Zdalna nauka. Narzędzia dla uczniów i nauczycieli

Kwarantanna sprawiła, że praktycznie z dnia na dzień przenieśliśmy naukę ze szkoły do domu. Większość placówek świetnie poradziła sobie z tym zadaniem, nauczyciele łączą się z uczniami za pomocą programów do wideokonferencji, wysyłają materiały, korzystając z chmury, sprawdził się również dziennik elektroniczny. W sieci można znaleźć dużo więcej narzędzi, które przydadzą się i nauczycielom, i uczniom. Postanowiliśmy zebrać je w krótkim podsumowaniu, a także podpowiedzieć, jak zachęcić dziecko do nauki w domu.

Narzędzia podstawowe

Pocztę elektroniczną posiada już chyba każdy z nas, w końcu jej założenie nic nie kosztuje. To proste narzędzie do przesyłania materiałów edukacyjnych. Wystarczy stworzyć listę mailingową z adresami wszystkich uczniów, by szybko rozesłać dokumenty całej klasie. Dużej wielkości pliki, których nie da się przesłać mailem, możemy udostępnić w chmurze. Przekazywanie materiałów, kontakt z uczniami przy pomocy komunikatora, a także prowadzenie zajęć w formie interaktywnej umożliwia również bezpłatny pakiet Office 365 dedykowany szkołom. Znanym już od dawna narzędziem komunikacji pomiędzy nauczycielami a uczniami i rodzicami jest dziennik elektroniczny. Librus i Vulcan umożliwiają nie tylko wystawianie i wgląd do ocen ucznia, ale również przesyłanie i odbieranie zadań, linków z materiałami edukacyjnymi, a także informacji na przykład, jaką lekturę dziecko obecnie powinno czytać.

Jak prowadzić lekcje?

Ministerstwo Cyfryzacji poleca korzystanie z wielu darmowych i łatwo dostępnych programów do wideokonferencji, wśród których można wymienić: Skype, Microsoft Teams, Hangouts Meet czy Cisco Webex. Nauczyciel może również przygotować webinar, czyli lekcję na żywo, podczas której uczniowie będą się z nim komunikować, pisząc na chacie. W tym celu można wykorzystać na przykład Clickmeeting. Istnieje również opcja nagrania lekcji online i zamieszczenia pliku w chmurze. Wadą tego rozwiązania jest brak kontaktu z uczniami, za to daje możliwość wielokrotnego odtworzenia nagrania. Nauczyciele, którzy nie czują się swobodnie przed kamerą, mogą nagrywać podcasty. W tym celu przydatne będą Audacity lub Free Audio Editor. Z kolei kontakt pisemny zapewnią nam popularne komunikatory: WhatsApp, Messenger lub Slack. Dodatkowo organizację pracy i planowanie zadań ułatwią nam tablice interaktywne takie jak Trello lub Padleta. Powinniśmy umówić się z innymi nauczycielami, by wszyscy w szkole korzystali z tych samych narzędzi. Ujednolicenie sposobów komunikacji wprowadzi porządek i usprawni kontakt z uczniami.

Platformy edukacyjne

Warto korzystać ze strony Epodreczniki.pl, na której znajdziemy materiały dydaktyczne zgodne z podstawą programową nauczania na wszystkich etapach edukacji. Nauczyciele znajdą tam gotowe scenariusze zajęć i materiały, które mogą dowolnie wykorzystywać, kopiować i przerabiać. Platforma umożliwia również tworzenie i udostępnianie własnych materiałów. Z kolei uczniów mogą zainteresować ciekawe filmy edukacyjne i audiobooki uzupełniające wiedzę z poszczególnych przedmiotów.

Wysiłki pracowników oświaty w tym trudnym czasie rewelacyjnie uzupełnia i wspomaga portal wiedzy dla nauczycieli Scholaris. Gromadzi on około 28 tys. interaktywnych materiałów ze wszystkich przedmiotów i na każdym poziomie edukacji. Znajdziemy tam gotowe scenariusze lekcji, materiały edukacyjne, ćwiczenia, prezentacje multimedialne, gry czy filmy dopasowane do obowiązującej podstawy programowej.

Aby ułatwić pracę nauczycielom, rodzicom i uczniom Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło platformę Zdalne Lekcje.

- Nasz portal zmienia się niemal każdego dnia. Stale uzupełniamy go nowymi materiałami, zbierając w jednym miejscu treści, które mogą się przydać podczas zdalnego nauczania. Nic nie narzucamy. Dajemy nauczycielom pełną dowolność w ich doborze. Aby ułatwić wyszukiwanie grupujemy treści na dwa sposoby - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Pierwszy - w podziale na etap nauczania i na przedmioty. Drugi - układamy materiały w swoisty "plan lekcji" na dany tydzień - dodaje szef MC.

Co ważne, wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne. Na portalu rodzice znajdą też specjalnie dla nich przygotowany poradnik.

Biblioteki w sieci

Uczniowie nie muszą korzystać z bibliotek, które notabene na czas epidemii pozostają zamknięte. Większość lektur obowiązkowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdziemy na stronie Lektury.gov.pl. Zamieszczono tam również książki spoza spisu lektur, które umilą dzieciom czas kwarantanny. Witryna udostępnia nie tylko powieści i dramaty, ale również przerabiane na lekcjach poszczególne utwory poetyckie. Dzieła dostępne są bezpłatnie, nie ma konieczności zakładania konta, dlatego może korzystać z nich każdy - nie tylko uczniowie. Warto znać również Bibliotekę cyfrową POLONA, która udostępnia zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej oraz innych instytucji. Na stronie Biblioteki Cyfrowej Ośrodka Rozwoju Edukacji znajdziemy z kolei publikacje i materiały związane z tematyką oświatową.

Filmy i muzyka z legalnych źródeł

Gdzie bezpłatnie i legalnie oglądać filmy o wartości edukacyjnej? Zachęćmy swoje dzieci do odwiedzenia strony Ninateki, która stanowi zbiór ponad 7 tysięcy plików: filmów dokumentalnych, fabularnych, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, zapisów spektakli teatralnych i operowych, rejestracji koncertów czy audycji radiowych. Posiadacze konta EDU dodatkowo otrzymują dostęp do materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym i scenariuszy lekcji. Warto również zapoznać się z ofertą serwisu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wydawanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. Mowa o Muzykotece Szkolnej, która stanowi bogaty zbiór utworów muzycznych nie tylko tych klasycznych, ale także współczesnych. Jest to również pieczołowicie przygotowane kompendium wiedzy o muzyce. 

Nauka przez zabawę

Nauka nie musi być nudna. O to, by wiedzę przyswajać w przyjemny sposób, zadbało Centrum Nauki Kopernik. Słynna instytucja, której misją jest popularyzowanie nauki, nie próżnuje pomimo konieczności zamknięcia budynku. Współpracujący z nią eksperci, naukowcy i nauczyciele przygotowali gotowe scenariusze lekcji, eksperymenty, webinaria i mnóstwo innych materiałów edukacyjnych. Centrum Nauki Kopernik warto również śledzić na Facebooku - codziennie publikuje ciekawe i wartościowe propozycje aktywności z najmłodszymi.

Miłośnicy nauk humanistycznych, a przede wszystkim historii naszego kraju powinni z kolei zagrać w grę edukacyjną "Godność, wolność, niepodległość". Misje dostosowane są do wszystkich poziomów edukacji i w bardzo przystępny sposób poruszają najciekawsze wątki dziejów Polski. Tę wiedzę pozwala również uzupełnić przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Przystanek Historia

Po lekcjach zachęcamy do podjęcia wyzwania rzuconego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Grarantanna to witryna, na której zebrano różnego rodzaju rozwijające aktywności: sesje gier RPG online, zagadki logiczne, matematyczne czy językowe, quizy historyczne, webinary czy turnieje. Przygotowano również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Kwarantanna daje czas, by pomyśleć o przyszłości zawodowej naszego dziecka. Z rynku pracy nadal docierają sygnały o niedoborze programistów. Być może nasz podopieczny odnajdzie w sobie pasję do tego zawodu. Zacznijmy od zabawy "20 minut z programowaniem offline". Zaproponowane zadania wykonamy wspólnie w domu, nie potrzebujemy do nich nawet komputera. Co z programowaniem ma wspólnego wytłoczka do jajek, gra w memory czy zabawa z piłką? Zachęcamy do odwiedzenia strony.

SONDAŻ: Jak spędzać wolny czas w sieci?

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy