to, czy sprzęt posiada niezbędne atesty i normy jakości.

- W szczególności istotne jest, aby laktator wykonany był z tworzywa (np. atestowanego silikonu medycznego), które nie zawiera bisfenolu (BPA). Jest to związek chemiczny z grupy fenoli, niegdyś powszechnie wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Obecnie - mimo iż wzbudza kontrowersje i jest uznawany za mogący mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza niemowląt - nadal często spotyka się go w produkcji butelek, smoczków czy innych artykułów niemowlęcych. W trosce o zdrowie malucha najbezpieczniej jest wybierać atestowane produkty z oznaczeniem "BPA Free" (jak na poniższym logotypie) - radzi Marcin Gołasa, ekspert marki Simed, produkującej laktatory i ekologiczne akcesoria dla niemowląt.

https://www.simed.pl/e-sklep/laktatory/laktator-elektryczny-2-fazowy-lakta-zoe/
https://www.simed.pl/e-sklep/laktatory/laktator-elektryczny-2-fazowy-lakta-zoe/.

6.  Dodatkowe akcesoria Wiele laktatorów zawiera w zestawie inne poręczne akcesoria, które ułatwiają Ci użytkowanie urządzenia czy przechowywanie pokarmu. Może to być np. butelka na pokarm, która umożliwia przechowywanie mleka w lodówce (do 24 godzin) lub w zamrażarce (w temp. - 18˚C możesz przechowywać je nawet do 6 miesięcy).  Butelka ułatwia także podawanie pokarmu dziecku bez konieczności przelewania go do innych pojemników. Z pewnością przyda się także praktyczna torba lub woreczek, które ułatwiają przechowywanie laktatora oraz higieniczne zabieranie go ze sobą (np. w podróż).

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas