Reklama

Bezpieczne święta przyszłej mamy

Teraz, gdy spodziewasz się maluszka, Boże Narodzenie będzie wyglądać inaczej. Wiesz, że dla dobra dziecka musisz bardziej na siebie uważać, ale co to dokładnie oznacza? Ekspert rozwiewa najczęstsze wątpliwości.

Chociaż cieszysz się na myśl o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, masz też rozmaite obawy dotyczące tego, co w twoim stanie wolno, a czego nie. Nasz ekspert, dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik, wyjaśnia, co zrobić, by korzystać ze świątecznych atrakcji, a zarazem zadbać o komfort swój i maluszka.

Podróże

Problem: Moi rodzice mieszkają za granicą. Czy mogę lecieć samolotem, by spędzić z nimi Wigilię?

Ekspert odpowiada

Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, przyszła mama może lecieć. Najlepiej podróżować samolotem w pierwszym lub drugim trymestrze. W trzecim wyprawy lotnicze nie są wskazane (z uwagi na ryzyko przedwczesnego porodu). Zamawiając bilety, warto zadbać o swój komfort. Przyszła mama powinna siedzieć w miejscu, z którego bez problemu może dostać się do toalety. Dobrze byłoby też włożyć na podróż pończochy uciskowe, które zapobiegną powstawaniu obrzęków i ułatwią prawidłowe krążenie krwi w nogach.

Reklama

Problem: W czasie świąt będziemy sporo podróżować samochodem. Czy to nie zaszkodzi dziecku?

Ekspert odpowiada

Wszystko zależy od tego, jak intensywne mają być te podróże. Jeśli przyszła mama planuje jeździć z jednej kolacji wigilijnej na drugą - nie jest to dobry pomysł. Lepiej tak zorganizować sobie święta, by mieć też czas na odpoczynek: rodzina powinna to zrozumieć. A jeśli już podróż autem jest konieczna, najlepiej, by ciężarna spędziła ją w roli pasażera.

Siedzenie należy ustawić w taki sposób, by kobieta mogła rozprostować nogi. Koniecznie należy również pamiętać o zapięciu pasów. Gdy brzuszek jest już spory, można zaopatrzyć się w specjalny adapter (np. Clippasafe), który układa się tak, że nie uciska brzucha. Warto dopilnować też, by w samochodzie nie było zbyt gorąco. Wysoka temperatura może bowiem sprawić, że mamie zrobi się słabo (co grozi omdleniem).

Z wizytą u rodziny

Problem: Moje siostrzenice przechodziły ostatnio ospę. Czy mogę spotkać się z nimi w święta, czy też mogą mnie zarazić?

Ekspert odpowiada

Jeśli ciężarna przechodziła ospę (a większość dorosłych kobiet ma ją za sobą), bez obawy może spotkać się z siostrzenicami. Gdy jednak nie ma pewności, że przyszła mama przechorowała ospę, powinna zachować ostrożność. Ciąża to okres, kiedy kobieta ma obniżoną odporność, więc łatwiej może zarazić się różnymi chorobami. Uważa się, że wirusem ospy nie można się zarazić, jeśli pęcherzyki na ciele osoby chorej już przyschły.

Znane są jednak przypadki, gdy do zakażenia dochodziło po przyschnięciu pęcherzyków. Jeśli jednak od momentu, gdy siostrzenice chorowały na ospę, minęło już trochę czasu (ok. 2 miesięcy), zagrożenie na pewno minęło.

Problem: Mamy jechać na Wigilię do teściowej, która jest miłośniczką kotów. Czy to prawda, że dla ciężarnej kontakt z nimi jest niewskazany?

Ekspert odpowiada

Rzeczywiście, uważa się, że przyszłe mamy nie powinny mieć kontaktu z kotami z uwagi na to, że zwierzęta te mogą przenosić toksoplazmozę. Choroba ta może spowodować u ciężarnej różne komplikacje. Jednak na początku ciąży przyszła mama przechodzi badania określające obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie - jeśli je posiada, nie ma powodu do niepokoju. Gdy jednak badania wykazały, że ich nie ma, powinna zachować ostrożność. Może przebywać w obecności kotów, ale na pewno nie powinna ich brać na kolana, ani głaskać.

Przy stole

Problem: Czy wolno mi spróbować wszystkich bożonarodzeniowych dań?

Ekspert odpowiada

Wszystkich nie, ale większości - na pewno:) Jeśli chodzi o ryby, najlepiej wybrać duszone, pieczone lub w galarecie. Surowe ryby (podobnie jak mięso, np. tatar) są zakazane z uwagi na ryzyko zakażenia listeriozą lub wspomnianą wcześniej toksoplazmozą. Obie te choroby mogą powodować wady układu nerwowego u maluszka.

Zamiast ciężkostrawnych pierogów z kapustą i grzybami, lepiej wybrać te z serem. Podobnie jest z zupą grzybową - warto zastąpić ją czerwonym barszczykiem. Należy też zrezygnować z pasztetów. One również są ciężkostrawne i mogą spowodować wzdęcia albo zgagę.

Problem: Jestem łasuchem, więc zajadam się świątecznymi deserami. Czy jakiegoś mam unikać?

Ekspert odpowiada

Z uwagi na ryzyko zakażenia salmonellą przyszła mama nie powinna jeść deserów na bazie surowych jajek, czyli np. sernika na zimno, tiramisu czy też ciężkostrawnych ciast z kremem. Najbezpieczniejsze dla ciężarnej będą domowa szarlotka lub tradycyjne ciasto drożdżowe. Oczywiście, słodkości należy jeść z umiarem. A jeśli ciężarna cierpi na cukrzycę ciążową, trzeba zastąpić je świeżymi owocami.

Problem: Czy mogę pozwolić sobie na lampkę wina do kolacji?

Ekspert odpowiada

Niestety, nie. W ciąży należy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Dotyczy to też tzw. napojów bezalkoholowych, które i tak zawierają 0,5% alkoholu. Lepiej delektować się szklaneczką wigilijnego suszu - też wspomaga trawienie.

Przed wielkim wyjściem

Sprawdź, jakim zabiegom upiększającym możesz się poddać przed świętami, a jakich powinnaś unikać.

Tak

● Henna na brwi i rzęsy

Nada wyrazistości twojemu spojrzeniu. Warto również wyregulować brwi.

● Farbowanie włosów

Możesz odświeżyć fryzurę, ale użyj lżejszej farby "bez chemii", najlepiej ziołowej.

Nie

● Depilacja woskiem

Teraz większą skłonność do pękania naczynek, więc na nogach mogą zostać "pajączki".

● Opalanie w solarium

Nie jest wskazane z uwagi na ryzyko przebarwień.


Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy