Reklama

9 zasad podawania antybiotyków

Są skuteczną bronią w leczeniu wielu chorób wywołanych przez bakterie – od anginy, przez infekcje uszu, po zapalenie płuc. Choć szybko działają i są łatwe w użyciu, trzeba dokładnie wiedzieć, jak i kiedy aplikować je malcowi.

Jeśli po zbadaniu chorego maluszka pediatra zdecydował, że musi on przyjmować antybiotyk, to znak, że za chorobę smyka odpowiadają bakterie. Tylko silny lek może pokonać zarazki i zapewnić dziecku szybki powrót do zdrowia. Antybiotyki są przepisywane jedynie w szczególnych wypadkach - kiedy choroba ma ciężki przebieg, a jej objawy są bardzo dokuczliwe dla malca.

Aby lekarstwo było naprawdę skuteczne, trzeba prawidłowo je aplikować. Nieodpowiednio podane może tylko osłabić organizm chorego dziecka. Dlatego warto wiedzieć, jak stosować antybiotyki, by mu pomagały, a nie szkodziły. Oto kilka ważnych zasad.

Reklama

1. Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza" height="17" width="289">Wydając receptę na lekarstwo, lekarz szczegółowo wyjaśni ci zasady kuracji antybiotykiem. Dowiesz się od niego, jak często podawać lek, w jakiej ilości oraz ile dni powinno trwać leczenie.Specjalista dostosuje dawkę antybiotyku do masy ciała i wieku dziecku oraz rodzaju infekcji, na jaką zapadło (jeśli przyjmowało już antybiotyk, który okazał się skuteczny, warto podać pediatrze tę informację). Tylko stosowanie się do wskazówek lekarza gwarantuje szybkie uporanie się z chorobą. 2. Wcześniej uważnie przeczytaj ulotkę

Z informacji dołączonej do opakowania lekarstwa dowiesz się m.in., jak przygotować konkretny lek. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zawiesin dla najmłodszych, które trzeba przyrządzić samodzielnie w domu. Od precyzyjnego przygotowania lekarstwa zależy efekt antybiotykoterapii.

W ulotce znajdziesz też wskazówki, kiedy najlepiej podawać lek (przed posiłkiem, w jego trakcie czy po jedzeniu), w jaki sposób go przechowywać, by nie stracił swoich właściwości. Są tam też informacje, jakie objawy niepożądane może wywołać oraz z jakimi lekami nie wolno go łączyć.

3. Zbij gorączkę, nim zaaplikujesz lekarstwo

Nie jest to absolutnie konieczne, ale gdy malec nie ma temperatury i lepiej się czuje, łatwiej zachęcić go do przyjęcia dawki niezbyt smacznego leku. Poza tym ryzyko, że połknięcie antybiotyku sprowokuje wymioty, jest wówczas mniejsze.

4. Lek podawaj w równych odstępach czasu

Antybiotyki aplikuje się najczęściej co 8 lub 12 godzin. Przestrzeganie zaleconych odstępów jest konieczne, ponieważ niepodanie kolejnej dawki może obniżyć skuteczność lekarstwa. Terapia przyniesie pozytywne rezultaty tylko wtedy, gdy we krwi malca przez określony czas będzie utrzymywało się odpowiednie stężenie antybiotyku. Jeśli będzie ono za niskie, lek przestanie niszczyć bakterie, które wywołały chorobę, a wtedy mały pacjent nie wyzdrowieje.

Co gorsza, drobnoustroje odpowiedzialne za wywołanie infekcji mogą się na dane lekarstwo uodpornić. Dlatego z podaniem leku możesz spóźnić się godzinę. Jeśli przerwa jest dłuższa, trzeba skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zdecydować o przerwaniu leczenia i zalecić kurację innym antybiotykiem.

5. Dokładnie odmierzaj porcję preparatu

Dawka leku powinna być odmierzona szczególnie starannie. Tylko wtedy masz gwarancję, że antybiotyk skutecznie zadziała. Dlatego do podawania lekarstwa zawsze używaj dozownika z miarką, który jest zwykle dołączony do opakowania.
Zdarza się, że rodzice, z obawy przed objawami ubocznymi, na wszelki wypadek aplikują dzieciom mniejsze porcje leków. Tymczasem podanie lekarstwa w zbyt małej ilości spowoduje, że będzie ono nieskuteczne. Jeśli będziesz miała wątpliwości lub przez pomyłkę podasz dziecku za dużą dawkę leku, najlepiej skontaktuj się z lekarzem.

6. Nie rozcieńczaj antybiotyku mlekiem lub sokiem

Niektórzy rodzice rozcieńczają lek napojami, np. dla poprawy smaku. Nie wolno tego robić! Jeśli dziecko nie wypije całej porcji płynu, nie będziesz wiedziała, czy malec rzeczywiście połknął zalecaną dawkę leku. Dodatkowo niektóre napoje (m.in. mleko i soki owocowe) w ogóle nie są polecane do popijania, a co dopiero rozcieńczania antybiotyków.

Mleko zawiera wapń, który zaburza wchłanianie niektórych leków, m.in. właśnie antybiotyków. Jeśli więc malec popije preparat mlekiem, może on nie zadziałać z właściwą siłą i dziecko będzie dłużej chorowało. Z kolei soki owocowe zawierają witaminy, które wzmacniają nie tylko szkraba, ale także i chorobotwórcze bakterie. Dlatego wszelkie leki najlepiej popijać zwykłą wodą, która jest neutralna dla organizmu.

7. Na własną rękę nie przerywaj leczenia smyka

Już po kilku dniach terapii, gdy antybiotyk zlikwiduje większość zarazków, dziecko poczuje się lepiej. Musisz jednak podawać lek do końca - w przeciwnym razie część bakterii zacznie się znowu namnażać, powodując nawrót choroby. Kurację można przerwać - ale tylko po konsultacji z pediatrą! - jeśli dziecko źle toleruje lek, np. ma wysypkę albo bóle brzucha.

8. Jeśli lek nie działa, skontaktuj się szybko z pediatrą

Jeśli po 2-3 dniach leczenia brzdąc nie wraca do zdrowia, to sygnał, że prawdopodobnie antybiotyk został źle dobrany i nie działa na bakterie, które wywołały chorobę. W takiej sytuacji skonsultuj się z pediatrą. Może on przepisać smykowi inny preparat lub zlecić wykonanie posiewu z antybiogramem.

To badanie laboratoryjne polegające na pobraniu wymazu (np. z gardła lub nosa) oraz oznaczeniu, na jakie antybiotyki reagują bakterie znajdujące się w próbce. Dzięki temu można szybko dobrać najskuteczniejszy antybiotyk.

9. Podczas całej kuracji proponuj dziecku probiotyki

Antybiotyki niszczą wiele bakterii, także te dobre, które odpowiadają m.in. za prawidłową pracę układu pokarmowego. Dziecko może więc w trakcie i po kuracji cierpieć na wzdęcia i bóle brzucha. Aby przywrócić naturalną florę bakteryjną i uchronić malca przed dolegliwościami, w czasie terapii podawaj mu probiotyki (np. Acidolac, Trilac).

Pamiętaj jednak, że większości probiotyków nie należy podawać jednocześnie z antybiotykami. Najlepiej zrobić to co najmniej godzinę po zaaplikowaniu antybiotyku, ponieważ dobroczynne bakterie zginą, zanim zdążą cokolwiek zdziałać. Oprócz probiotyków można serwować malcowi modyfikowane mleko probiotyczne (jeśli dziecko pije mieszankę) lub jogurt naturalny, wzbogacony w dobre bakterie.



Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | antybiotyki | lekarstwa | lekarstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy