Reklama

Nie jadę z wami na wakacje!

Ten moment musiał kiedyś nadejść. Twoje dziecko zamiast, jak co roku, wylegiwać się z tobą na plaży, łowić z tatą ryby lub zwiedzać z wami zabytki, oświadcza, że lato woli spędzić bez waszego towarzystwa...

Zaskoczona, rozczarowana, zaniepokojona - tak z pewnością się czujesz. Przecież nie mogłaś doczekać się urlopu i tych chwil, gdy cała rodzina od rana do wieczora w końcu będzie razem. Okazuje się, że ta wizja nie jest atrakcyjna dla nastolatka. Jak postąpić - przekonać go do niej czy przystać na plany dziecka?

Zachęć nowymi atrakcjami

Nie rezygnuj od razu. Może wystarczy zmienić rodzinne plany urlopowe, by nastolatek pojechał z wami.

Zapytaj o oczekiwania. Nie oświadczaj kategorycznie: "Jedziemy nad morze", "Odwiedzamy babcię".

Reklama

Lepiej zapytaj nastolatka, jak chciałby spędzić wakacje. Tak dasz do zrozumienia, że jego zdanie jest dla ciebie ważne i stworzysz dobry grunt do rozmowy.

To, co usłyszysz od dziecka, skonfrontuj ze swoimi planami.

Uwzględnij pasje i zainteresowania. Może okaże się, że syn czy córka mają już dość kąpania się w morzu czy opalania w ogródku u babci. Pomyśl wtedy o innej formie rodzinnego wypoczynku.

Jeśli np. syn dobrze pływa, może wybierzecie się nad jezioro. Ty będziesz wypoczywać jak lubisz, syn będzie mógł wyrobić kartę pływacką. Zastanów się, czy wyjeżdzając do rodziny poza miastem, moglibyście zabrać ze sobą także koleżankę córki.

Dziewczynki mogłyby nawet rozstawić dla siebie namiot w ogródku! Pójście na kompromis to sposób na wspólne wakacje z nastolatkiem.

Pozwól na wyjazd samodzielny, ale...

Dziecko nie chce przystać na twoje propozycje? Zdecydowanie woli wyjechać gdzieś ze swoimi znajomymi? Możesz się na to zgodzić tylko pod pewnymi warunkami. Oto one:

Dowiedz się, dokąd dziecko się wybiera. Zapytaj dokładnie o docelowe miejsce wyjazdu: na kemping, do rodziny kolegi, pod namiot w leśnej głuszy czy do nadmorskiego kurortu? Powinnaś znać miejsce pobytu nastolatka.

Jeśli jest to możliwe, zadzwoń wcześniej, np. na kemping, aby upewnić się, czy pobyt młodzieży w planowanym terminie będzie możliwy. Możesz też sama wskazać miejsce (sprawdzone), gdzie chcesz, by nastolatki np. rozstawiły namiot.

Zapytaj, z kim planuje wakacyjny wyjazd Wiesz, jaki wpływ na nastolatka mogą mieć rówieśnicy.

Dlatego zgódź się na wyjazd z kolegami, których znasz i akceptujesz. Masz prawo poprosić, by syn czy córka zostawili numery telefonów kolegów lub ich rodziców.

Ustal, w jaki sposób będziecie się kontaktować Aby upewnić się, że dziecko jest bezpieczne i dobrze wypoczywa, powinnaś mieć z nim kontakt. Umówcie się np. na telefon w określone dni, o określonej godzinie.

Bądź w kontakcie z dorosłymi (np. kierownikiem schroniska), w pobliżu których wypoczywa dziecko.

Uwaga! Jeśli dziecko nie chce przystać na twoje warunki, masz prawo odmówić wyjazdu bez opieki dorosłych.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: namiot | nastolatka | wakacje | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy