Reklama

Ból pleców po porodzie

Ból pleców po porodzie to przypadłość wielu świeżo upieczonych mam. Kiedy jest silny bądź przewlekły, utrudnia życie i sprawia, że ciężko jest opiekować się dzieckiem oraz cieszyć urokami macierzyństwa. Poznaj dziewięć sposobów, żeby sobie z nim poradzić.

Przyczyny bólu pleców po porodzie

Ból pleców po porodzie może mieć różne przyczyny. Są to zarówno przemiany fizyczne, jakim poddawany jest organizm w ciąży, jak i ogromny wysiłek, którego kobieta doświadcza podczas porodu. Nie bez znaczenia jest powrót do formy i stanu ustroju sprzed kilku miesięcy.

Za ból pleców mogą odpowiadać słabe więzadła. Ponadto, w sytuacji, gdy podczas ciąży powiększa się macica, osłabiają się mięśnie brzucha, co pociąga dolną część kręgosłupa do przodu, wywierając nacisk na mięśnie dolnej części pleców. Przyczyną odczuwania dolegliwości bólowych pleców po porodzie mogą być także słabe mięśnie grzbietu.

Reklama

Kolejny powód to niewłaściwa postawa, jaką przyjmuje kobieta, zwłaszcza podczas podnoszenia dziecka, opieki nad nim czy karmienia piersią, co może nadwyrężać mięśnie, powodując ból pleców. Nie bez znaczenia jest nadwaga. Ponadto, stale rosnąca waga dziecka coraz bardziej obciąża plecy.

Jak często pojawia się ból pleców?

Ból pleców po porodzie pojawia się bardzo często. Zdarza się, że dolegliwości dokuczają w ciąży, czasem manifestują się podczas porodu. Specjaliści są zdania, że dotyczy on nawet 75 proc. kobiet.

Dolegliwości mogą być różnie odbierane. O ile dla niektórych kobiet ból jest umiarkowanie dokuczliwy, o tyle dla innych silnie wyniszczający, ponieważ negatywnie wpływa na opiekę nad noworodkiem, sen i odpoczynek, wykonywanie czynności domowych czy szeroko rozumiane codzienne funkcjonowanie.

Jak długo trwa?

Zwykle ból pleców ustępuje w ciągu sześciu miesięcy po porodzie, choć w niektórych przypadkach utrzymuje się nawet 12 miesięcy (np. z powodu dużego wysiłku fizycznego). Bóle pleców po porodzie są czymś normalnym, jednak jeśli długo nie przechodzą, dobrze jest zwrócić się z nimi do specjalisty. Gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie po porodzie, wymaga konsultacji lekarskiej.

Poznaj dziewięć sposobów, żeby sobie poradzić z bólem

Ból pleców po porodzie waha się od łagodnego do silnego. Jego intensywność to kwestia indywidualna. Wizja kilku czy kilkunastu miesięcy z bólem pleców może martwić. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie dolegliwości. Co robić, by sobie pomóc?

1. Postaraj się w spokojnym tempie wrócić do normalnej wagi. Przestrzegaj zasad zbilansowanej diety, aby utrzymać idealną wagę.

2. Kiedy będziesz mogła, zacznij ćwiczyć lub uprawiać jogę, ponieważ wpływa to korzystnie na stan napiętych mięśni i więzadeł.

3. Odpoczywaj tak często, jak tylko możesz i tak długo, jak potrzebujesz (kiedy to tylko możliwe), ponieważ ciężka aktywność fizyczna może nasilić ból. Śpij w wygodnej pozycji i używaj poduszek jako podparcia.

4. Utrzymuj prawidłową postawę podczas siedzenia, zadbaj o to również podczas karmienia.

5. Wybierz wygodne krzesło do siedzenia i fotel do karmienia dziecka, z dużą ilością poduszek wspierających plecy.

6. Unikaj noszenia dziecka na jednym biodrze przez długi czas, ponieważ może to wywierać stały nacisk na mięśnie pleców. Wypróbuj chustę.

7. Unikaj rozciągania ramion podczas podnoszenia dziecka. Zamiast tego zbliż się do malucha, a następnie go unieś. Kładąc dziecko nie zginaj ani nie wyciągaj ramion. Zamiast tego uklęknij lub usiądź.

8. Po porodzie nie podnoś ciężkich przedmiotów, ponieważ może to spowodować ucisk na mięśnie i stawy. Aby coś podnieść, ugnij nogi w kolanach - niż zginaj się.

9. Niekiedy kręgosłup po ciąży jest tak nadwyrężony, że niezbędna jest pomoc specjalisty. Jeśli to możliwe, umów się na profesjonalny masaż. Jeśli nie - poproś partnera, by masował ci plecy.

Warto pamiętać, że dla kręgosłupa niezdrowe jest długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, gwałtowne ruchy, skłony z wyprostowanymi nogami, noszenie ciężarów, długotrwałe stanie. Unikaj forsownych, wyczerpujących ćwiczeń.

Przeczytaj więcej TUTAJ

Baby Boom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy