Reklama

2 kwietnia: Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

W 2008 roku, ONZ ogłosiło 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie. Po ustanowieniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, wybrano ten dzień, aby podkreślić konieczność pomocy poprawy jakości życia dzieci i osób dorosłych z autyzmem, tak, aby mogli prowadzić pełnowartościowe życie. Od tego czasu organizacje zajmujące się autyzmem na całym świecie współpracują w szerzeniu wiedzy o autyzmie.

Czym jest autyzm?

  • Autyzm to niepełnosprawność. Ludzie, którzy borykają się z autyzmem, nie są w stanie zrozumieć społecznego przekazu (mimika twarzy, język ciała, codzienne rozmowy) tak łatwo, jak inni.
  • Osobie cierpiącej na autyzm świat może się jawić niezrozumiałym i zagmatwanym miejscem, pozbawionym sensu i logicznego porządku.
  • Autyzm przyczynia się do zaburzeń rozwoju i funkcjonowania umysłu, w tym zdolności komunikowania się z innymi ludźmi i budowania relacji z otoczeniem.
  • Do autyzmu można odnieść całe spektrum zaburzeń. Objawy autyzmu wahają się od łagodnych do ciężkich zaburzeń w zakresie społecznych zachowań i zdolności komunikacyjnych osoby.  

Jakie są cechy charakterystyczne osoby cierpiącej na autyzm?


  • Przykładowe objawy autyzmu: zaburzenia zachowań społecznych, zaburzenia w komunikacji, ograniczenie zainteresowań i powtarzalność zachowań.
  • Osoby autystyczne często wolą rutynę i powtarzalność. Jeśli porządek ich dnia lub otoczenia zostanie naruszony, mogą zachowywać się w sposób nietypowy i wykazywać mocne rozdrażnienie.
  • Wiele osób z autyzmem jest niewrażliwych lub nadwrażliwych na dotyk, bodźce słuchowe i wzrokowe. Mogą również nietypowo reagować na ciepło, zimno lub ból.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu autyzm nie zawsze wygląda tak jak w przypadku głównego bohatera popularnego filmu “Rain Man".
  • Autyzm przejawia się w różnorodny sposób. Niektórzy cierpiący na autyzm są bardzo niezależni i funkcjonują bez przeszkód, a inni radzą sobie gorzej - nie są w stanie rozmawiać i potrzebują bardzo wiele wsparcia przy wykonywaniu codziennych czynności.
  • Autyzm nie zmienia wyglądu osoby. Osoby z autyzmem wyglądają tak samo jak inni ludzie.
  • Autyzm najczęściej jest diagnozowany w bardzo wczesnym dzieciństwie.  

Jakie są przyczyny autyzmu?


  • Nie są znane bezpośrednie przyczyny autyzmu. Wiadomo, że genetyczne czynniki odgrywają tu największą rolę. W pewnych przypadkach czynniki środowiskowe powodują autyzm, w innych sytuacjach trudno określić dokładnie, co jest powodem.

Kto może mieć autyzm?


  • Autyzm jest bardzo częstą przypadłością. W Europie mniej więcej u 1 dziecka na 150 jest rozpoznawany autyzm. To znaczy, że w Europie ok. 5 mln ludzi cierpi na autyzm (3.3 mln w UE).
  • Autyzm przytrafia się cztery razy częściej mężczyznom niż kobietom.
  • Autyzm może dotknąć każdego, nie zważając na rasę, narodowość czy klasę społeczną.
  • Autyzm jest diagnozowany u coraz większej liczby osób. Jest to zapewne wynik wzrostu świadomości o chorobie wśród społeczeństwa i lekarzy.  

Czy autyzm można wyleczyć?


  • Autyzm jest nieuleczalny. Jednak terapie mogą poprawić stan chorego w dużym stopniu.  


W Krakowie Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu współorganizują:  

Fundacja Wspólnota Nadziei - www.farma.org.pl

Effatha Sp. z o.o. Ośrodek dla Osób z Autyzmem -  http://www.autyzm.krakow.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem "Zacisze" - http://www.zaciszeautyzmu.pl

Krajowe Towarzystwo Autyzmu o/Kraków - http://www.kta.krakow.pl

Centrum Autyzmu - www.centrum-autyzmu.pl

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin "Jestem Za" - http://jestemza.weebly.com

Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej http://instytutemocji.pl     

Reklama

Autyzm-Europa to międzynarodowa organizacja, której celem jest walka o prawa osób ze spektrum autystycznym i ich rodzin, a także poprawienie jakości ich życia. Cel ten osiągają poprzez:

  • reprezentowanie osób cierpiących na autyzm w różnych instytucjach Unii Europejskiej,
  • szerzenie wiedzy o właściwej opiece, edukacji i dobrobycie osób autystycznych
  • wspieranie wymiany informacji, dobrych praktyk i doświadczenia w obszarze autyzmu.


Autyzm-Europa zrzesza około 80 organizacji rodziców osób autystycznych w 30 europejskich krajach. Organizacji tej udało się nawiązać konstruktywny dialog z instytucjami UE i Światową Organizacją Zdrowia. Aby zwiększyć swój wpływ na politykę Unii Europejskiej, Autyzm-Europa wchodzi również w strategiczne sojusze z innymi organizacjami, w tym z Europejskim Forum Osób Niepełnosprawnych i Platformą Europejskich NGO. Więcej informacji: www.autismeurope.org, www.lightitupblue.org   

Autyzm-Polska jest Porozumieniem Organizacji Pozarządowych Pracujących na Rzecz Dzieci i Osób Dorosłych z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami oraz Ich Rodzin. Obecnie w skład Porozumienia Autyzm - Polska wchodzi ok. 50 organizacji świadczących pomoc osobom z autyzmem i ich rodzinom. Głównym celem jest doprowadzenie do zapewnienia, we współpracy z administracją rządową i samorządową, wszechstronnej, specjalistycznej pomocy wszystkim dotkniętym autyzmem osobom, tak aby mogły one korzystać z przysługujących im praw w takim samym stopniu jak osoby pełnosprawne. Jednocześnie w Polsce działa od listopada 2003 roku.

Rzecznik Osób z Autyzmem przy Fundacji SYNAPSIS z pełnomocnictwem Porozumienia Autyzm-Polska. Reprezentuje on środowisko osób z autyzmem oraz ich rodzin w rozmowach z administracją rządową, udziela informacji o obowiązujących przepisach, konsultuje zmiany w przepisach prawnych, prowadzi rzecznictwo systemowe (polityczne) na rzecz środowiska. Pełnomocnictwo Porozumienia AUTYZM-POLSKA do działań rzeczniczych w imieniu Porozumienia ma też Kierownik Zespołu ds. Rzecznictwa Fundacji SYNAPSIS i Koordynator prac Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu.   Sekretariat Porozumienia Autyzm-Polska: Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO www.pro-futuro.org, www.autyzmwpolsce.pl

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: autyzm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy