Reklama

Ciąża tydzień po tygodniu: Drugi trymestr

Ten okres większość mam wspomina z rozrzewnieniem, jako najprzyjemniejszy etap ciąży. Mijają już bowiem dolegliwości i rozterki emocjonalne, jakie przeżywałaś w pierwszym trymestrze.

Zaczynasz czuć się lepiej: jesteś pełna energii i zapału. Poza tym pięknie wyglądasz: masz gęste, błyszczące włosy i gładką cerę. Pewnie nie raz usłyszysz, że ciąża dodaje ci urody.

13.-15. tydzień

Twoje dziecko: Maluch potrafi już ssać. Zaczyna to robić odruchowo, gdy muśnie palcami wargi. Maleństwo umie nawet robić miny! Nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi w ryjek. Ma też ukształtowane kości, stawy i mięśnie. Jego torebki stawowe wypełnia maź, dzięki czemu maluch może się płynnie poruszać: machać rękami i nogami, kręcić głową, a nawet fikać koziołki.

Reklama

W mózgu maleństwa powstaje każdego dnia 360 milionów komórek. Rosną też kolejne nerwy, dzięki czemu ciałko dziecka staje się wrażliwe na dotyk. Organizm malca nie próżnuje: trzustka zaczyna wydzielać insulinę, tarczyca tyroksynę, a wątroba - barwniki żółciowe. Nóżki dziecka stają się dłuższe od rąk, a całe ciałko pokrywa się delikatnym, miękkim owłosieniem. To tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, który zaniknie ok. 8. miesiąca ciąży.

Neonatolog wyjaśnia

Kiedy maluszek umie już ssać, rozwija się też jego zmysł smaku. Zjedzony przez mamę kawałek czekolady także i jemu sprawi przyjemność. Gdy z kolei mama zje coś pikantnego, nie będzie zadowolony. W okresie ciąży warto więc zrezygnować z ostrych potraw oraz przypraw o wyrazistym smaku (np. czosnku).

Twoje ciało: Nie możesz się doczekać, aż maleństwo, które jest w twoim brzuchu da ci o sobie znać? Bądź cierpliwa.

Ginekolog uspokaja

Mimo, że dziecko porusza się już intensywnie, trudno to poczuć. Ruchy maluszka są bowiem tłumione przez płyn owodniowy. Kiedy spodziewać się pierwszych kopnięć? Powinno to nastąpić około 17.-20. tygodnia ciąży. Mamy opisują swoje doznania jako "motylki w brzuchu" lub "ulatujące bąbelki".

16.-18. tydzień

Twoje dziecko: Zaczyna już reagować na światło. Co prawda jego powieki są jeszcze zamknięte, ale maluszek wie, kiedy jest dzień, a kiedy zapada noc. U dziecka wytworzyły się już w pełni genitalia charakterystyczne dla jego płci. W tym okresie mogą być one wyraźnie widoczne w badaniu USG.

Neonatolog wyjaśnia

Podczas drugiego USG, które robi się między 18. a 22. tygodniem ciąży, lekarz będzie mógł już sprawdzić płeć dziecka. Wiele jednak zależy od tego, czy w momencie badania maluszek się odpowiednio ułoży.

Twoje ciało: Wszyscy ci mówią, że wypiękniałaś? To wpływ estrogenów. Dzięki nim masz lśniące włosy, gładką cerę i ten błysk w oku charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Jednak temu wzrostowi atrakcyjności towarzyszą różne dolegliwości, jak np. zaparcia, krwawienie z dziąseł czy problemy z widzeniem.

Ginekolog uspokaja


Zarówno za nagłą poprawę urody, jaki pojawienie się wymienionych wcześniej dokuczliwych objawów odpowiadają hormony ciążowe. Największe zdziwienie przyszłych mam wzbudzają kłopoty ze wzrokiem. Część ciężarnych zauważa, że nieco gorzej widzi. Z kolei kobiety, które noszą soczewki kontaktowe, na tym etapie ciąży mogą przestać je tolerować z powodu nadmiernej suchości spojówek. Czasem konieczny bywa powrót do okularów. Po porodzie dolegliwości te zwykle ustępują.

19.-21. tydzień

Twoje dziecko: Na główce maleństwa rosną włosy, maluszek ma już rzęsy i brwi. Dziecko zaczyna również słyszeć: na razie tylko bicie twojego serca i odgłosy układu trawiennego.

Neonatolog wyjaśnia

Na tym etapie ciąży w skórze dziecka zaczynają pracować gruczoły łojowe. Wydzielane przez nie łój i martwe komórki naskórka tworzą maź płodową, która swym składem przypomina maści lecznicze. Chroni ona delikatną skórę dziecka przed działaniem wodnego środowiska, w którym żyje.

Twoje ciało: Dno macicy znajduje się już na poziomie pępka, więc twój odmienny stan zaczyna być coraz bardziej widoczny. Powiększaniu się brzucha często towarzyszy uporczywe swędzenie skóry, które może być zapowiedzią rozstępów.

Ginekolog uspokaja


Swędzenie brzucha odczuwane przez mamy na tym etapie ciąży jest spowodowane rozciąganiem skóry. Musi się ona dostosować do zmieniającej się sylwetki kobiety. Aby nie pojawiły się na niej rozstępy, należy smarować brzuch preparatami, które uelastycznią skórę i będą chronić ją przed przesuszeniem.

Rozstępy mogą pojawić się również na piersiach, udach i pośladkach, dlatego te miejsca na ciele też trzeba smarować odpowiednimi kremami.

22.-24. tydzień

Twoje dziecko: Jest już prawie dwa razy większe niż kilka tygodni temu i zaczyna przypominać wyglądem niemowlaka.

Neonatolog wyjaśnia

Maluszek zaczyna mieć własny rytm dnia, który nie zawsze pokrywa się z rytmem jego mamy. Ona może padać ze zmęczenia, a maleństwo radosnymi kopnięciami będzie domagać się jej uwagi. W takiej sytuacji warto sprawdzić, co pomoże dziecku się wyciszyć: może delikatny masaż brzucha albo łagodna muzyka?

Twoje ciało: Na brzuchu może pojawić się charakterystyczna ciemna linia biegnąca od wzgórka łonowego do pępka.

Ginekolog uspokaja


Ta linia to tzw. Linea negra (kresa czarna), która powstaje w wyniku wzmożonej produkcji pigmentu, czyli melaniny. Zresztą nasilona pigmentacja dotyczy całego ciała, dlatego na twarzy ciężarnej też mogą pojawić się przebarwienia. Aby zmniejszyć ryzyko, trzeba smarować twarz kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Po ciąży przebarwienia z reguły same znikają.

25.-27. tydzień

Twoje dziecko: Płuca maluszka zaczynają wytwarzać surfakant, czyli substancję, która wyściełając pęcherzyki płucne, sprawia, że nabierają one właściwego kształtu. Dziecko ma już rozwinięty zmysł równowagi: wie, kiedy stoisz, a kiedy leżysz.

Neonatolog wyjaśnia

Gdy mama zmienia pozycję, maluszek na to reaguje. Dziecko uwielbia być kołysane. Jeśli więc mama będzie odpoczywać np. na bujanym fotelu, jemu też się to spodoba.

Twoje ciało: Możesz odczuwać napady gorąca, pocić się i mieć problemy z zasypianiem.

Ginekolog uspokaja

Nagłe uderzenia gorąca są spowodowane przyspieszeniem metabolizmu. Trzeba je po prostu przeczekać. Kłopotom z zasypianiem zapobiegnie odpowiednia pozycja: należy spać na lewym boku, a prawą nogę zgiąć i podciągnąć pod brzuch.

Cieszcie się seksem!

W drugim trymestrze ciąży nie tylko pięknie wyglądasz, ale masz też większą ochotę na seks. Wykorzystajcie to! Parom, które podczas ciąży pielęgnują poczucie emocjonalnej i fizycznej bliskości, łatwiej jest sprostać trudom rodzicielstwa.

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, nie rezygnujcie ze współżycia. Właśnie teraz może wam ono dostarczyć nowych, niezwykłych doznań. Pamiętajcie jednak, że każdy trymestr rządzi się swoimi prawami.

Jeżeli krwawią ci dziąsła


Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i łagodnej pasty (np. Meridol, Parodontax). Stosuj płyny do ust, które zapobiegają krwawieniu dziąseł (np. Elgydium, Elmex). Unikaj jedzenia twardych produktów (np. skórki od chleba, landrynek), które mogą podrażnić dziąsła.

Jeżeli masz zgagę

  • Jadaj często, ale niewiele, by nie przepełniać żołądka. Powoli przeżuwaj każdy kęs.
  • Nie kładź się po posiłku, by kwasy żołądkowe nie cofnęły się do przełyku. Odpoczywaj w pozycji półsiedzącej.
  • Gdy męczy cię zgaga, wypij szklankę ciepłego mleka lub zjedz garść migdałów.


Czas na szkołę rodzenia


Najlepiej zapisać się do niej w 26. tygodniu ciąży. Co obejmuje typowy program zajęć dla ciężarnych? Cykl wykładów dotyczących ciąży i przebiegu porodu. Ćwiczenia, które pomogą ci przygotować się do rozwiązania. Praktyczny kurs opieki nad noworodkiem (dowiesz się, jak pielęgnować dziecko i na co zwrócić uwagę przy karmieniu piersią). Zwiedzanie oddziału położniczego (jeśli poznasz zwyczaje panujące na porodówce, łatwiej będzie ci wybrać szpital).

Dbaj o kręgosłup

Staraj się nie stać zbyt długo, ani nie siedzieć bez ruchu. Gdy pracujesz przy biurku, używaj podnóżka, aby unieść kolana powyżej poziomu bioder. Między oparcie krzesła a plecy włóż mały wałek - odciążysz kręgosłup.

Badania: jakie i kiedy?

  • Badanie ginekologiczne - co trzy tygodnie.
  • Pomiar ciśnienia krwi (RR), sprawdzenie masy ciała - podczas każdej wizyty.
  • Morfologia (jak wyżej), trzeba powtórzyć jednorazowo toksoplazmozę, jeśli wcześniejsze badania są ujemne i kobieta nie ma odporności - co 3. - 6. tygodni.
  • Analiza moczu (jak wyżej) - co 3. - 6. tygodni.
  • Badanie poziomu glukozy w 2 godziny po wypiciu 75 g glukozy - między 24. a 28. tygodniem ciąży.
  • Ocena pH wydzieliny z pochwy - następna w III trymestrze.
  • USG referencyjne (to tzw. USG połówkowe, obowiązkowe) - między 18. a 22. tygodniem ciąży.


Konsultacja: Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra-neonatolog z IMiD oraz dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD. Tekst: Blanka Wolniewicz


O tym, co czeka cię w następnym trymestrze przeczytasz na naszych STRONACH!

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy