Reklama

22. tydzień ciąży

Czas na chwilę oddechu po emocjach związanych z badaniem połówkowym. Ciąża jest już widoczna, a kopniaki wyczuwalne. Jakie zmiany przyniesie ten tydzień?

Ukończony 22. tydzień stanowi swoisty etap graniczny - jeśli ciąża zakończyła się przed tym terminem w Polsce przyjmuje się, że nastąpiło poronienie, po tym czasie (od 23. Do 37. tygodnia) mówi się o porodach przedwczesnych. W medycynie znane są przypadki ekstremalnych wcześniaków urodzonych między 21. a 24. tygodniem, którym udało się przeżyć.

W tym czasie można wykonać dokładne badanie USG serca płodu, lekarz może je zlecić, jeśli coś go zaniepokoi podczas badania połówkowego. Jeśli z jakichś powodów USG połówkowe nie zostało przeprowadzone wcześniej,

Reklama

Długo wyczekiwane odczuwanie ruchów dziecka stało się faktem. Niektóre mamy cieszą się z tych delikatnych muśnięć (i całkiem mocnych kopniaków czy ciosów) już od kilku tygodni, inne dopiero teraz nie mają wątpliwości, że nietypowe odczucia nie pochodzą z ich jelit, a z macicy. Z czasem odczuwanie tych bodźców dotykowych da kobiecie poczucie pewnej kontroli - dzięki nim będzie wiedziała, co dzieje się z dzieckiem. Warto zatem nauczyć się jego rytmu dobowego; wystarczy zaobserwować, o jakich porach i w jakich okolicznościach wzrasta aktywność malca. Znając jego "zwyczaje" można w porę wychwycić każdą zmianę.

Do rozwiązania zostało:

18 tygodni. Należy jednak pamiętać, że termin porodu wyznaczony przez lekarza w oparciu o regułę Naegelego jest terminem przewidywanym. Tylko 3-5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

W tym czasie wiele przyszłych mam zauważa, że ich postura zaczyna się zmieniać - zmienia się bowiem środek ciężkości ciała, co jest szczególnie wyraźne w ciążach mnogich. W takich okolicznościach łatwo o utratę równowagi, mogą występować bóle kręgosłupa. W 22. tygodniu macica natomiast wznosi się nieco ponad pępek.

Inne dolegliwości i objawy, które można zaobserwować w tym okresie to m.in.:

- zwiększona, biaława wydzielina z pochwy (zazwyczaj takie upławy są normalnym zjawiskiem, należy skonsultować się z lekarzem, gdy zmienią kolor na żółtawy, zielonkawy, brunatny lub będą podbarwione krwią),

- pojawiające się niekiedy skurcze Braxtona-Hicksa - ich rolą jest trening macicy przed porodem. Pojawiają się w okolicach półmetka ciąży, im bliżej porodu, tym będą częstsze i bardziej intensywne. Zdaniem większości kobiet są niebolesne, ale są panie, które uważają je za dość nieprzyjemne. Można wykorzystać fakt ich pojawiania się, by nauczyć się przybierania dogodnych pozycji i prawidłowego oddychania - wszystko to zaprocentuje podczas porodu,

- parcie na pęcherz, dokuczające zwłaszcza nocą i zakłócające odpoczynek,

- zawroty głowy, osłabienie, mroczki przed oczami pojawiające się przy nagłej zmienia pozycji lub podczas długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, zazwyczaj nie stanowią powodu do obaw, ale niekiedy lekarz może z ich powodu zlecić dodatkowe badanie krwi ciężarnej,

- problemy trawienne; zaparcia, zgaga, wzdęcia, niestrawność,

- obrzęki nóg, zwłaszcza łydek, kostek lub/i stóp,

- zwiększona wrażliwość dziąseł - stają się rozpulchnione, zaczerwienione, bolesne, niekiedy krwawią podczas szczotkowania. W ciąży wzrasta podatność na dokuczliwe zapalenie dziąseł (zazwyczaj współwystępujące z kamieniem nazębnym). Wyjściem z sytuacji jest odpowiednia dieta, suplementacja zalecona przez ginekologa, zmiana szczoteczki na miękką i regularne kontrole u stomatologa lub/i periodentologa.

Jak rozwija się dziecko?

Płód mierzy nawet 28 cm (mierzony od czubka główki do stóp) i ok. 20 cm według wymiaru CRL (od czubka główki do pośladków). Waży ok. 450 g, ale może nawet "zamknąć" osiągnąwszy imponującą wagę pół kilograma.

Dziecięca twarzyczka ma już tak wyraziste rysy twarzy, że podczas USG w technice 3D (jeśli takowe byłoby wówczas wykonane) można byłoby poszukiwać się w niej podobieństwa do rodziców. Rozwinięte są usta, język, nos, powieki, podbródek, a nawet rynienka podnosowa. Łatwo zaobserwować rzęsy i brwi, przybywa też włosów na głowie. Są jeszcze pozbawione pigmentu, podobnie jak tęczówka oka i skóra. Ta natomiast stopniowo staje się coraz mniej przezroczysta, choć w dalszym ciągu widoczne są pod nią naczynia krwionośne, rozwija się naskórek oraz skóra właściwa, a zwieńczone paznokciami palce mają linie papilarne.

Płuca na tym etapie są jeszcze niedojrzałe i słabo rozwinięte, wypełnia je płyn owodniowy. W tym sprzyjającym środowisku (i po części też dzięki niemu) rozwijają się i namnażają pęcherzyki płucne, między którymi znajduje się sieć naczyń krwionośnych. Powoli rozpoczyna się produkcja surfaktantu, czynnika białkowo-lipidowego umożliwiającego utrzymywanie właściwego ciśnienia wewnątrz pęcherzyków. U skrajnych wcześniaków tej substancji jest zbyt mało, by ich płuca mogły podjąć pracę, dlatego podaje się go im i innym noworodkom z zaburzeniami oddychania.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy