Problemy z pęcherzem: Jak sobie z nimi radzić

Artykuł sponsorowany

Najczęściej chorują kobiety między 15. a 35. rokiem życia. Infekcja pęcherza moczowego rozwija się szybko i przez kilka dni uniemożliwia normalne życie. Nieleczona może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Sprawdź, jak ją bezpiecznie leczyć i jak skutecznie jej zapobiegać.

Najczęściej chorują kobiety między 15. a 35. rokiem życia
Najczęściej chorują kobiety między 15. a 35. rokiem życia.

Najpierw pojawia się ból w dole brzucha, który nie ma konkretnej przyczyny (nie zbliża ci się okres, nie przetrenowałaś się na siłowni, nie przejadłaś). Później dochodzą inne objawy: ból podczas oddawania moczu, silne parcie na pęcherz, częstomocz, a nawet krwiomocz. Badanie moczu, które możesz wykonać w każdej przychodni (za darmo) lub prywatnym laboratorium  (odpłatnie) pokazuje, że zachorowałaś na zapalenie pęcherza, czyli najczęstszą infekcję dróg moczowych.

Przyczyny

Pewnie nieraz słyszałaś, że nie powinnaś siadać na betonowych murkach, nosić stringów i minispódniczek, bo możesz "przeziębić pęcherz". Oczywiście późną jesienią i zimą warto nosić cieplejszą (i przewiewną) bieliznę, ale to, niestety, nie uchroni cię przed zapaleniem. Cierpią na nie najczęściej młode, aktywne seksualnie kobiety (z tego powodu nazywany jest czasem "chorobą miesiąca miodowego"), ale również ciąża, menopauza, przyjmowanie doustnej antykoncepcji i niektóre choroby, m.in. cukrzyca sprzyjają pojawianiu się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Jesteś na nią narażona także po wizycie na basenie - z powodu chloru, który drażni błonę śluzową i bakterii, które bardzo często znajdują się w wodzie, dlatego zawsze zabieraj tam ze sobą płyn do higieny intymnej, który przywróci skórze odpowiednie pH.

Za zapalenie pęcherza odpowiedzialne są najczęściej bakterie m.in. escherichia coli, gronkowce i paciorkowce, które z ujścia cewki moczowej przedostają się do wnętrza pęcherza i przylegają do jego ścianek. To właśnie wtedy pojawiają się charakterystyczne objawy: ból, pieczenie, kłucie, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.

Warto pamiętać!

Jeśli cierpisz na nawracające zapalenie pęcherza, przed wizytą na basenie sprawdź, czy w wodzie nie znajdują się groźne bakterie (raporty są regularnie publikowane przez lokalne stacje epidemiologiczne). Jeśli zostały wykryte - koniecznie znajdź inną pływalnię.

Leczenie

Szybkie rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne, ponieważ bakterie, rozmnażające się w pęcherzu, mogą przedostać się do moczowodów, a stamtąd do nerek, powodując odmiedniczkowe zapalenie nerek (a to z kolei może doprowadzić do ich całkowitej niewydolności).

Chociaż istnieje wiele domowych metod leczenia zapalenia pęcherza, najlepiej skonsultuj się z lekarzem - zwłaszcza, jeśli masz gorączkę, nudności lub krwiomocz, a ból w dole brzucha zaostrza się, a naturalne metody potraktuj jako uzupełnienie kuracji. Przy ostrej infekcji lekarz zapisze antybiotyk, przy łagodniejszej - leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Żeby szybciej pozbyć się z pęcherza bakterii, pij dużo płynów, najlepiej kwaśnych (woda z cytryną, sok z żurawiny) i jedz witaminę C. Dolegliwości takie jak szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu, złagodzą nasiadówki z ziół lub specjalnych płynów dostępnych w aptekach bez recepty.

Warto pamiętać!

Chociaż antybiotyk najszybciej pomoże ci poradzić sobie z infekcją, zastanów się, czy warto go za każdym razem przyjmować. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, najpierw postaw na środki przeciwzapalne i naturalne metody. Dlaczego? Ponieważ bakterie mogą uodpornić się na antybiotyk, a to znaczy, że w przyszłości jego przyjmowanie nie zwalczy infekcji.

Zapobieganie

Chociaż wielu czynników, które powodują zapalenie pęcherza nie sposób wyeliminować, istnieją sposoby, by zapobiegać nawrotom zapalenia pęcherza. Przede wszystkim warto zainwestować w dobry płyn do higieny intymnej, który nie dopuści do pojawienia się podrażnień (lub pomoże złagodzić istniejące), nosić przewiewną bieliznę i pić kwaśne napoje np. sok z żurawiny lub wodę z cytryną.

Żurawina jest szczególnie polecana osobom, które chorują na infekcje układu moczowego, dlatego często wchodzi w skład suplementów diety, które pomagają zapobiegać chorobie lub powstrzymują jej rozwój.

Warto pamiętać!

Suplementy diety pomagają zapobiegać chorobie, pamiętaj jednak o tym, by dokładnie zapoznać się z ich składem. Nowoczesne preparaty zawierają nie tylko ekstrakt z żurawiny, ale także kwas mlekowy i zioła, których działanie zostało potwierdzone naukowo (m.in. pokrzywę, pietruszkę czy mniszek lekarski). Im więcej aktywnych składników zawiera suplement, tym mniejsze ryzyko, że po raz kolejny poczujesz dobrze ci znany ból w dole brzucha.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas