Reklama

Dlaczego malec często ma czkawkę?

Mój miesięczny synek kilka razy w ciągu dnia ma czkawkę. Czy to normalne u dzieci? Boję się, że Stasiowi dolega coś poważnego?

Proszę się nie martwić. Czkawka, czyli rytmiczne skurcze przepony, to dolegliwość, która rzeczywiście potrafi być bardzo męcząca, zwłaszcza dla niemowlęcia.

Jednak zazwyczaj ma charakter przejściowy.

Jej najczęstszą przyczyną u malutkich dzieci jest zbyt szybkie jedzenie i połykanie nadmiernej ilości powietrza w czasie karmienia.

W wyniku tego w żołądku wytwarza się bańka powietrza, która drażni organy wewnętrzne i powoduje czkawkę. Jak można zapobiec wystąpieniu dolegliwości u maluszka, piszemy w ramce.

Reklama

Jak zapobiegać... czkawce u niemowląt?

U niektórych maluchów czkawka występuje wyjątkowo często. Na szczęście są sposoby, aby zapobiec pojawieniu się męczących dolegliwości u brzdąca.

Oto co możesz zrobić:

1. Po każdym karmieniu potrzymaj dziecko pionowo w górze, aby mu się odbiło. Możesz też delikatnie poklepać niemowlę w plecki - to przyspieszy beknięcie.

2. Jeśli malec jest karmiony naturalnie, przeanalizuj technikę podawania piersi. Być może dziecko nie potrafi prawidłowo uchwycić brodawki i dlatego podczas ssania połyka zbyt dużo powietrza.

3. Przyczyną czkawki często jest także zbyt łapczywe jedzenie. Zastanów się zatem, czy maluszek nie jest karmiony za rzadko. Być może przerwa pomiędzy kolejnymi karmieniami jest za długa i dlatego głodne niemowlę tak łapczywie rzuca się na pierś lub butelkę.

4. Jeśli dziecko jest karmione butelką, sprawdź, czy smyk nie je przez smoczek o zbyt szybkim przepływie lub podawane mu mleko nie jest za ciepłe.

5. Dbaj, by maluch nie zmarzł. Małe dzieci często mają czkawkę wtedy, gdy jest im zimno, np. podczas kąpieli.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy