Reklama

Bezpieczne zabawki: na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Mimo że zabawki przeznaczone są dla dzieci, zawsze powinniśmy sprawdzić, czy na pewno nadają się do zabawy. Szczególnie uważajmy na te, które nie posiadają oznaczenia CE. Jak wybrać bezpieczną zabawkę?

Kolorowe, pluszowe, edukacyjne, grające... Półki z zabawkami wprost uginają się do towaru, rodzice stają więc przed trudnym wyborem. W końcu każdy z nas chce, żeby dziecko było bezpieczne, czuło się wyjątkowe i miało dostęp do atrakcyjnych rozrywek. Zabawka powinna jednak nie tylko sprawiać radość, ale i pomagać w rozwijaniu nowych umiejętności. Klocki i układanki pozwolą ćwiczyć kreatywne myślenie, zabawa pluszakami to szansa na naukę empatii. Warto jednak pamiętać, że podstawowym kryterium wyboru powinno być bezpieczeństwo. Decydując się na zakup zabawki warto zwrócić uwagę na certyfikat dopuszczający ją do użytku w Unii Europejskiej (CE) oraz EN71 certyfikat. Naszą uwagę powinna zwrócić także jakość użytych materiałów, odpowiedni wiek użytkowania, wielkość elementów... Podpowiadamy czym się kierować, aby mieć pewność, że zabawka dla dziecka jest jak najbardziej bezpieczna.

Reklama

Drobne zabawki

Przede wszystkim kupując zabawki dla dzieci w wieku poniżej trzech lat, musimy zwrócić uwagę na jej wymiary. Musi być na tyle duża, by maluch nie mógł jej połknąć, wsadzić do nosa lub ucha. Poza tym nie może mieć ostrych krawędzi czy szklanych elementów, a jeśli jest wykonana z plastiku, musi on być na tyle dobrej jakości, by się nie połamał.

Przytulanki

Kupując maskotkę zwróćmy uwagę na to, dla jakiego wieku przeznaczona jest przytulanka. Zdarzają się maskotki wypełnione materiałami zawierającymi twarde i ostre zanieczyszczenia (metalowe wióry, drzazgi itd.). Dla najmłodszych dzieci kupujemy przytulanki sensoryczne z tasiemkami. Nie powinny być one dłuższe niż 2,2 cm. Dłuższe dziecko mogłoby owinąć wokół siebie, tworząc potencjalnie niebezpieczną sytuację. Jeśli maskotka wydaje dźwięki, upewnijmy się, że nie przekraczają 85 decybeli. Zbyt głośne zabawki mogą zaszkodzić słuchowi dziecka.

Drewniane zabawki

Nie warto ryzykować zdrowiem dziecka i kupować tanich drewnianych zabawek. Mogą być bowiem pokryte toksyczną farbą i mieć odstające zadziory. Dlatego należy sięgać wyłącznie po zabawki sprawdzonych i renomowanych producentów.

Szwedzka marka Brio, obecna na rynku już od 130 lat, korzysta wyłącznie z farb spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa - są wolne od toksycznych substancji. Dodatkowo drewno użyte do produkcji posiada certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council).

Zabawki elektroniczne

Jeśli zabawka wymaga baterii, sprawdźmy, czy są one odpowiednio zabezpieczone - przy klapce powinna znaleźć się śrubka. Połknięcie baterii grozi zatruciem chemicznym i poparzeniem organów wewnętrznych, tymczasem do szpitali każdego miesiąca trafia przynajmniej kilkoro dzieci, które połknęło baterię!

W tym przypadku ponownie wzorem do naśladowania są zabawki marki Brio. W swoim portfolio marka oferuje zasilane bateriami lokomotywy, przeznaczone dla dzieci już od 3. roku życia. Baterie są właściwie zabezpieczone, a pojazdy poruszają się z prędkością około 9-10 cm na sekundę, dzięki czemu nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci.

Pojazdy dla dzieci

Jeśli zdecydujemy się na zakup zabawki, na której dziecko może siadać, sprawdźmy, czy nie przekracza dopuszczalnej wagi. Hulajnogi i inne pojazdy dla dzieci powyżej 20 kg muszą posiadać hamulec. Upewnijmy się, czy jest sprawny i łatwy w użyciu dla dziecka. Powinien działać na tylne koło, by nie powodować zbyt gwałtownego zatrzymania. Z kolei zabawki bujane muszą mieć zabezpieczenie ograniczające odchylenie.

Artykuł z ekspozycją

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy