Reklama

Wyprysk opryszczkowy u malucha z AZS

Na zadawane przez czytelników pytania odpowiada dr Ewa Najberg, alergolog, kierownik poradni alergologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Moja trzyletnia córeczka od urodzenia cierpi na atopowe zapalenie skóry. Pomimo nieustannego leczenia i troskliwej pielęgnacji, stan jej skóry nie jest dobry. Na domiar złego, od kilku miesięcy u małej nawraca wyprysk opryszczkowy Kaposiego. Co robić?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. W schorzeniu tym skóra jest sucha, wrażliwa, swędząca. Duży świąd powoduje, że dziecko się drapie, uszkadza skórę, a to często prowadzi do nadkażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Czasami na zmienionej zapalnie skórze pojawiają się liczne pęcherzyki, które pękając, tworzą rozległe, bolesne nadżerki i owrzodzenia. Potem zmiany te przysychają i tworzą się strupki. Dolegliwościom miejscowym może towarzyszyć gorączka. Jest to zakażenie wirusem opryszczki - tzw. wyprysk Kaposiego, związany zwykle z atopowym zapaleniem skóry o ciężkim przebiegu. Najczęściej występuje u małych dzieci. Dlatego w alergii skórnej ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, eliminacja wszystkich szkodliwych alergenów oraz usuwanie niekorzystnych czynników środowiskowych, które zaostrzają przebieg kliniczny schorzenia. Przy stwierdzeniu nadkażenia wirusem opryszczki, należy dodatkowo podać lek przeciwwirusowy

Reklama

(Heviran, Zovirax, Herpesin) doustnie i miejscowo na skórę. A jeśli stan dziecka jest ciężki, leki należy stosować dożylnie w warunkach szpitalnych.

Wyprysk opryszczkowy nawracający jest wskazaniem do przewlekłego stosowania leków przeciwwirusowych i konsultacji w poradni immunologicznej,

ponieważ może być wynikiem obniżonej odporności dziecka.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama