Reklama

Czy szczepić przeciw grypie?

Rodzice dzieci cierpiących na alergie często pytają, czy ich pociechy mogą być szczepione przeciwko grypie. Część jest zdania, że powinno się uodporniać takie maluchy z uwagi na ryzyko groźnych powikłań.

Pozostali twierdzą, że szczepionka sama w sobie może stanowić zagrożenie dla zdrowia małych alergików. Jak jest w rzeczywistości, zapytaliśmy naszego eksperta.

Dr Ewa Najberg: Szczepienie przeciwko grypie nie należy do podstawowego, obowiązkowego kalendarza szczepień.

Jest to tzw. szczepionka dodatkowa i o jej podaniu decyduje lekarz, który dobrze zna stan zdrowia dziecka, jego indywidualną skłonność do infekcji oraz aktualne dane epidemiologiczne (na ich podstawie można określić ryzyko zarażenia grypą).

Podejmując decyzję o uodpornieniu, należy również brać pod uwagę tolerancję wszystkich dotychczas stosowanych szczepionek u konkretnego dziecka.

Reklama

W grupie alergików do szczepienia przeciwko grypie powinny znaleźć się głównie dzieci z astmą oskrzelową, ponieważ właśnie u nich występują groźne powikłania poinfekcyjne.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że szczepionka przeciwko grypie hodowana jest na zarodkach kurzych, dlatego nie można jej stosować u dzieci uczulonych na białka jaja kurzego.

Ponadto, nigdy nie należy podawać szczepionki w okresie zaostrzenia objawów alergicznych, przy nasilonych zmianach skórnych, dolegliwościach pokarmowych, ostrym kaszlu czy duszności. Należy również podkreślić, że zastosowanie szczepionki nie zapewnia bezwzględnego zabezpieczenia przed zachorowaniem na grypę.

Jednak jeśli zakażenie takie wystąpi, przebieg zwykle jest łagodny i nie występują groźne powikłania.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy