Reklama

Jak długo małego alergika karmić piersią?

Na zadawane przez czytelników pytania odpowiada dr Ewa Najberg, alergolog, kierownik poradni alergologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Mam pięciomiesięcznego synka, uczulonego na białka mleka krowiego, którego karmię piersią. Jak długo dziecko powinno być karmione naturalnie, aby zminimalizować ryzyko rozwinięcia się u niego w przyszłości np. alergii wziewnej?

Wiadomo, że indukcja nadwrażliwości rozpoczyna się już w okresie życia płodowego, ale często okres niemowlęcy jest decydujący dla rozwoju alergii w przyszłości. W tym czasie pojawiają się zwykle pierwsze objawy uczuleniowe. Najlepiej, aby dziecko alergiczne było karmione piersią do 9., a nawet do 12. miesiąca życia. Składniki mleka kobiecego poprawiają odporność, przyspieszają dojrzewanie przewodu pokarmowego, co wpływa korzystnie na komórki biorące udział w reakcjach alergicznych. Wprawdzie nie udowodniono dotychczas, aby karmienie piersią chroniło przed rozwojem chorób alergicznych, ale na pewno opóźnia czas ujawnienia się objawów oraz zmniejsza intensywność obserwowanych dolegliwości. Z drugiej strony należy pamiętać, że w czasie karmienia naturalnego, alergeny przedostają się od matki do pokarmu, dlatego kobiety te powinny unikać silnie alergizujących pokarmów. Karmiącym mamom nie zaleca się spożywania mleka, jajek, soi, cytrusów, kakao, czekolady, ryb i orzechów.

Reklama
Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy