Reklama

Wyprawka dla Twojego dziecka, cz. II

Z niecierpliwością oczekujemy przyjścia na świat naszego maluszka. Póki co, w brzuchu u mamy ma zapewnione wszystko co jest mu niezbędne. Jednak po narodzinach dzidziusia, będziemy potrzebować specjalnych akcesoriów, by zagwarantować mu odpowiednie warunki.

Coś do spania

Początkowo noworodek głównie śpi. W przerwach ssie pokarm mamy. W miarę upływu czasu pory snu się skracają, ale mimo to bardzo ważne jest to, aby dzidziuś mógł spać wygodnie i zdrowo. Dlatego łóżeczko na liście wyprawki mianuje się na pierwszym miejscu. Na co musimy koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie łóżeczka?

• Każde łóżeczko ma trzy poziomy. Najwyższy poziom ustawia się na samym początku. Noworodek nie potrafi się jeszcze poruszać, więc nie ma obawy, że może wypaść, a mamie lub tacie łatwiej jest przewijać malca. Zabrać na ręce gdy płacze lub nadchodzi pora karmienia. Zmiana na drugi poziom, środkowy jest wskazana gdy maluch już potrafi się przewracać na boki i siada, ogólnie robi się bardziej niż dotychczas ruchliwy. Ostatni, najniższy poziom jest przeznaczony dla niemowlaków, które mocno siedzą i próbują się już podnosić trzymając szczebelki. Powoli zaczyna się nauka wstawania i utrzymywania równowagi.

Reklama

• Niekiedy pod łóżeczkiem znajduje się półka na pościel. Polecamy. Jest to bardzo praktyczna opcja. W ciągu dnia gdy pościel jest zbędna możemy ja schować i nie musimy jej upychać gdzieś po szafkach.

• Bieguny lub kółka. Do niedawna łóżeczka nie były w nie wyposażane. Na szczęście ktoś pomyślał o mękach rodziców i coraz większa ilość producentów ma w swoje ofercie łóżeczka z kółkami lub biegunami. Bieguny pozwalają na ukołysanie dziecka do snu ( nasze ręce odpoczną trochę od małego, słodkiego ciężaru, podczas usypiania), a dzięki kółkom nie potrzebujemy pomocy drugiej osoby by spokojnie móc się przemieścić z pomieszczenia do pomieszczenia razem z łóżeczkiem.

• Rozmiar łóżeczka. Standardowym jest wymiar 120cm x 60cm i do niego tez łatwiej dobrać materac, pościel ze względu na szerszą ofertę na rynku. Jednak nie zawsze wielkość mieszkania pozwala nam na takie gabaryty. Spokojnie i o takich przypadkach pomyślano. Dostępne są również mniejsze wymiary. A dla rodziców posiadający sporo przestrzeni domowej znajda się nawet w wymiarach 140cm x 70 cm.

O tym czy dziecko będzie miało zdrowy sen decyduje w dużej mierze materac. W tym wypadku najważniejsza jest zasada im twardszy tym lepszy, w trosce o kręgosłup maluszka. Wielkość materaca dobieramy do rozmiaru łóżeczka. Dostępne są różne rodzaje materacy. I tak mamy do wyboru piankowe, gryczane, kokosowe i gryczano - kokosowe. Prawie każdy materac ma zamek, tak aby móc ściągnąć jego materiałowa poszewkę i w razie potrzeby ją uprać.

I tak przechodzimy do punktu pościel. Zestaw pościeli dla dzidziusia składa się z kołderki i poduszeczki. Na początku poduszeczka będzie zbędna. Maluszek musi spać na równym podłożu, tak aby nie odkształcił się jego kręgosłup. Dlatego poduszeczkę najlepiej schować do szuflady na pościel i wyciągnąć, gdy nasz noworodek będzie już niemowlakiem czyli wieku 3, 4 miesięcy. Polecamy kołderki ze sztucznymi wkładami, zazwyczaj hypoalergicznymi, gdyż te puchowe mogą uczulać malca. Do tego warto zabezpieczyć się w dwa komplety poszewek. Rodzaj tkaniny nie jest specjalnie wymagany. Ważne byśmy wybrali poszewki wykonane z delikatnego materiału, takiego, który będziemy mogli wyprać razem z ubrankami dziecka. Nie robiąc prania extra tylko dla pościeli. Dlatego zwróćmy uwagę na wysokość temperatury prania tkanin. Nasz maluch będzie cały czas rosnąc i coraz bardziej interesować się otaczającymi go rzeczami. Dlatego warto wybrać poszewki z ciekawymi, kolorowymi i bajkowymi wzorami.

A teraz prześcieradłoceratka. Najlepiej 2 sztuki prześcieradła, tak aby zawsze było jedno czyste do założenia na materac. Polecamy te bawełniane lub frotowe z gumką, która ciasno opinając materac zapobiega zmarszczeniu prześcieradła przy ruchach malca. Ceratka musi być sporo szersza od materaca. Dzięki niej materac nie będzie przemakała w razie obfitszego siusiania maluszka. Pamiętajmy, że wkładu materaca nie da się wyprać!

Becik - zwany rożkiem. Niektóre rożki maja usztywniane wkłady pozwalające, zwłaszcza na samym początku na pewniejsze trzymanie dziecka na rekach. Ważne jest to również pod kątem małego kręgosłupa noworodka. Potrzebuje on początkowo dużo ciepła, dlatego rożki doskonale się sprawdzają jako przytulne otulacze. Z czasem, możemy taki rożek wykorzystać jako wkład do wózka. Kocyk - kocyki są bawełniane i polarowe. Przy wyborze ważne jest, abyśmy wybrali ten delikatniejszy w dotyku i łatwiejszy do wyprania. Raczej cienki niż gruby.

Coś do przewijania

Przewijak - najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest eliminowanie przewijaka ze listy wyprawki. Przecież dzidziusia można przewinąć w łóżeczku czy też na przygotowanym miejscu na łóżku. Owszem można. Tylko, która mama po porodzie, będzie się ciągle schylać przy przebrać malucha, a przewijanie jest częste. Ból kręgosłupa murowany! Nie mówiąc już o tym, że bobas przy wymianie pieluchy lubi sobie niepostrzeżenie zrobić siku. Gdy mamy przewijak, możemy go przemyć mokra ściereczką i wystarczy, gdyż jest on pokryty ceratowym materiałem. A przemoczone kocyki trzeba prać. Wybór jednak należy do Was. I jeszcze dodamy, że w tym wypadku wystarczy tylko jedna sztuka: pieluchy jednorazowe - nie łudźmy się, że taniej będzie używać tetrowe pieluszki. Ktoś kiedyś obliczył koszt prania tetrowych pieluch (energia podczas prania i prasowania, zużyta woda i proszek do prania) pomijając czas suszenia. Wcale nie wyszło taniej, niż stosowanie pieluch jednorazowych. A tych dostępnych jest na rynku sporo. Początkowo wystarczy rozmiar 1, no chyba, że nasz maluch urodził się z pokaźną wagą. Zwracajmy uwagę na jej prawidłowe założenie i zapięcie, aby nie sprawiała maluchowi dyskomfortu. Jeśli pielucha pozostawia odciśnięte ślady, ciężej się ją zapina, a zdarza się, że zawartość pieluchy wędruje na plecki bobasa, nadszedł czas na większy rozmiar. Wilgotne chusteczki - potrzebne do zachowania czystości pupy, używane najczęściej przy przewijaniu. Zwróćmy uwagę, by nie były zbyt nasączone środkiem zapachowym i przede wszystkim nie powodowały podrażnień. Doskonale się sprawdzająca podczas wyjść z domu. Oszczędzają czas. Jednak jeśli nie musimy, stosujmy podczas codziennej domowej wymiany pieluchy waciki i przegotowaną wodę. Nawet najlepszej jakości wilgotne chusteczki nie zastąpią zwykłej wody.

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: maluch | rozmiar | pieluchy | noworodek | wyprawka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy