Reklama

7. tydzień ciąży

To półmetek pierwszego trymestru. Trudno jeszcze doszukiwać się pod ubraniem ciążowych krągłości, a młoda mama, nękana mdłościami i wymęczona nocnymi wędrówkami do toalety, może wręcz tracić na wadze. zamiast przybierać. Ten niełatwy czas trzeba przetrwać dbając o siebie jak o… własne dziecko, mając na uwadze fakt, że ryzyko poronienia wciąż jest wysokie.

Przyszedł czas na założenie teczki, w której gromadzone będą uporządkowane wyniki badań i inne ważne informacje związane z ciążą oraz stanem zdrowia pacjentki. Jeśli odbyła się już pierwsza wizyta u ginekologa, prawdopodobnie skieruje on ciężarną na szereg rutynowych badań i testów (moczu, morfologia krwi, pomiar ciśnienia, dopochwowe USG, badanie ginekologiczne, cytologia). Dzięki teczce wszystko, co potrzebne znajdzie się pod ręką. Warto pamiętać, by kartę przebiegu ciąży, a także informację o grupie krwi, mieć zawsze przy sobie - tak na wszelki wypadek.

Reklama

Do rozwiązania zostały:

33 tygodnie. Należy jednak pamiętać, że termin porodu wyznaczony przez lekarza w oparciu o regułę Naegelego jest terminem przewidywanym. Tylko 3-5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

Podczas pierwszych tygodni ciąży sam organizm daje wyraźne sygnały, by zwolnić i zacząć słuchać własnego ciała. Większość kobiet w odmiennym stanie odczuwa wtedy przemożną senność, mają wrażenie, że są nieustannie zmęczone, niektóre porównują swój stan do niekończącej się choroby lub... kaca. Pocieszeniem może być myśl, że niebawem wszystko to minie, a mdłości, nadwrażliwość na zapachy, senność czy parcie na pęcherz i inne uciążliwości w rzeczywistości pomagają rozwijającemu się dziecku przetrwać te newralgiczne tygodnie. Ewolucja zadbała o to, by przyszła mama uważała na to, co wkłada do ust i nie jadła potencjalnie szkodliwych produktów, stąd mdłości i gwałtowna reakcja na niektóre zapachy. Chroniczne zmęczenie i chęć zaśnięcia choćby i na stojąco są efektem oddziaływania progesteronów na matczyny organizm. W tym czasie ciągle trwa organogeneza u zarodka, tworzy się życiodajny organ, jakim jest łożysko - wszystko to wymaga od kobiecego ciała dodatkowych nakładów energii. Substancje odżywcze i woda zużywane są w większych ilościach niż przed ciążą, zwykle spada nieco poziom glukozy we krwi, dodatkowo męczą mdłości i wymioty... w takich warunkach regeneracja staje się po prostu koniecznością. Dobrze jest zatem uwzględnić drzemkę w swoim planie dnia i zapewnić sobie zdrowy nocny sen, najlepiej przynajmniej ośmiogodzinny, koniecznie w higienicznych warunkach, co oznacza wywietrzoną, zaciemnioną sypialnię, pozbycie się z niej urządzeń RTV czy smartfonów służących jako budziki, zadbanie o wygodną koszulę nocną lub piżamę oraz świeżą pościel. Na zachcianki przyjdzie jeszcze czas, ale część kobiet sygnalizuje, że odczuwa silną awersję do alkoholu i kawy, nawet jeśli wcześniej gustowały w tych napojach.

Ciążowy brzuch nie jest jeszcze widoczny, ale niekiedy można zaobserwować niewielką wypukłość w okolicach pępka - to znak, że macica zaczyna się powiększać. Prawidłowy jest zarówno jednokilogramowy przyrost wagi, jak i spowodowany wymiotami ubytek jednego czy dwóch kilogramów. Jeśli straty są większe należy powiadomić o tym lekarza. Mogą pojawiać się obrzęki, których niełatwo będzie się pozbyć, stąd zasadność wymiana garderoby na bardziej elastyczną. Obrzęki mogą też dotyczyć twarzy, która wyda się pełniejsza, a powieki podpuchnięte. Z tym ostatnim poradzi sobie prosty okład z plasterków ogórka. Tymczasowo nawet nos może nieco zmienić swój kształt. Na szczęście ta opuchlizna nie będzie utrzymywać się długo.

Co dzieje się z dzieckiem?

Twarz zarodka zaczyna coraz bardzie przypominać oblicze dziecka - tworzą się usta oraz język. Następuje dalszy rozwój kończyn. Trwająca organogeneza sprawia, że nastał wyjątkowo waży moment, ponieważ cały czas kształtują się narządy wewnętrzne, jak płuca, serce, nerki czy wątroba. W szybkim tempie mnożą się komórki mózgowe. Wszystko to sprawia, że dziecko jest bardzo wrażliwe na ewentualne oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. Stąd konieczność suplementowania kwasu foliowego, dbanie o zbilansowaną dietę, bezwzględna rezygnacja z używek. Przyszła mama powinna dbać o siebie przez całą ciążę, ale w pierwszych tygodniach te praktyki są szczególnie ważne.

Malec na początku siódmego tygodnia mierzy zwykle sześć milimetrów i każdego dnia rośnie o milimetr. Zakończy ten tydzień ze "wzrostem" wynoszącym 12 milimetrów. Jego waga nie przekracza jeszcze jednego grama, ale i tak tempo wzrastania jest imponujące - dziecko jest aktualnie 10 000 razy większe niż po zapłodnieniu.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy