Co możesz zrobić, gdy jesteś ofiarą...

Często się mówi: przypadki chodzą po ludziach. Nie zakładasz, co prawda, że spotka cię coś złego, warto jednak wiedzieć, jak sobie poradzić w razie nieszczęścia. Rozpatrujemy wraz z ekspertami kilka trudnych sytuacji i radzimy, gdzie szukać fachowej pomocy.

... przemocy domowej
Przemoc wobec członków rodziny to poważne przestępstwo. Kiedy trwa domowa gehenna, przede wszystkim nie wolno się łudzić, że dręczyciel sam z siebie przestanie się znęcać. Trzeba przełamać wstyd. Pomoc może być dyskretna i naprawdę skuteczna.

Reklama

Gdy dochodzi do awantury, gdy boisz się o bezpieczeństwo swoje lub dzieci, najskuteczniejszą metodą na uspokojenie agresywnego męża lub innego członka rodziny jest interwencja policji. Funkcjonariusze muszą w takiej sytuacji zapewnić ci bezpieczeństwo.

Jeśli sprawca stwarza zagrożenie dla otoczenia, powinien zostać zatrzymany. Nie daj się przekonać, że już się uspokoił, zażądaj zawiezienia go do aresztu lub, gdy jest pijany, do izby wytrzeźwień. Jeśli doszło do pobicia, trzeba zgłosić się do przychodni - lekarz wystawi zaświadczenie o doznanych obrażeniach. Taki dokument to dowód w ewentualnej sprawie karnej, podobnie jak wszelkie informacje o wizytach policji.

To ważne! Funkcjonariusze powinni wypełnić specjalną notatkę służbową, tzw. Niebieską Kartę! To wyraźnie potwierdzi, że przemoc miała miejsce w waszym domu i próbowałaś z nią walczyć. Jeśli policjanci odmówili pomocy albo udzielili jej w sposób niefachowy (np. nie zabrali do izby wytrzeźwień pijanego), można złożyć pisemną skargę do komendanta komisariatu, komendanta rejonowego lub wojewódzkiego Policji.

W znalezieniu placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie powinien pomóc dzielnicowy albo pedagog szkolny. Można z nimi porozmawiać o problemie przez telefon, anonimowo. Pomocy materialnej udzieli natomiast miejscowy ośrodek pomocy społecznej.

To ważne! Wiele informacji uzyskasz, dzwoniąc lub pisząc na Niebieską Linię - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Oferuje ona wymierną pomoc - poradę prawną (telefoniczną, listowną lub na umówionym spotkaniu) oraz wsparcie psychologiczne. Na stronie www.porozumienie.niebieskalinia.pl znajduje się baza adresów i numery telefonów do instytucji w różnych miejscowościach. Placówki takie jak na przykład Warszawska Specjalistyczna Poradnia Rodzinna ds. Przeciwdziałania Przemocy (www.przemocdomowa.pl) zapewniają ofiarom domowych tragedii bezpłatną pomoc terapeutów i prawników.

Przestępstwo znęcania się jest ścigane z urzędu - wystarczy powiadomić organy ścigania (policja, prokuratura), a powinny wszcząć postępowanie.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że przemoc ma miejsce w rodzinie u kogoś z twoich sąsiadów lub znajomych, jeśli cierpią dzieci, reaguj! Zgłoś ten fakt policji!

...wypadku drogowego

W razie wypadku drogowego należy po prostu zadzwonić na policję. Jeśli uczestnicy nie są w stanie, powinien to zrobić ktoś ze świadków. Jednak gdy dojdzie tylko do drobnej stłuczki, w której nikt nie ucierpiał, a kwestia winy nie pozostawia wątpliwości (np.jeden z kierowców wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle), może obejść się bez wzywania policji. Spisuje się wtedy specjalne oświadczenie, w którym opisane zostaje całe zajście. Musi ono zawierać datę, godzinę zdarzenia, dane uczestników kolizji, numery rejestracyjne samochodów, nazwę ubezpieczyciela i numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz krótki opis zdarzenia.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | policja | telefon | kradzież | odszkodowanie | przemoc

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje