Reklama

​Historia z klocków zbudowana

Paradoksalnie, historia jednej z największych firm zabawkarskich na świecie rozpoczęła się od kryzysu. Z powodu postępującego ubóstwa klientów, doświadczony stolarz musiał przestać budować dachy, drzwi czy okna i zająć się produkcją zabawek.

Był rok 1932, gdy Ole Kirk Kristiansen wprowadził na rynek pierwsze drewniane zabawki. Próba odnalezienia się w trudnych czasach kryzysu, okazała się strzałem w dziesiątkę.

Baw się dobrze

Zaledwie dwa lata później ze zbitki dwóch duńskich słów Leg i Godt ("Baw się" i "dobrze") powstała nazwa, którą znają obecnie chyba wszystkie dzieci na świecie - LEGO. Kristiansen nie był świadom, że słowo lego występuje też w języku łacińskim i znaczy m.in. "składać". Można powiedzieć, że sprawił to szczęśliwy przypadek.

Od początku LEGO było firmą rodzinną, stąd już w 1937 r. do prac nad projektowaniem nowych zabawek włączył się, mający zaledwie 17 lat Godfred Kirk Christiansen (nie ma błędu w zapisie nazwiska).

Reklama

Początki w drewnie

Początkowo firma produkowała głównie drewniane zabawki. Niestety w okresie wojennym i powojennym w Danii, drewno stało się towarem deficytowym. Kristiansen poszukiwał tylko najlepszej jakości materiałów i zaczął rozglądać się za następcą. Wybór padł na plastik, w którym, bardzo słusznie, były cieśla widział przyszłość. W 1946 zamówiono pierwszą wtryskarkę z Wielkiej Brytanii.

Pierwszy klocek

Trzy lata później, w 1949 roku powstał pierwowzór obecnego klocka LEGO. Już wtedy twórca firmy wierzył, że ciężką pracą uda się osiągnąć globalny sukces. Początkowo klocki nosiły rozbudowaną nazwę "Klocki Łączone Automatycznie". W 1953 roku stały się Klockami LEGO, a cztery litery pojawiły się na każdym produkowanym elemencie. Dwa lata później powstaje LEGO System, jako ujednolicone rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie produkty firmy muszą do siebie pasować.

Rok 1956 to otwarcie pierwszej placówki poza Danią w Niemczech. Rok później kontrolę nad firmą przejmuje Godfred Kirk Christiansen.

Przełomowy patent

Z kolei w roku 1958 nastąpił największy przełom w historii LEGO - opatentowano system łączenia klocków. Warto wiedzieć, że ochrona patentowa tego rozwiązania wygasła już we wszystkich krajach, w których obecne jest LEGO. Oznacza to, że teoretycznie każdy może obecnie produkować klocki oparte na tym rozwiązaniu.

Dwa lata później LEGO odkrywa dla siebie koło, co otwiera drogą do produkcji mnóstwa nowych zabawek. Rok 1964 to równie ważna data, bowiem wtedy w pudelku z klockami pojawiła się pierwsza instrukcja budowy.

Klockowy park rozrywki

W 1968 roku powstał słynny park rozrywki LEGOLAND. Obecnie nie jest on już własnością LEGO. Zarządza nim Merlin Entertainment Group. Jednak duża część udziałów w grupie należy do rodziny Christiansenów.

Ukochane przez młodsze dzieci DUPLO pojawiło się po raz pierwszy na rynku w 1969 roku. Nazwa pochodzi od słowa duplex, bo wymiary podstawowego klocka są dokładnie dwa razy większe niż tradycyjnej kostki LEGO.

Przełomowe lata 70.

Lata siedemdziesiąte XX wieku były niezwykłe dla firmy. W 1975 roku powstał oddział firmy w USA. Dwa lata później do zarządu spółki wszedł Kjeld Kirk Kristiansen, wnuk założyciela firmy. Obecnie to, wraz z trójką swych dzieci, zarządza całością przedsiębiorstwa. W tym samym roku na rynku pojawił się pierwszy zestaw LEGO Technic - serii, która wprowadzała słynne "dziurawe" klocki.

Rok później najmłodszy Kristiansen wprowadza "system wewnątrz systemu", czyli coś, co jest zaczątkiem serii tematycznych LEGO. W tym samym roku pojawia się pierwsze figurka LEGO w postaci, jaką obecnie znamy. Powstają serie LEGO Town, Castle i Space.

Koniec lat 70. XX  wieku przynosi ostatnią zmianę. CEO firmy zostaje Kjeld Kirk Christiansen, pierwszy szef, który otrzymał wykształcenie biznesowe.

Siła tkwi w edukacji

W 1980 roku firma uruchomiła oddział zajmujący się edukacją. Wychodzono z założenia, że LEGO to coś więcej niż zabawka. To zaowocowało współpracą m.in. ze słynnym MIT. Dzięki długotrwałemu zaangażowaniu i wspólnym badaniom powstało wiele innowacyjnych produktów. Ich dzisiejszym spadkobiercą jest seria Mindstorms, która pozwala na konstruowanie w pełni programowalnych robotów.

Rok 1989 przyniósł kolejną zmianę. Na rynku pojawiła się seria Piraci, która szturmem podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Zapoczątkowała też ewolucję minifigurek LEGO, które otrzymały rożne twarze, nogi czy ręce.

W 1996 roku firma uruchomiła witrynę www.lego.com, a także otworzyła LEGOLAND w Windsorze w Wielkiej Brytanii. Rok później wyszła pierwsza komputerowa gra LEGO Island, w kolejnym roku pojawiły się pierwsze roboty Mindstorms. Rok 2000 zapoczątkowano otwarciem fabryki klocków w Czeskim Kladnie.

O krok od bankructwa

Wydawać by się mogło, że wszystko idzie po myśli producenta. XXI wiek powitano wprowadzeniem serii Creator, otwarciem pierwszego sklepu firmowego poza Danią (w Kolonii), a także LEGOLANDU w Niemczech. A wtedy nadszedł rok 2003, gdy firma stanęła przed widmem bankructwa.

Okazało się, że produkując coraz więcej dużych elementów (w roku 2003 było ponad 6500 wzorów klocków), a także tworząc ubrania i dodatki, które nie są klockami firma utraciła swoich klientów. Ludzie chcieli więcej klocków w klockach. Spadająca sprzedaż i groźby banków, które w postaci ograniczonych obrotów dostrzegały nadciągającą katastrofę, spowodowały, ze firma musiała przedefiniować strategię.

Odcięto lub odsprzedano zbędne marki poboczne, ograniczono liczbę wzorów klocków (obecnie jest ich trochę ponad 3500) i skupiono się ponownie na podstawowym elemencie LEGO - klockach. Kjeld Kirk Kristiansen zrezygnował z pełnienia funkcji CEO firmy, a na to stanowisko został powołany Jørgen Vig Knudstorp. Skutecznie wyprowadził firmę z kryzysu. Kluczem okazały się klocki oraz seria Bionicle, która po raz pierwszy łączyła klocki, komiksy, gry i konkretną linię fabularną.


Nowy świt

W 2005 roku firma zaczęła wychodzić na prostą. Wtedy też odsprzedano LEGOLAND do grupy Merlin Entertainment. Dwa lata później do zarządu firmy wszedł Thomas Kirk Kristiansen, reprezentując czwarte pokolenie właścicieli LEGO. W 2008 roku firma otworzyła fabrykę na Węgrzech, a rok później w Meksyku. Trzy lata później powstała najsłynniejsza współczesna seria LEGO - NINJAGO. Otwarto też LEGOLAND na Florydzie. W 2012 roku pojawiły się minilaleczki LEGO Friends i otwarto kolejny LEGOLAND, tym razem w Malezji.


Świetlana przyszłość

W kolejnych dwóch latach otwarto siedziby firmy w Singapurze, Londynie i Szanghaju. Pojawił się też ciepło przyjęty film LEGO Przygoda.

Rok 2016 to początek nowej serii - LEGO NEXO KNIGHTS, która łączy klocki i aplikacje mobilne. 31 października zostanie otwarty LEGOLAND w Dubaju. W przyszłym roku otwarty zostanie park w Japonii, a w 2018 także w Korei Południowej.


Obecnie LEGO jest jedną z najwyżej ocenianych marek na świecie. W 2016 roku wyprzedza ją tylko Walt Disney. Klocki są natychmiast rozpoznawalne na całej kuli ziemskiej i budzą w większości pozytywne skojarzenia. Rok temu przychody firmy wyniosły ponad 5 miliardów dolarów. Wygląda na to, że przed firmą rysuje się długa świetlana przyszłość.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Lego | Legoland
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy