Reklama

​Sok z brzozy - dlaczego warto go pić

Do tej pory ulubionym napojem amatorów zdrowego stylu życia, była woda kokosowa. Jednak ten napój szybko może ustąpić miejsca sokowi z brzozy.

- Profil chemiczny soku z brzozy jest bardzo podobny do profilu wody kokosowej. Jest on bogaty w makro- i mikroelementy, w tym także białka. Jednak w przeciwieństwie do wody kokosowej zawiera saponiny, które jak wykazano mają wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu - wskazał dietetyk, dr Michelle Storfer.

Własciwości soku z brzozy



Podobnie jak woda kokosowa sok z brzozy doskonale nawadnia organizm. Posiada również szereg innych właściwości, głównie za sprawą występującego w niej związków - saponiny. Jak wskazują badania działają one moczopędnie, wykrztuśnie, wzmagają wydzielanie śluzu, wpływają na procesy wchłaniania składników pokarmowych z jelit do krwi.

Wykazują również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, żółci i soku jelitowego. Mogą wpływać na poziom cholesterolu. Wspomagają trawienie tłuszczów.

Oczyszcza organizm, zwalcza cellulit



Sokowi z brzozy przypisuje się również działanie dermatologiczne - może być stosowany profilaktycznie w leczeniu łupieżu czy egzemie. Posiada też właściwości oczyszczające organizm, zwalczające cellulit, wspomaga również leczenie zapalenia oskrzeli i zapalenia stawów.

- Jest to napój, który jest bardzo popularny w Ameryce Północnej, gdzie jest stosowany od lat. I choć można wskazać, że zainteresowanie konsumentów sokiem z brzozy będzie stale rosnąć, wciąż z medycznego punktu widzenia nie wiele wiemy o jego właściwościach.

Reklama

Mimo to jego umiarkowane spożycie na pewno nie zaszkodzi, możemy być również alternatywą dla napojów gazowanych czy napojów wysokosłodzonych - przyznaje dietetyk.


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: sok z brzozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy