Reklama

Kalendarz ciąży - trzeci trymestr

Poczujesz się bardziej ociężała i niezdarna. Jednak pod koniec tego okresu może zaskoczyć cię niezwykły wprost przypływ energii.

28.-30. tydzień - twoje dziecko

Meszek płodowy (lanugo) zaczyna zanikać i pozostaje jedynie na plecach i ramionach maluszka. Główka nabiera właściwych proporcji wobec reszty ciała.

Dziecko nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich tygodniach, ale za to przybywa na wadze. Przygotowuje się do życia poza twoim brzuchem: jego szkielet twardnieje, postępuje też rozwój mięśni i płuc.

Twoje ciało

Zaczynasz zastanawiać się, czy za bardzo nie przytyłaś?

Zakres norm jest dość szeroki.

31.-33. tydzień - twoje dziecko

Reklama

Zaczyna rozpoznawać twój głos (dlatego po narodzinach na jego dźwięk będzie się uspokajał). Maluszek jest już mniej aktywny: zaczyna mu być coraz ciaśniej, więc nie ma miejsca na fikołki. Ustawia się główką w dół.

Twoje ciało

Możesz teraz czuć się opuchnięta - aż 75 procent kobiet pod koniec ciąży narzeka na obrzęki nóg. To efekt wzrostu ilości płynów krążących w organizmie i ich zatrzymywania.

34.-36. tydzień - twoje dziecko

Jego organy są już właściwie gotowe do podjęcia swoich funkcji poza macicą.

Maluch przygotowuje się do życia na świecie (gromadzi np. zapasy żelaza w wątrobie, trenuje płuca).

Twoje ciało

Duży brzuch sprawia, że coraz trudniej ci oddychać. Wejście po schodach czy dłuższy spacer mogą powodować zadyszkę. Unikaj teraz forsownych zajęć i jak najwięcej odpoczywaj.

37.-39. tydzień - twoje dziecko

Główka maluszka stanowi teraz 1/4 długości jego ciała. Jest tak ukształtowana, by dziecko mogło się przecisnąć przez kanał rodny. Kości czaszki nie są jeszcze w pełni zrośnięte - będą się powoli zrastać w 1. roku życia.

Twoje ciało

Gdy zauważysz, że brzuch się obniżył i uciska na pęcherz - to znak, że główka dziecka ustawiła się już w kanale rodnym.

Uważaj teraz podczas chodzenia: z powodu wzrostu macicy i działania hormonów ciążowych (które rozluźniają stawy), środek ciężkości twojego ciała przesunął się.

Dlatego możesz łatwo stracić równowagę i upaść.

40. tydzień - twoje dziecko

Maleństwo jest już gotowe do narodzin. Pamiętaj jednak, że tylko 5 procent dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.

To dziecko decyduje o dacie swoich narodzin. Gdy będzie gotowe, jego przysadka mózgowa uwolni hormon oksytocynę, która przez łożysko przeniknie do twojej krwi i wywoła skurcze macicy. Twój organizm odbierze ten sygnał - zacznie się poród.

Twoje ciało

Objawy przedporodowe możesz odczuwać przez cały miesiąc lub tylko przez kilka godzin. Co się wtedy dzieje?

Narasta ucisk w miednicy, powodujący bóle w dole brzucha. Możesz odczuwać skurcze i mieć biegunkę. Wydzielina pochwowa stanie się bardziej gęsta.

Jeśli pojawi się w niej śluz i krew, oznacza to, że odszedł tzw. czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Poród zacznie się za kilka dni lub godzin. Już wkrótce przytulisz swoje maleństwo!

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciało | kalendarz | dziecko | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy