Reklama

Słaba morfologia, nie martw się na zapas!

Możesz poprosić lekarza, by skierował twoje dziecko na badania krwi tak... na wszelki wypadek.

Koniecznie zrób to, gdy coś cię zaniepokoi w zachowaniu lub stanie zdrowia dziecka - np. maluch jest ospały, niechętny do zabawy, ma dziwaczne apetyty (na kredę, krochmal), często zapada na infekcje, występują u niego zmiany w buzi (zajady, pieczenie języka) albo ma blade spojówki oczu. Co można wyczytać z poziomu czerwonych i białych krwinek?

Czerwone ciałka krwi poniżej normy

Ich rola w organizmie polega na zaopatrywaniu komórek w tlen i odprowadzaniu z tkanek dwutlenku węgla. Niedobór czerwonych ciałek i mała ilość hemoglobiny to zwykle skutek niedokrwistości z niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego lub żelaza (zapotrzebowanie młodego organizmu na te składniki jest większe, gdy dziecko intensywnie rośnie). Gdy lekarz stwierdzi niedokrwistość, może zalecić, by dziecko zażywało preparaty żelaza. Przypomni też o diecie, która dostarczy brakujących składników:

Reklama

pokarmy bogate w witaminę B12 to: ser żółty, mleko oraz wątróbka wieprzowa;

dobre źródła kwasu foliowego to: natka pietruszki, brokuły, fasola, groch;

produkty zawierające dużo żelaza - wymieniamy je w ramce obok. Pamiętaj, by zachęcać dziecko do jedzenia produktów, w których jest dużo wit. C niezbędnej do przyswajania żelaza (np. papryka, natka pietruszki, cytrusy).

Białe ciałka krwi w zbyt dużej ilości

Te tzw. leukocyty bronią organizm przed chorobotwórczymi drobnoustrojami (wirusami, bakteriami). Ich liczba zwiększa się, np. gdy rozwija się infekcja lub występuje stan zapalny (miejscowy albo uogólniony), ale także na skutek doświadczania silnego stresu. Co zaleci lekarz:

wyleczenie u dziecka infekcji lub stanu zapalnego;

wzmocnienie odporności organizmu

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy