Reklama

39. tydzień ciąży

Dziecko może przyjść na świat lada moment, ale nikt nie jest wstanie przewidzieć, kiedy to nastąpi – zwykle decyduje o tym natura. Czasami przyszłe mamy wymęczone finiszem ciąży próbują naturalnych metod indukcji porodu, jak seks, stymulacja sutków czy picie naparu z liści malin.

Co jest teraz ważne?

W tym tygodniu najprawdopodobniej raz trzeba będzie wykonać badanie KTG. Jeśli poród ma przyjmować wybrana położna, należy być z nią w kontakcie i powiadomić ją, gdy akcja porodowa już się zacznie.

Do rozwiązania został:

Tydzień. Jednak ciąża jest już donoszona, dziecko może urodzić się w każdej chwili, nawet po terminie. Należy jednak pamiętać, że termin porodu wyznaczony przez lekarza w oparciu o regułę Naegelego jest terminem przewidywanym. Tylko 3-5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

Choć dziecko nie ma już miejsca na wymyślne akrobacje i większość czasu spędza w pozycji embrionalnej, często bardzo boleśnie kopie matczyne żebra - niekiedy w efekcie mama zauważa siniaki na skórze. Aby odpocząć od serii kopniaków można spróbować przybrać pozycję "na czworakach". W takim swobodnym zwisie robi się więcej miejsca i być może malec przestanie kopać i zmieni nieco pozycję.

Reklama

Na tym etapie ciąży właściwie w każdym momencie może dojść do odejścia czopu śluzowego. Ta galaretowata masa to naturalny "korek" zamykający szyjkę macicy i chroniący płód przed działaniem czynników zewnętrznych. Jego odejście oznacza nie tyle rychły poród (może on nastąpić nawet po kilku dniach czy tygodniach!), co fakt, że ciało już się do niego przygotowuje, a przygotowania te są na ostatniej prostej. Czop ma postać niewielkiego galaretowatego owalu (choć czasem odchodzi nie w całości, a we fragmentach, wówczas jego pojawienie się można przeoczyć lub pomylić z wydzieliną z pochwy), powinien być bezwonny i bezbarwny lub lekko podbarwiony krwią.

Jak rozwija się dziecko?

Płód waży ok. 3000 - 3500 g i mierzy 48-54 cm, choć należy zaznaczyć, że dają tu o sobie znać duże różnice indywidualne. Mimo że dziecko jest już w pełni gotowe do życia poza organizmem matki, a jego narządy i układy są już ukształtowane, pewne struktury nadal się rozwijają, jak np. mózg, który cały czas znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, który będzie trwał nieustannie przez pierwsze lata życia dziecka.

Ciało pozbawione meszku płodowego było jeszcze niedawno lekko zaróżowione, a teraz ponownie się rozjaśnia. Dzieje się tak u wszystkich dzieci, niezależnie od ich karnacji, bowiem finalna pigmentacja skory rozpocznie się dopiero po porodzie.

Miejsca w macicy zrobiło się bardzo mało - lokator(ka) pływający/a w litrze wód płodowych waży niemało, a musi się podzielić przestrzenią z łożyskiem, ważącym ok. pół kilograma i mającym rozmiary talerzyka do ciasta.

Darmowy program – rozlicz PIT 2020

***Zobacz więcej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kalendarz | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy