Reklama

Skuteczna pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa to zmora wielu z nas, szczególnie gdy mieszkamy w zmiennym klimacie z podziałem na pory roku. Osoby ze skórą naczyniową często, poza tzw. pajączkami i rumieńcami, zmagają się również z trądzikiem, niskim poziomem nawilżenia, wrażliwością, a nawet reaktywnością skóry. Jak z tym wszystkim walczyć?

Gdzie jest początek?

Przyczyn, które rozszerzają naczynka jest wiele, mogą je oczywiście powodować indywidulne uwarunkowania genetyczne, na które nie mamy najmniejszego wpływu, ale także takie nieoczywiste rzeczy jak ostra dieta, gorące kąpiele, wyjście z ciepłego pomieszczenia na mróz czy silne emocje. Odpowiedzialnym za nieestetyczne naczynka często jest także czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) - Bezpośrednim źródłem rozszerzenia naczyń krwionośnych i co za tym idzie powstawania rumienia, jest czynnik VEGF. W warunkach fizjologicznych jest odpowiedzialny za tworzenie nowych naczyń krwionośnych, natomiast jego działanie może też nieść za sobą negatywne skutki, m.in. wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych, co ma bezpośredni wpływ na powstawanie rumienia. Stosując odpowiednią pielęgnację możemy zmniejszyć ilość wytwarzanego VEGF - tłumaczy Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog marki Bioderma.

Reklama

Czas na zmiany

Z wiekiem nasza skóra staje się jeszcze cieńsza i delikatniejsza, a naczynka - niestety, bardziej widoczne, dlatego nie warto czekać na negatywne dla naszej cery skutki uboczne, tylko od razu podjąć konkretne działania. Po pierwsze zacznij od zmian w diecie - odstaw na bok ostre przyprawy oraz gorące herbaty i potrawy. Po drugie, kąpiele niech nie parzą i nie powodują, że przez kilkanaście minut po wyjściu z wanny temperatura twojego ciała zdecydowanie przekracza 36,6° Celsjusza. Skuteczne jest również stosowanie zimnego prysznica pod koniec mycia, co dodatkowo ujędrnia naszą skórę. Po trzecie, sięgnij po odpowiednio dobrane kosmetyki do Twojego typu skóry.  - Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa, często spotykamy się z nietolerancją kosmetyków, co nasila jej nadwrażliwość. Tak rozpoczyna się błędne koło, w które wpadają pacjenci z tym typem skóry. Aby je przerwać należy skórę prawidłowo pielęgnować (lecząc oraz stosując odpowiednie środki zapobiegawcze). Bardzo ważny jest codzienny, staranny demakijaż, do którego należy używać płynów micelarnych lub mleczek. Istotne jest również tonizowanie (tonikiem przeznaczonym do skóry wrażliwej). Jeżeli do oczyszczania stosuje się wodę, należy użyć letniej, najlepiej przegotowanej. Trzeba również pamiętać, aby skóry nie podrażniać zapachowymi kosmetykami oraz mocnymi ruchami zarówno w trakcie mycia, jak i osuszania - mówi dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova.

Zanim przystąpisz do kolejnych etapów pielęgnacyjnych, pamiętaj o regularnym złuszczaniu skóry twarzy - w tym przypadku delikatnymi peelingami enzymatycznymi, które rozpuszczają martwy naskórek bez zbędnego pocierania i podrażniania. Peeling staraj się stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Przemyślana kuracja

Gdy problem jest już dość zaawansowany, koniecznie przed nałożeniem kremu zastosuj serum, które jest lżejsze od niego konsystencją oraz wzbogacone o składniki stricte działające na naczynka. Tutaj warto zwrócić uwagę na produkty z zawartością, np. witaminy E, która chroni skórę przed wolnymi rodnikami i łagodzi jej wrażliwość - znajdziesz ją m.in. w serum Intensive Vitamine E² od Institut Esthederm.

Innymi składnikami wykazującymi dobroczynny wpływ na uciążliwe zaczerwienienia są takie substancje aktywne jak wyciąg z iglicy włoskiej, wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, ekstrakt z myszoplochu kolczastego, lukrecji i nagietka lekarskiego - ich działanie możesz przetestować sięgając po Couperose Serum marki KLAPP, który stymuluje mikrocyrkulację krwi.

Szukając kremu do skóry naczynkowej, przeanalizuj jeszcze inne problemy, które zauważasz na swojej twarzy. Jeżeli masz tendencję do podrażnień, a na twojej twarzy pojawiają się suche skórki - zaprzyjaźnij się z kremem o delikatnym składzie, nieperfumowanym i hipoalergicznym, jak np. Sensibo AR, firmy Bioderma. Produkt został wzbogacony o Enoxolon, alantoinę i olej canola, które natychmiastowo łagodzą zaczerwienienia oraz wzmacniają barierę ochronną skóry.

Dość częstym problem idącym w parze z naczynkami jest trądzik - zwyczajny i różowaty. Niestety ten drugi często dotyczy osób mających etap dojrzewania już dawno za sobą. Trądzik wymaga pielęgnacji działającej na różnych płaszczyznach - produkty muszą wykazywać działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, regulujące sebum, ale także nawilżające. W tej sytuacji trzeba sięgnąć po preparat, który upora się zarówno z rozszerzonymi naczynkami czy rumieniem, a dodatkowo z trądzikiem - AZELAC od marki Sesderma to krem z zawartością kwasu azelainowego, który pomaga zwalczać wszystkie wyżej wymienione objawy.

Innym, również działającym na trądzik różowaty preparatem jest Desensible na noc, Medex Bio Science Cosmetics. Krem posiada niezwykle delikatną konsystencję i przyjemny ziołowy zapach. Kolor zielony, który zawdzięcza roślinnemu barwnikowi Copper Chlorophyllin, pomaga w optycznym zmniejszeniu zaczerwienień. Dodatkowo został wzbogacony o kompleks naturalnych składników aktywnych takich jak wyciąg z rumianku, szałwii, melisy, skrzypu, prawoślazu, rozmarynu, wilżyny ciernistej.

Jeżeli nie zaobserwowałeś na swojej twarzy innych problemów niż naczynka - skup się na składnikach działających bezpośrednio na nie. Zwróć uwagę, czy preparat jest bogaty w takie składniki jak masło shea, witaminy C i E, kwas mlekowy, glukozę, glicerynę oraz wyciągi ziołowe z kasztanowca, dziurawca i geranium - cały ich zestaw znajdziesz w kremie Vital Renew od Medex Bio Science Cosmetics.  Krem działa nie tylko regenerująco i obkurczająco ściany naczyń krwionośnych, ale także chroni skórę przed procesami starzeniowymi.

Dla ambitnych

Jeżeli chcesz nieco urozmaicić swoją codzienną pielęgnację - wieczorem zamiast kremu zaaplikuj na twarz 2-3 krople oleju ze słodkich migdałów, koniecznie omijając cienką skórę oczu. Jest to też świetna opcja do stosowania na całe ciało - szczególnie, gdy naczynka pojawiają się na plecach, czy udach. Olej migdałowy jest bogaty m.in. w substancje mineralne i witaminy A, E i z grupy B. Systematyczne stosowanie ukoi i zniweluje rozszerzone naczynka oraz pozostawi skórę gładką i miękką w dotyku.

Cera naczynkowa wymaga od nas szczególnej troski oraz zmiany nawyków dotyczących, np. diety. Właściwie dobrana pielęgnacja skóry potrafi zdziałać bardzo wiele - jeżeli wahamy się nad wyborem kosmetyków i zabiegów, poprośmy o radę specjalistę. Tylko kompleksowe działania dadzą efekty jakich oczekujemy.

1. Intensive Vitamine E² Serum, Institut Esthederm, cena: 349 zł/30 ml

2. Couperose Serum, KLAPP, cena: 176 zł/30 ml

3. Sensibo AR, Bioderma, cena: 65 zł/40 ml

4. AZELAC, Sesderma, cena: 162,50 zł/30 ml

5. Desensible na noc, Medex Bio Science Cosmetics, cena: 155 zł/50 ml

6. Vital Renew, Medex Bio Science Cosmetics, cena: 293 zł/100 ml

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy