Reklama

Bezpieczne lato przyszłej mamy

Myślisz, że rosnący brzuszek nie pozwoli ci się cieszyć urokami letnich miesięcy? Bez obaw: jeśli odpowiednio o siebie zadbasz, to mogą być jedne z twoich najwspanialszych wakacji!

Wiele przyszłych mam z przerażeniem myśli o nadchodzących upałach. Obawiają się, że ciążowe dolegliwości, takie jak obrzęki, intensywne pocenie się czy skłonność do intymnych infekcji tylko się nasilą.

Jest w tym trochę racji, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób kobieta będzie dbać o swoje samopoczucie.

Przestrzeganie kilku ważnych zasad nie tylko pomoże ci cieszyć się latem. Jednocześnie sprawi też, że będziesz w świetnej formie.

1. Uważaj na słońce


To naturalne, że kiedy na dworze jest ciepło i jasno, nie chce ci się siedzieć w domu. I bardzo dobrze! Promienie słoneczne mają dobroczynny wpływ na twój układ nerwowy. Zwiększają wydzielanie przez szyszynkę melatoniny - hormonu, który poprawia nastrój i reguluje dobowy rytm snu i czuwania.

Reklama

Właśnie dlatego latem raczej nie masz problemów z zasypianiem, a rano budzisz się wypoczęta i pełna energii.

Światło słoneczne sprawia także, że twój organizm wytwarza więcej witaminy D3, która wzmacnia kości (odpowiada też za prawidłowy rozwój kości i zębów maluszka!) oraz poprawia twoją odporność. Pamiętaj jednak, że choć słońce przynosi ci wiele dobrego, to w zbyt dużej dawce będzie szkodzić.

Za długie przebywanie w upale może doprowadzić do przegrzania oraz odwodnienia organizmu i skończyć się omdleniem lub nawet utratą przytomności - a takie sytuacje są groźne dla rozwijającej się ciąży. Właśnie dlatego najzdrowsze dla ciebie są spacery w porannym lub popołudniowym słońcu (unikaj zatem wychodzenia w godzinach 10-16, a jeśli musisz wyjść, staraj się przebywać w półcieniu).

Powinnaś też zadbać o odpowiednią ochronę: włóż lekkie, przewiewne ubranie (najlepiej z bawełny), a na głowie zawiąż chustę lub włóż kapelusz.

2. Pij dużo wody

Latem właściwie nie powinnaś rozstawać się z butelką wody mineralnej. Z kilku powodów: po pierwsze w upał intensywniej się pocisz, więc twój organizm szybciej traci wodę, co może doprowadzić do groźnego odwodnienia.

Po drugie, jako przyszła mama potrzebujesz więcej wody. Wszystko dlatego, że w twoim ciele przybyło tzw. płynów ustrojowych: w żyłach krąży aż o 2 litry więcej krwi, a w macicy gromadzą się wody płodowe (są one na bieżąco wymieniane po to,by maleństwo przebywało w czystym i bezpiecznym środowisku). Aby wszystkie te procesy przebiegały sprawnie, twój organizm musi otrzymywać regularnie nową "dostawę" płynów.

Wreszcie po trzecie: picie w pewnym stopniu pomaga zapobiec niektórym ciążowym dolegliwościom. Im więcej pijesz, tym mniej wody zatrzymujesz, co chroni cię przed powstawaniem obrzęków dłoni i stóp. Poza tym, twój mocz jest bardziej rozcieńczony i częściej go oddajesz, co oznacza, że mniej bakterii będzie namnażać się w pęcherzu (a to uchroni cię przed jego zapaleniem).

To nie wszystko: regularne picie wody pomaga też w walce z zaparciami i zapobiega powstawaniu hemoroidów. Aby twój organizm był latem dobrze nawodniony, powinnaś wypijać dziennie 2-3 litry wody. Najlepiej, by była to niegazowana woda mineralna. Jeśli nie odpowiada ci smak czystej wody, dodaj do niej plasterek cytryny lub limonki albo odrobinę soku. Co ważne: nie wypijaj dużej ilości wody na raz, tylko pij ją powoli, małymi łykami. Dzięki temu twój organizm przez cały dzień będzie odpowiednio nawodniony.

3. Nie forsuj się

Możesz korzystać z uroków lata, ale rób to z umiarem. Najlepsza dla ciebie aktywność fizyczna to spokojne spacery, ćwiczenia dla mam (np. joga) czy pływanie. Szczególnie polecamy to ostatnie: podczas przebywania w wodzie odciążasz kręgosłup i wzmacniasz mięśnie dna miednicy: rozciągają się wtedy i przygotowują cię do porodu.

Kobiety, które regularnie pływają w ostatnich tygodniach przed urodzeniem dziecka, wydają je na świat sprawniej, a poród często odbywa się bez nacinania krocza. Pamiętaj jednak, że pływanie ma być dla ciebie przede wszystkim relaksem, więc nie zakładaj od razu, że pokonasz 10 długości basenu.

Pływaj na plecach lub stylem klasycznym, czyli tzw. żabką. Wybieraj baseny z ozonowaną wodą: jest lepsza niż chlorowana, ponieważ mniej podrażnia skórę (w ciąży i tak staje się ona bardziej wrażliwa).

4. Strzeż się infekcji

W trakcie ciąży pH pochwy zmienia się, więc stajesz się bardziej podatna na infekcje intymne, które latem łatwiej "złapać". Aby ich uniknąć, podmywaj się regularnie od przodu do tyłu, używając płynów do higieny intymnej dla ciężarnych lub mydła glicerynowego. Wkładaj przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin (unikaj stringów).

Pierz ją w łagodnych środkach i dokładnie płucz. Jedz dużo jogurtów i kefirów zawierających żywe kultury bakterii. Obecność tzw. dobrej flory bakteryjnej w organizmie uchroni cię przed infekcjami. Przed kąpielą w basenie, morzu czy jeziorze, włóż do pochwy tampon, który będzie stanowił przeszkodę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Wyjmij go od razu po zakończeniu kąpieli.

5. Odżywiaj się zdrowo

Latem świeżych warzyw i owoców jest pod dostatkiem, więc wykorzystaj to! Sałata, szpinak, botwina, a także brokuły, cukinia, i natka pietruszki dostarczą tak potrzebnego twemu maleństwu kwasu foliowego. Jeśli chodzi o owoce, wybieraj te, które zawierają dużo witaminy C (np. maliny, jagody, porzeczki), która ułatwia przyswajanie żelaza oraz zapobiega anemii ciążowej.

Pamiętaj, by zarówno warzywa, jak i owoce przed jedzeniem zawsze umyć ciepłą wodą. To ustrzeże cię przed zatruciem pokarmowym. Aby się nie przed nim chronić, nie daj się skusić letnim pokusom takim jak lody, gofry czy frytki z przydrożnych budek.

6. Dbaj o komfort w podróży

Wiele par latem wybiera się na tzw. baby moon, czyli ostatnie wakacje we dwoje przed narodzinami maluszka. Najlepszym momentem na taki wyjazd jest drugi trymestr. Mijają już wtedy dolegliwości towarzyszące początkom ciąży (np. mdłości), które mogą utrudniać podróż, brzuszek nie jest zbyt duży i (gdy ciąża przebiega prawidłowo) nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem. Planując taką podróż, wybierz odpowiedni środek transportu i zadbaj o swoją wygodę.

Zdecydowanie odradzamy podróżowanie autokarem. Jeśli pojedziecie samochodem, pamiętaj, by zapiąć pasy. Co prawda, gdy brzuszek jest już spory, nie masz takiego obowiązku, ale chodzi o bezpieczeństwo twoje i maluszka. Jeżeli jest ci niewygodnie w zwykłych pasach, zaopatrz się w specjalny adapter dla mam (np. Clippasafe), który układa się tak, że nie uciska brzucha.

Gdy będziecie podróżować samolotem, usiądź przy przejściu. Podczas lotu kilka razy będziesz korzystać z toalety, a przeciskanie się między fotelami jest męczące. Poproś stewardessę, by pomogła ci wyregulować pasy. Często rozprostowuj nogi, aby zapobiec kłopotom z krążeniem.

Przed podróżą oraz w jej trakcie smaruj nogi maścią z heparyną, która ma działanie przeciwobrzękowe. Na lot samolotem najlepiej zdecydować się w mniej więcej w połowie drugiego trymestru (między 18. a 24. tygodniem ciąży). Większość narządów maleństwa jest już wtedy wykształcona, więc zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania niczym nie grożą.

7. Zapobiegaj obrzękom

W czasie ciąży często możesz mieć opuchnięte dłonie i stopy, a podczas upałów dolegliwości te będą się nasilać. Aby im zapobiec, pij dużo wody, często odpoczywaj z uniesionymi nogami (tak, by stopy znalazły się powyżej serca), używaj maści i żelów z kasztanowcem i rutyną, a wieczorem wymocz stopy w zimnej wodzie.

Poproś partnera, by zrobił ci masaż nóg i stóp (niech gładzi je łagodnymi ruchami od czubków palców w stronę kostki, a potem do kolana). W chłodniejsze dni możesz wkładać specjalne rajstopy zapobiegające obrzękom albo skarpety bezuciskowe.

8. Stosuj kremy z filtrem

Zawsze przed wyjściem z domu (nawet w pochmurny dzień), użyj kremu z filtrem UV. Z uwagi na to, że w ciąży (wskutek zmian hormonalnych i zwiększonego wydzielania się melaniny - naturalnego pigmentu skóry), masz większą skłonność do przebarwień, krem powinien mieć wyższy filtr niż zwykle. Najlepiej użyj takiego z SPF 50.

Pamiętaj, że powinnaś go zaaplikować co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu: preparat potrzebuje czasu, by się wchłonąć i zapewnić ci dobrą ochronę. Ponieważ krem nie działa przez cały dzień, gdy wybierasz się na dłuższą przechadzkę, zabierz go ze sobą i po 3 godzinach znów się posmaruj.

9. Kup wygodne buty

Jeśli do tej pory byłaś miłośniczką wysokich obcasów, na jakiś czas musisz się z nimi pożegnać. Ale nie obawiaj się: to nie znaczy, że musisz chodzić w płaskim obuwiu:) Najlepsze dla ciebie będą buty na niewielkim (ok. 2-2,5 cm), stabilnym obcasie, wykonane z naturalnego materiału, który dopasuje się do kształtu twojej stopy. To ważne, bo w czasie ciąży stopy nie tylko puchną, ale też powiększają się (hormony ciążowe rozluźniają bowiem więzadła).

Z tego powodu czasami konieczne jest nawet kupno butów o numer większych niż te, które wcześniej nosiłaś. Niektóre mamy zauważają też, że w ciąży ich stopy zaczęły się bardziej pocić. W takiej sytuacji warto stosować talk lub dezodorant do stóp.

10. Czuj się świeżo

W czasie ciąży szybciej się męczysz i pocisz intensywniej niż zazwyczaj. Aby czuć się komfortowo, noś przy sobie preparaty, które pomogą ci szybko się odświeżyć. Podpowiedzi znajdziesz w ramce poniżej.

Warto wiedzieć

Z badań wynika, że kobiety, które były w ciąży wiosną i latem, rodzą zdrowsze dzieci! Wszystko dlatego, że w czasie, gdy maluszki rozwijał y się w brzuchu, ich mamy miały dostęp do świeżych warzyw i owoców oraz przebywały dużo na słońcu.


Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy