Reklama

Bezpieczny masaż

Pomoże ci się zrelaksować i przyniesie ulgę przy różnych dolegliwościach. Sprawdź sama, jak kojąca może okazać się moc dotyku.

Często odczuwasz ból w dole pleców albo masz opuchnięte stopy? Nie jesteś osamotniona. Na tego typu dolegliwości narzeka większość przyszłych mam. W takich sytuacjach ulgę może przynieść łagodny masaż.

- Nie wierzyłam zbytnio w zbawienną moc masowania, jednak pewnego dnia, gdy czułam, że zamiast nóg mam dwa ciężkie kloce, poprosiłam męża, by pomasował mi stopy - mówi Ania, mama 11-miesięcznej Julki.

- Już po kwadransie moje samopoczucie bardzo się poprawiło. Odtąd masaż stóp stał się naszym rytuałem, a ja zauważyłam, że dzięki niemu nogi przestały mi tak bardzo puchnąć - dodaje Ania.

Reklama

Masaż może pomóc przy różnych ciążowych dolegliwościach: bólach kręgosłupa, skurczach łydek, bezsenności. Niektóre masaże (np. dłoni) możesz wykonać sama, najlepiej jednak poproś o pomoc swojego partnera. Wskazówki, w jaki sposób masować poszczególne części ciała, znajdzie poniżej.

Dzięki temu ty poczujesz się lepiej, a mężczyzna będzie czuł, że - chociaż sam nie jest w ciąży - może ci się na coś się przydać. Taka chwila relaksu pogłębi więc wasze wzajemne relacje.

Plecy

Najbezpieczniejsza do masażu na każdym etapie ciąży jest pozycja siedząca. Zatem usiądź, rozluźnij się i poproś partnera, by zajął się twoim kręgosłupem. Dobrze byłoby, aby posmarował dłonie np. oliwką, dzięki temu dużo łatwiej mu będzie wykonywać różne masujące gesty.

Jak to się robi?

Partner układa dłonie po lewej i prawej stronie twego kręgosłupa. Następnie delikatnie głaszcze ci plecy, począwszy od dołu do góry. Na wysokości barków prowadzi dłonie na boki przez całe barki i w końcu - masując górne części ramion - wraca po bokach tułowia do pozycji wyjściowej. Ruchy te wykonuje 6-7 razy. Później kładzie dłonie na twoich biodrach, po obu bokach.

Kciuki powinny przylegać do kręgosłupa po obu stronach odcinka lędźwiowego. Mocnymi i krótkimi ruchami kciuków masuje niewielkie obszary mięśni, sunąc wzdłuż kręgosłupa do góry. Masaż powinien skończyć się delikatnym głaskaniem pleców.

Nogi

Teraz noszą większy ciężar: nie tylko ciebie, ale także rozwijające się w twoim brzuchu maleństwo. To dla nich naprawdę duży wysiłek, więc często możesz odczuwać ich ból, mieć wrażenie, że stają się ciężkie jak z ołowiu albo też odczuwać skurcze w łydkach. Połóż się wtedy na plecach i poproś swojego partnera, żeby przyklęknął na podłodze na wysokości twoich podudzi i wymasował ci nogi.

Jak to się robi?

Mąż zaczyna delikatnie głaskać obiema rękami jedną z twoich nóg, układając dłonie jednocześnie po wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie podudzia (czubki palców powinien mieć skierowane w stronę kolan). Powoli, lekko naciskając, masuje całą długość nogi. Kiedy dotrze do uda, unieś nogę w górę i lekko ugnij kolano - tak, aby mógł rozmasować ci tylną część uda i łydki. W ten sam sposób niech wymasuje ci drugą nogę.

Stopy

Masaż poprawi krążenie krwi i zmniejszy opuchliznę wokół kostek. Wspaniale relaksuje, więc dobrze byłoby, aby partner wymasował ci stopy wieczorem, tuż przed zaśnięciem.

Jak to się robi?

Mężczyzna obejmuje twoją stopę dłońmi i delikatnie porusza nią w różne strony. Następnie trzymając duży paluch u nogi kciukiem i palcem wskazującym, masuje go kolistymi ruchami. Z pozostałymi palcami robi to samo, wyciągając je przy tym lekko do góry. Później dłonią zaciśniętą w pięść masuje całą dolną powierzchnię twej stopy - zaczynając od pięty, a kończąc na palcach. Na zakończenie opuszkami palców masuje wierzch stopy w kierunku od palców do kostki, ruchem przypominającym delikatne głaskanie.

Dłonie

Hormony ciążowe sprawiają, że wiele przyszłych mam często miewa opuchnięte dłonie, może też odczuwać ich mrowienie oraz drętwienie. Kojący masaż możesz wykonać sama - niemal natychmiast odczujesz, że przyniósł ci ulgę.

Jak to się robi?

Aby rozluźnić dłonie, zacznij od powolnych obrotów nadgarstka. Następnie posmaruj ręce kremem, przy okazji masując każdy palec - od czubka do nasady i lekko pociągając je do góry. Wewnętrzną część dłoni wymasuj zgiętym kciukiem drugiej ręki. Na koniec strząśnij ręce tak, jakbyś chciała je osuszyć.

Jak się przygotować?

Seans masażu w domowym zaciszu, przyniesie ci więcej korzyści, jeśli wcześniej zadbacie o kilka spraw.

● Wybierzcie wygodne miejsce do masowania. Najlepiej niech będzie to miękkie krzesło, gumowa piłka, duże łóżko albo rozłożony na podłodze koc.

● Przyciemnijcie światło albo zapalcie świece. Dzięki temu łatwiej będzie ci się odprężyć.

● Możecie też przygotować olejki eteryczne i włączyć spokojną muzykę. Pamiętajcie, by w pokoju do masażu było ciepło - optymalna temperatura to 21-24°C.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy