Reklama

Gdy maluszkowi nie spieszy się na świat

Oprócz wielkiego brzucha, nie mam żadnych objawów wskazujących na to, ze wkrótce będę rodzić. Termin już za kilka dni! Jak przyspieszyć poród?

Spodziewany termin porodu to data, której nie należy traktować sztywno, tylko orientacyjnie. Tym bardziej, że jest kilka metod wyliczenia dnia porodu (np. na podstawie daty ostatniej miesiączki, pomiarów USG), a uzyskane wyniki mogą się nieco różnić. Oczywiście może pani próbować różnych domowych sposobów.

Mamom, które chcą przyspieszyć rozwiązanie, zaleca się np. masowanie piersi (stymulacja sutków pobudza wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze porodowe). Niektóre kobiety piją herbatkę z liści malin, która uelastycznia szyjkę macicy. Współżycie seksualne również może przyspieszyć poród, ponieważ substancje zawarte w męskim nasieniu (tzw. prostaglandyny) wywołują skurcze macicy.

Reklama

Jeśli termin porodu minie, proszę zgłosić się do szpitala. Konieczny będzie bowiem wzmożony nadzór nad dzieckiem. Zazwyczaj oznacza to przychodzenie co 2-3 dni na badania kontrolne: KTG, które monitoruje pracę serca dziecka i USG, które pozwala ocenić wydolność łożyska. Zwykle w 7.-9. dobie po wyliczonym terminie porodu kobieta jest przyjmowana do szpitala. Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, poród się wywołuje lub przeprowadza cesarskie cięcie.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy