Reklama

Trudne dorastanie

To, jak młody człowiek poradzi sobie z przejściem z dzieciństwa w dorosłość, zależy także od rodziców.

Twój szesnastoletni syn wyszedł z domu bez pozwolenia i nie wrócił na noc? Czasami czujesz od niego alkohol? Zastanawiasz się czy nie próbował czegoś więcej? Młodzi ludzie piją alkohol i zażywają narkotyki z różnych powodów. Bo są ciekawi nowych doznań, chcą pokazać, że są dorośli, buntują się przeciw zakazom, nie potrafią się oprzeć presji rówieśników...

Nie lekceważ problemu

Coraz więcej młodzieży uzależnia się od różnych używek. Część z nich spróbowała alkoholu już w szkole podstawowej. Dzieci sięgają też po środki odurzające z apteki np. niektóre syropy na kaszel. Dlatego rodzice powinni jasno mówić swoim pociechom, że nie wolno palić, pić ani zażywać narkotyków. Młody człowiek musi także zdawać sobie sprawę z konsekwencji łamania tych zasad. Cokolwiek by się działo, nigdy nie trać kontaktu ze swoim dzieckiem. Staraj się często z nim rozmawiać, obserwować, być przy nim w trudnych momentach. Dzieci potrzebują bliskości rodziców, pogadania z nimi. Im więcej słuchasz, tym więcej wiesz.

Reklama

Najważniejsze jest właśnie słuchanie. Rodzice zwykle chcą radzić, pouczać. Myślą, że w ten sposób uchronią swoją pociechę przed zagrożeniami. Ale dziecko przede wszystkim pragnie się wygadać i potrzebuje zrozumienia. Nie dawaj swojemu nastolatkowi zbyt dużego kieszonkowego. I tak nie wynagrodzisz mu w ten sposób braku czasu dla niego. A wysokie kieszonkowe często wydawane jest na papierosy i alkohol.

System wartości

Od najmłodszych lat wpajaj dziecku jasny system wartości. Samo mówienie, że picie jest szkodliwe nie wystarczy. Młody człowiek musi wiedzieć, czym to grozi, jakie może mieć konsekwencje dla jego dalszego życia, rozwoju. Gdy dziecko wie co jest dobre, a co złe, znacznie lepiej funkcjonuje w świecie. Potrafi przeciwstawić się pokusom i samodzielnie podejmować decyzje.

Niezwykle istotne dla dziecka jest poczucie własnej wartości. Aby je zbudować, nie porównuj swojej pociechy z innymi dziećmi, dopuszczaj ją do dyskusji, chwal za kreatywność. Gdy dziecko jest pewne siebie, wspierane przez bliskich, to nie boi się odmówić rówieśnikom.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | dorastanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy