Reklama

W wanience bez płaczu

Pierwsza kąpiel maluszka to prawdziwe wyzwanie. Jeśli jednak dobrze się do niej przygotujesz, umyjesz malca sprawnie i bez niepotrzebnych nerwów.

Kiedyś świeżo upieczona mama uczyła się, jak kąpać swoje maleństwo, obserwując położne w szpitalu.

Obecnie, na wielu oddziałach noworodków nie kąpie się. Ich ciałko przeciera się chusteczkami pielęgnacyjnymi, by nie usuwać mazi płodowej, zbawiennej dla ich skóry. Jednak po wyjściu ze szpitala do domu, trzeba w końcu wykąpać maleństwo.

Podpowiemy ci, jak sprawnie umyć malca i jak uczynić z tego zabiegu relaksujący i miły rytuał.

Najlepiej przed snem

Pierwsza kąpiel to zawsze wielkie wydarzenie, w którym biorą udział nie tylko rodzice, ale niekiedy cała rodzina!

Reklama

Zazwyczaj najwygodniejszą porą na kąpiel jest wieczór. Mama ma już za sobą większość domowych obowiązków, a tata właśnie wrócił z pracy i może pomóc przy myciu.

To dobry czas także ze względu na malca - po ciepłej, odprężającej kąpieli szybciej zapadnie w sen.

Wprawdzie noworodki nie mają z tym problemów, ale za kilka miesięcy twój maluszek być może nie będzie już tak chętnie kładł się do łóżeczka. Wtedy rytuał wieczornego mycia pomoże mu wyciszyć się i usnąć.

Wybierając porę na kąpiel, pamiętaj, by nie myć malca zaraz po jedzeniu - ruch może sprowokować ulewanie. Smyk nie może być również głodny - wtedy nie zechce współpracować.

Przygotowania

To bardzo ważny element kąpieli, zwłaszcza gdy myjesz dziecko sama. Jeśli nie naszykujesz sobie wszystkich potrzebnych rzeczy przed włożeniem malca do wody, nie będziesz potem miała możliwości po nie sięgnąć.

Ustaw wanienkę na stole lub specjalnym stelażu, a obok niej ułóż wszystkie akcesoria potrzebne do mycia.

Włóż na dno wanienki matę antypoślizgową, gąbkę lub pieluszkę, by malec się nie ślizgał. Wlej wodę i odrobinę płynu do kąpieli dla niemowląt. Przez pierwsze kilka dni będziesz musiała uważać na kikut pępowiny, którego nie powinno się moczyć.

Dlatego przez ten czas wlewaj bardzo mało wody, by po zanurzeniu w niej malca, jego brzuszek znajdował się ponad jej powierzchnią.

Gdy wszystko jest już przygotowane, wyjmij maluszka z łóżeczka i rozbierz go do kąpieli.

Miły nastrój

Niektóre dzieci uwielbiają się myć, inne tego nie znoszą. Aby kąpiel była dla was relaksem, a nie stresem, zadbaj o jej atmosferę. Nie spiesz się, bo dziecko wyczuje twoje zdenerwowanie. Cały czas mów do niego, śpiewaj, uśmiechaj się.

Gdy maluszek będzie już rozebrany, chwyć go pewnie i wkładaj powoli do wanienki - wtedy się nie przestraszy.

Smyk może być bardzo zadowolony z "pływania", ale może też zacząć płakać. Jeśli boi się wody i źle reaguje na kontakt z nią, owiń go we flanelową pieluszkę, włóż w niej do wanienki, a rozwiń dopiero w wodzie.

Gdy malec bardzo się buntuje, umyj go myjką na ręczniku i dopiero po kilku dniach ponów próbę z zanurzeniem dziecka w wanience.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: wody | kąpiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama