Reklama

Zrozum rysunki dziecka

Kolory, kształty i postacie pojawiające się na dziecięcych rysunkach mogą wiele powiedzieć o ich autorach. Odnajdujemy w nich ukryte pytania, radości, lęki, miłość i strach.

Każde dziecko rysuje, uczy się, odkrywa samo siebie i eksperymentuje przez rysunek wszystkie życiowe kwestie. Sprawdza się i buduje własne "ja". Przez akt graficzny wyraża własny świat emocjonalny. Rysunek sam w sobie stanowi cały wszechświat, który zmienia się w miarę jak dziecko nabiera świadomości i rozwija się.

Dziecku brakuje słów, by wyrazić to, co czuje. Rysunek przemawia w sposób swobodny i dogłębny za pośrednictwem wielkich symboli, takich jak słońce, woda, drzewo czy dom. Wartość emocjonalną ma zarówno użyty przez dziecka kolor, jak i sposób wykorzystania przez nie przestrzeni kartki, nacisk narysowanych linii oraz kształty.

Reklama

Wyciąganie wniosków na podstawie jednego rysunku byłoby poważnym błędem. Dopiero seria rysunków wykonanych przez to samo dziecko pozwala zaobserwować elementy stałe i zmienne,

pytania, które sobie ono zadaje, oraz drogę, jaką obiera, by sobie na nie odpowiedzieć.

Reakcja na rysunek dziecka jest bardzo istotna. W rzeczywistości bowiem, ofiarowując obrazek, maluch przekazuje nam przesłanie, oddaje się - jest to akt miłości.

Rysunek warto potraktować jako punkt wyjścia do rozmowy. Poprośmy dziecko, aby opowiedziało nam, co rysuje. Może to być nie tylko zabawa, ale także możliwość poznania jego świata. Wkraczając w świat rysunku dziecka, pomagamy mu zrozumieć samego siebie. Umożliwia to nam towarzyszenie krok po kroku w ewolucji i pokonaniu kolejnych etapów dojrzewania.

Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do książki "Zrozum rysunki dziecka" Sylvie Chermet-Carroy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pytania | dziecko | rysunki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama