Reklama

Przewijanie dziewczynki i chłopca

Zmiana pieluszki córeczce wygląda prawie tak samo jak synkowi. Ale prawie, jak wiadomo, robi dużą różnicę... Na czym ona polega?

Zanim twój maluch przestanie korzystać z pieluch, przewiniesz go kilka tysięcy razy! Będziesz to robić niemal z zamkniętymi oczami. Jednak teraz, gdy debiutujesz w roli mamy, być może ta czynność trochę cię przeraża. Boisz się, że podczas manewrów z pieluchą zrobisz maluszkowi krzywdę. Nie martw się, każda z nas miała podobne obawy. Rzeczywiście, pierwszy raz może być trudny. Ale w ciągu tygodnia opanujesz tę czynność do perfekcji i przekonasz się, że to tak naprawdę banalna sprawa.

Wszystko pod ręką

Najwygodniej jest zmieniać pieluszkę na przewijaku. Obok niego na szafce połóż: pieluchy, wilgotne chusteczki lub miseczkę z wodą i waciki, krem przeciw odparzeniom, woreczek na brudną pieluchę, tetrową pieluszkę, którą osuszysz pupę po myciu. Ważne, byś miała te rzeczy w zasięgu ręki. Wtedy nie będziesz musiała odchodzić od przewijaka. A malutkiego dziecka nawet na chwilę nie wolno zostawić bez opieki, bo może obrócić się na bok i spaść!

Reklama

Jak to zrobić?

Aby uniknąć odparzeń, maluszka trzeba przewijać średnio co 3-4 godziny, bez względu na porę dnia. A gdy jest kupka - natychmiast. Oto instruktaż, który ułatwi ci zmianę pieluchy:

1. Ułóż dziecko na pleckach i rozepnij zużytą pieluszkę. Ostrożnie wyjmij ją spod pupy malca. Zwiń ją, zapakuj do woreczka i wrzuć do kosza. Tu ostrzeżenie dla mamy chłopca: maluch - gdy nagle zrobi mu się zimno - siusia. Jeśli nie chcesz, by synek zmoczył ci ubranie, do ostatniej chwili przytrzymaj na brzuszku przednią część pieluszki.

2. Oczyść dziecku pupę. Gdy nasiusiało, przetrzyj krocze, podbrzusze pośladki wilgotnymi chusteczkami. Jeśli maluszek zrobił kupkę, jak najwięcej zabrudzeń zbierz końcem pieluchy. Potem delikatnie unieś pupę malca (nie chwytaj go za nóżki, by nie uszkodzić stawów biodrowych), zwiń pieluchę, wyciągnij ją i wyrzuć. Następnie umyj okolice intymne wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie z mydłem.

Gdy masz córkę...

myj krocze tylko z zewnątrz, by nie usuwać naturalnej wydzieliny z pochwy i nie pozbawiać jej bakterii. Wnętrze sromu oczyszczaj tylko wtedy, gdy dostaną się tam resztki kupki. Przecieraj je z góry na dół, by nie przenosić z okolic odbytu do pochwy bakterii, które mogą wywołać infekcję. Starannie umyj fałdki w pachwinach i brzuszek aż po pępek.

Gdy masz syna...

unieś siusiak i przemyj skórę wokół niego. Nie zsuwaj napletka. U niemowlęcia jest on często naturalnie przyklejony, a odciąganie go na siłę mogłoby małemu mężczyźnie zaszkodzić. Fałdki w pachwinach i na pośladkach przemywaj ruchami na zewnątrz. Pamiętaj o skórze pod jąderkami. Gromadzą się tam resztki kału i moczu, które podrażniają skórę.

3. Osusz dokładnie skórę dziecka czystą tetrą lub papierowym ręcznikiem.

4. Posmaruj pośladki, pachwiny i okoliczne fałdki cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom.

5. Pozwól dziecku poleżeć chwilę na golaska. Dostęp powietrza do skóry pozwoli zapobiec podrażnieniom.

6. Unieś pupę, wsuwając pod nią dłoń. Podłóż czystą pieluszkę. Teraz opuść pośladki malca, przełóż pieluchę między nogami dziecka i ją zapnij tak, byś mogła wsunąć między jej brzeg a brzuszek dwa palce. Jeżeli kikut pępowiny nie odpadł, wywiń górną część pieluchy, by nie przykrywała pępuszka.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy