Reklama

31. tydzień ciąży

Siódmy miesiąc ciąży to czas, w którym ciążowy blask towarzyszący minionym tygodniom zaczyna nieco przygasać, a stan odmienny staje się coraz większym obciążeniem dla organizmu.

Co jest teraz ważne?

 Większość współczesnych ciężarnych w tym czasie uczęszcza już do szkół rodzenia i pod okiem ekspertów przygotowuje się do porodu. Najwyższa pora, by rozważyć możliwość przechowywania krwi pępowinowej. Warto rozważyć za i przeciw, lepiej nie zwlekać z podjęciem decyzji, bo nigdy nie wiadomo, kiedy tak naprawdę nastąpi poród.

Do rozwiązania zostało:

 Dziewięć tygodni. Należy jednak pamiętać, że termin porodu wyznaczony przez lekarza w oparciu o regułę Naegelego jest terminem przewidywanym. Tylko 3-5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

Objawy towarzyszące ciężarnym na tym etapie to, m.in.:

Reklama

- zwiększona, biaława wydzielina z pochwy,

- pojawiające się uczucie napinania się brzucha (pomóc powinna zmiana pozycji na leżącą i odpoczynek),

- bóle w pachwinach i w dole brzucha,

- dolegliwości ze strony układu trawiennego (zgaga, niestrawność, wzdęcia),

- bóle kręgosłupa (głównie odcinka lędźwiowego),

- uwypuklenie pępka,

- skrócenie oddechu, częste zadyszki,

- wrażliwość i krwawienie dziąseł,

- świąd skóry na brzuchu,

- opuchlizna nóg,

- żylaki nóg lub/i hemoroidy,

- dalsze powiększanie się piersi,

- wycieki siary z piersi.

Jak rozwija się dziecko?

Płód mierzy 43-45 cm i waży ok. 1500 g. Do czasu planowanego rozwiązania przybędzie mu najprawdopodobniej jeszcze tylko kilka centymetrów, ale waga ulegnie podwojeniu. W mózgu tworzy się nieustannie cała złożona i skomplikowana struktura. Na tym etapie obecna jest już sieć połączeń między neuronami. Dziecko skwapliwie korzysta z tych zasobów - jego mózg coraz sprawniej przetwarza informacje, odbiera docierające doń bodźce. Dzięki temu za kilka tygodniu urodzi się wyposażone w imponujące umiejętności percepcyjne, które będzie doskonalić po narodzinach.

Cały czas połyka płyn owodniowy, który dodatkowo dostarcza mi ok. 40 kcal. dziennie. Dziecko dzięki temu trenuje przydatne umiejętności i uspokaja się. Rusza się mniej intensywnie niż w minionych tygodniach, ale w dalszym ciągu jest to regularna aktywność, malec ma już nawet swoje zwyczaje, np. uaktywnia się wieczorami. Narządy wewnętrzne w zasadzie gotowe są już do podjęcia pracy, nie dotyczy to płuc, które względną dojrzałość osiągają nie wcześniej niż przed 36. tygodniem ciąży. Meszku płodowego na skórze zostało niewiele, za po pokryta jest ona grubą warstwą mazi płodowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama