Palisz? Przeczytaj jaka antykoncepcja jest dla Ciebie najlepsza!

Artykuł sponsorowany

Wiele mówi się o tym, że palenie to niezdrowy nałóg i ma zły wpływ na wiele dziedzin życia, także na zajście w ciążę lub zabezpieczenie się przed nią. Nie musisz jednak się martwić, że pozbawi Cię on kontroli nad tym ważnym aspektem, bo współczesna medycyna oferuje każdej kobiecie palącej szeroki wachlarz metod antykoncepcji, które zapewniają nie tylko wysoką skuteczność, ale i bezpieczeństwo dla zdrowia.

tabletki
tabletki.

Kobiety palące, głównie te po 35 roku życia, to wyjątkowa grupa kobiet, które w sposób szczególny powinny zwrócić uwagę na stosowaną metodę antykoncepcji. Niewłaściwe dobranie metody, tj. stosowanie preparatów zawierających estrogeny, zwiększa ryzyko zakrzepicy, udaru mózgu, chorób układu krążenia oraz patologii naczyń obwodowych. Warto pamiętać, że ryzyko wymienionych schorzeń wzrasta proporcjonalnie do liczby wypalanych papierosów. Na szczęście, oprócz najbardziej popularnej, ale przeciwwskazanej klasycznej tabletki dwuskładnikowej istnieje wiele innych metod, które mogą stosować kobiety palące.

Naturalne metody planowania rodziny Metody naturalne opierają się na przewidywaniu dni płodnych na podstawie znajomości objawów fizjologicznych, które towarzyszą kolejnym fazom cyklu miesięcznego. Wśród metod tych znajdują się: termiczna, objawowo-termiczna, kalendarzowa czy też Billingsa, czyli śluzowa. Stosowanie ich wymaga jednak dużej wiedzy, zaangażowania oraz samodyscypliny, co czyni taką antykoncepcję trudną i często mało skuteczną, jako że łatwo o pomyłkę. Naturalne metody planowania rodziny wymagają także rezygnacji ze współżycia w czasie całych dni płodnych.

Metody barierowe i chemiczne Wśród metod barierowych najczęściej stosowane i najpopularniejsze są prezerwatywy. Ich największą zaletą jest fakt, iż zabezpieczają także przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Chemiczne środki antykoncepcyjne to żele i kremy plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne czy też globulki dopochwowe. Środki te zagęszczają śluz szyjkowy, co powoduje, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Dodatkowo, dzięki środkom plemnikobójczym dochodzi do upośledzenia ruchliwości plemników. Skuteczność metod chemicznych nie jest wysoka, dlatego zaleca się ich stosowanie w połączeniu z metodami barierowymi.

Minipigułka Minipigułka to określenie zarezerwowane dla tabletek zawierających tylko progestagen. Ze względu na brak estrogenów ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znacznie niższe. Nieco niższa jest jednak także jej skuteczność, a przyjmowanie wymaga większej samodyscypliny. Minipigułkę przyjmuje się przez 28 dni bez przerwy, przy czym niezwykle ważne jest regularne przyjmowanie tabletek dokładnie o tej samej porze. To najpowszechniejsza forma antykoncepcji hormonalnej dla kobiet, które nie mogą zażywać "klasycznych" dwuskładnikowych tabletek, tj. palących po 35 roku życia, otyłych, z nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami serca czy naczyń. To także najpopularniejsza metoda antykoncepcji dla kobiet karmiących.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna, zarówno klasyczna jak i hormonalna nie powinna być stosowana u kobiet, które nie rodziły oraz u kobiet z wyższym ryzykiem zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Jest to natomiast idealna metoda dla kobiet, które posiadają dzieci, wymagają długotrwałej antykoncepcji, a mają przeciwwskazania do antykoncepcji hormonalnej. W naszym kraju dostępne są wkładki zawierające miedź oraz wkładki hormonalne uwalniające lewonorgestrel.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera progestagen, tj. octan medroksyprogesteronu o przedłużonym działaniu. Zastrzyk zawierający 150mg tej substancji wykonuje się domięśniowo raz na trzy miesiące. Skuteczność metody porównywalna jest do klasycznej tabletki dwuskładnikowej. Ponadto, oprócz kobiet palących, mogą go stosować kobiety karmiące czy też chorujące na padaczkę.

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to plastikowy, elastyczny pręcik, który zawiera stopniowo uwalniający się progestagen. Zakłada się go podskórnie na wewnętrznej stronie ramienia w znieczuleniu miejscowym. Implant pozostaje aktywny przez trzy lata. Po tym czasie powinien być usunięty i zastąpiony nowym. Jest to metoda, która może być także stosowana przez kobiety karmiące.

Jak widać palenie nie przekreśla możliwości stosowania nawet antykoncepcji hormonalnej, a opcji do wykorzystania jest bardzo wiele. Nie zapominajmy jednak, że tak jak  każda kobieta jest inna, tak nie ma uniwersalnej antykoncepcji! Najlepszą metodę zabezpieczenia przed ciążą powinien każdorazowo indywidualnie dobierać specjalista ginekolog po uprzednim, dokładnym zebraniu wywiadu, zbadaniu kobiety oraz ew. wykonaniu badań dodatkowych. Tylko tak możesz być pewna, że antykoncepcja, której używasz jest najlepszą z opcji i nie stanowi dla Ciebie zagrożenia.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas